Okulda eğitim mi, evde eğitim mi?

Posted March 9th, 2011 at 3:52 pm (UTC-5)
6 comments

Amerika’da bazı anne babalar çocuklarını okula göndermek yerine evde eğitim vermeyi tercih ediyor. Evde eğitimse birçok tartışmayı beraberinde getiriyor. Mississippi eyaleti 1918 yılında okul çağındaki çocukların özel ya da devlet okullarında eğitim görmesini zorunlu hale getiren son eyalet oldu. Bu tarihten önce çok sayıda çocuk, ya anne babaları ya da özel öğretmenler tarafından evde eğitiliyordu. Kırsal kesimlerdeyse farklı yaşlardaki bütün çocuklar tek sınıflık okulda eğitim görüyordu. 1980’li yıllardaysa dindar ve muhafazakar aileler eyaletleri, çocukların evde eğitilmesine izin vermeye ve bu eğitimi tanımaya ikna etti. Böylece evde eğitim yeniden rağbet görmeye başladı. O zamandan beri gerek dindar gerekse dinsiz birçok aile çocuklarına evde eğitim vermeyi tercih ediyor.

Amerika’da okul çağındaki çocukların yüzde 3’ü yani bir buçuk milyon çocuk sonbaharda yaşıtları okula başlarken evde kalmaya devam edecek. Onun yerine anne babalar kitapları ve diğer okul gereçlerini alacak, ders programları hazırlayacak ve kendi oturma odalarında cebirden zoolojiye her konuda çocuklarına eğitim verecek. Evde eğitimi savunan anne babalar çocuklarının ahlaki değerlerini, birlikte en çok zaman geçirdikleri kişilerden aldıklarını savunuyor.Çocuklarına evde eğitim vermeyi tercih eden aileler, okullarda verilen standart sınavlara karşı çıkıyor ve okulda eğitim gören öğrencilerin beceriden çok yaşa göre gruplandırıldığını, müfredatı iyi öğrenip öğrenmediğine bakılmaksızın bir üst sınıfa geçirildiklerini söylüyor.

Çocukları evde eğitim gören aileler farklı yaş gruplarından çocuklara aynı ortamda eğitim veriyor. Bir zamanlar tek sınıflık okullarda olduğu gibi büyük çocuklar küçüklere yardım ediyor. Evde eğitim gören öğrencilerin çoğu birçok konuda çok başarılı oluyor ve akademik burs alarak üniversiteye girmekte hiç zorlanmıyor. Ancak evde eğitime karşı olanlar, öğretmenlik yapan anne babaların deneyimsiz olduklarını, hiçbir denetimden geçmediklerini ve evde eğitilen çocukların sosyal becerilerden mahrum kaldıklarını savunuyor. Evde eğitimi savunan anne babalarsa çocuklarının sosyal olarak tecrit edildikleri iddiasını doğru bulmuyor ve çocuklarının tıpkı okula giden akranları gibi izcilik yaptığını, kiliseye gittiğini, spor faaliyetlerine katıldığını söylüyor. Evde eğitim, Türkiye’nin yabancı olduğu bir konu. Ancak Amerika’da evde eğitimi savunanlarla okulda eğitimden yana olanlar arasındaki tartışmalar şimdilik sona erecek gibi görünmüyor.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. TED'li ve DTCF'li. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar çok sayıda kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitaplardan, sinema ve tiyatrodan, seyahat etmekten ve müzik dinlemekten hoşlanıyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim," diyor haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyor.

6 responses to “Okulda eğitim mi, evde eğitim mi?”

 1. hpolat says:

  Bence evde eğitim ancak çocuğun özel koşulları varsa, örneğin sağlık sorunları yaşıyorsa, bağışıklık sistemi zayıfsa, kanserse ve mikrop alma riski yüzünden okula gitmesi sakıncalıysa o zaman düşünülmeli. Okul ortamı çocuklara kişiliklerini geliştirmek, paylaşmayı öğrenmek gibi kazanımlar sağlıyor, hayata hazırlıyor.

 2. Alim Turnusol says:

  Devrim hanım
  Elinize sağlık. Sizin çocuıunuz varsa evde mi okuyor okulda mı?

  • Devrim Moral says:

   Alim Bey merhabalar,

   Benim 7 yaşında bir kızım var ve okulda okuyor. Bu yıl birinci sınıfı bitirmek üzere. Kızıma evde eğitim vermeyi aklıma bile getirmedim çünkü kendimde bir öğretmende olması gereken donanımı kesinlikle bulamam. Ayrıca okulların çocuğun sosyal hayatında çok büyük bir önemi olduğunu düşünüyorum. Amerika’da analitik düşünme, soru sormayı öğrenme, daha da önemlisi nasıl öğrenmeniz gerektiğini öğrenme becerileri daha çok küçük yaşta verilmeye başlıyor. Biz de okulda kızımızın bu becerileri çok daha iyi edineceğini düşünüyoruz.

 3. Devrim Moral says:

  Kesinlikle katılıyorum, okul sadece akademik eğitim değil kişilik gelişimi açısından da çok önemli. Ancak Amerika’da evde eğitimin en ilginç yanlarından biri evde eğitim alan çocuk ve gençlerin akademik açıdan en az okula giden akranları kadar başarılı olmaları. Bense ‘evde trigonometriyi çocuğuma nasıl öğretebilirim ki?’ diye sormadan edemiyorum. Hatta bazı durumlarda evde eğitilenlerin akademik başarı oranları daha yüksek oluyor. Örneğin hayatlarında bir kez sınıf ortamına girmeyen bu çocuklar çok iyi üniversitelere girebiliyorlar. Evde eğitim veren ailelerin birbirleriyle kurdukları sıkı bağlar başarı açısından çok önemli. Aileler çoğunlukla biraraya gelip çocukları için derslik ortamını evde, oturma odalarında oluşturuyor.

  • Husra says:

   Okullarin bugunku durumuna baktigimizda ben icler acisi bir durum goruyorum. Tamamen akademik bilgi edinmeye odakli, cocuklarimizin yaraticiligini baltalayan, icsel motivasyonu degil de yarismayi ve yanindakinden ustun olmayi ozendiren bir kurum nasil oluyorda hic sorgulanmiyor. Nasil oluyor da herkes kuzu kuzu cocugunu okula gonderebiliyor. Ustune cocugum “geri” kaldi mantaletisiyle dersanaye ve ozel derslere para dokuyor. Acaba aileler benim cocugum nereye yetisecek diye durup dusunmuyor mu?. Aman evladim bankaci olsun, bir sirkette muhendis olsun, ya da ilac sirketlerine calisan bir doktor olsun diye anlamsiz bir savasin icine giriyor. Evet cocuklarimi okula gondermeyi dusunmuyorum; sinif ve ogrenci numaralari beyinlerine yapistirilmis birer fabrikasyon mamulu olmamalari icin. Hatta ileride ne olacaklar, bir baltaya sap olabilecekler mi diye bir kaygim da yok, Insan olsunlar yeter.

 4. Engin Deniz says:

  Devrim Hanım,
  Merhaba,
  Henüz 3 ve 1 yaşlarında iki oğlumuz var. Bir iki sene sonra çocuklar 3 ve 5 yaşlarında iken hayalimiz olan şeyi, tekne ile dünya seyahatini planlıyoruz. Malum böyle bir seyahat 2-4 sene arası sürmekte, bu nedenle seyahat esnasında “evden eğitim” vermeyi planlıyoruz okul çağına girdiklerinde. Lakin Türkiye’de böyle bir olanak yok ve bu bizi ciddi düşündürüyor. Bu nedenle yurt dışı bir merkeze kayıt olmayı deneyebiliriz, ama o zaman eğitim dili ingilizce olacak, döndüğümüzde burada sıkıntı yaşayacağız. Bu konuya değindiğiniz güzel olmuş, teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.