Foto: AP

Dünya krizler, savaşlar, sağlık sorunları, büyük doğal felaketler yaşamaya devam ediyor. Şimdi de corona virüsü salgını çıktı karşımıza. Üstelik sadece ilk olayın görüldüğü Çin’i etkilemekle kalmadı, Türkiye dahil bütün dünyaya yayıldı. Amerika’da da günün konusu haftalardır corona virüsü salgını.

Salgın hayatımızı nasıl etkiledi? Çalışma hayatımızı, özel yaşamımızı, eğitim dünyasını, alışverişlerimizi, ve daha birçok şeyi….

Bizim gibi yayın işinde çalışanların günlük hayatı daha da yoğun bir hale geldi. Her dakika bir açıklama, bir olay, bir basın toplantısı, hastane, ambulans görüntüleri, mega kentlerde bomboş sokaklar, yakınlarını kaybedenlerin görüntüleri, uzmanların hastalıktan korunma tavsiyeleri…

Sınır kapatmalar, seyahat kısıtlamaları, önlemler, önlemler….

Süpermarketlerde izdiham…

Beyaz Saray da COVID-19 olarak bilinen corona virus salgınına karşı önlem aldı. Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray basın toplantılarına giden basın mensuplarının ateşi ölçüldü. Beyaz Saray brifing salonundaki oturma şekli değiştirildi. Salonda hangi basın mensubunun nerede oturacağını düzenleyen Beyaz Saray Muhabirler Birliği, sosyal izolasyon önlemlerini hayata geçirdi. Basın mensupları, salonda, koltuklar arasında birer boş koltuk bırakacak şekilde oturmaya başladı. Salonda dördüncü sırada oturan Amerika’nın Sesi Beyaz Saray muhabiri, bundan böyle salonun arkasında PBS ile aynı koltuğu paylaşacak. En ön sırada NBC, FOX, ABC VE CNN olacak. CBS ve Associated Press Ajansı’yla  Reuters muhabirleriyse ikinci sırada oturacak.

Peki VOA Türkçe nasıl yayın yapacak? Bir kere bütün yayıncılar evden çalışacak. EKOTÜRK TV’ye yaptığımız televizyon yayını Stüdyo VOA’yı bu haftadan başlayarak EKOTÜRK rejisinden yapacağız. İlk kez böylesine geniş bir önlem paketi uyguluyor Amerika’nın Sesi. Çünkü corona virüsü şaka değil.

Peki nasıl korunacağız bu virüsten? Ünlü televizyon yıldızı kalp doktoru Mehmet Öz, geçtiğimiz günlerde çok izlenen bir televizyon programında uzun uzun ‘Türk usulü’ el yıkama reklamı yaptı. El temizliğinin, hijyenin önemini vurguladı ve bunu Türk toplumunun iyi bildiğini söyledi. Limon kolonyası kullanın dedi bazı uzmanlar. Çevrenizi temiz tutun, sık sık ıslak mendille temizleyin tavsiyesi geldi bir de. Amerika’da da limon kolonyası bulunuyor, hepimiz kullanmaya başladık. Dezenfektan kullanın dediler, onu da yapıyoruz. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmalı dendi, hemen vitaminlere sarıldık.

Salgın uzun sürebilir dediler, süpermarketlere akın ettik. Alışveriş merkezleri kapatılırken, süpermarketler de kapanır mı diye kaygılanmaya başladık.

Hayatımız bir süre daha böyle devam edeceğe benziyor. Yeni ‘normalimiz’ bu. Paniğe kapılmayın, kalabalıklara girmeyin, ellerinizi, kendinizi ve çevrenizi temiz tutun!