Parsons’dan Ortaokul ve Liselilere Yaz Kursları

Posted April 14th, 2011 at 11:15 am (UTC-5)
Leave a comment

Kısa süre önce bir akrabamızın lise öğrencisi kızının yazın New York’taki ünlü tasarım ve sanat okulu Parsons’a yaz kursuna geleceğini öğrendim. Amerika’daki en prestijli sanat okullarından birisi olan Parsons, The New School üniversitesinin bünyesinde yer alıyor. 1919 yılında ilerici ve modern bir üniversite olarak kurulan, siyasi sorumluluk ve kritik düşünme becerilerinin teşvik edildiği, solcu Amerikan düşüncesini Avrupa felsefesiyle kaynaştırmasıyla bilinen bir okul The New School. En büyük özelliklerinden biriyse müfredatın deneysel olması. ‘Zaman Sorunu,’ ‘Güç,’ ‘Hiçlik Üzerine,’ ‘Haz,’ ‘Gençlik Kültürü: Seks, Uyuşturucu ve Komedi,’ ‘Geçmişin Hakkını Vermek’ başlıklı derslere başka hangi üniversitede rastlanır ki zaten? Mezunları arasında Tennessee Williams, Tom Ford, Jack Kerouac, Marc Jacobs, Eleanor Roosevelt, Marlon Brando, James Baldwin, Norman Rockwell gibi isimlerin bulunduğu, Frank Lloyd Wright, Martha Graham, Woody Allen, Robert Frost gibi efsanelerin hocalık yaptığı The New School’u, Parsons sanat ve tasarım okulunun moda tasarımı bölümünün yer aldığı Project Runway adlı yarışma programından ya da James Lipton’un sunduğu, her hafta sinema dünyasından bir ünlünün konuk edildiği Inside the Actors Studio programlarından da tanıyabilirsiniz.

İşte The New School’a bağlı Parsons sanat okulu sanata ilgi duyan, kariyerini sanat üzerine kurmak isteyen, geleceğini sanata adamayı hayal eden ortaokul ve lise öğrencilerine bulunmaz bir fırsat sunuyor. Hayatta herşeyin tasarıma giderek daha da fazla dayandığı, sanatın ve tasarımın tüm deneyimlerimizi şekillendirip yansıttığı bir dünyada yaşadığımızı belirten Parsons, sanatın birçok dalında eğitim veriyor. Lisans programlarından bazıları Mimari Tasarım, İletişim Tasarımı, Tasarım ve İşletme, Çevre Çalışmaları, Güzel Sanatlar, İllüstrasyon, Kent Tasarımı, Fotoğrafçılık. Lisanüstü programları arasındaysa Moda Tasarımı, Moda Tasarımı ve Toplum, İç Mimari, Aydınlatma Tasarımı, Tasarım ve Teknoloji gibi programlar göze çarpıyor. Bu alanlarda eğitim görmek isteyen, sanat ve tasarım tutkunu olan, ya da sanata ilgi duyan ancak henüz ne yapmak istediği hakkında fikri olmayan genç öğrenciler için Parsons’un yaz kurslarıysa bulunmaz bir fırsat. ‘Üniversite öncesi eğitimi’ olarak tanıtılan bu program ilkokul 4‘üncü sınıftan lise sona kadar farklı yaş gruplarından gençlere hitap ediyor. İlkokul dört ve beşinci sınıflara yönelik derslerden en ilginç olanları New School Caz ve Çağdaş Müzik bölümünün açtığı Brezilya ritm ve davul dersleri ve Karikatür. Ortaokul öğrencileriyse Üç Boyutlu Tasarım, Animasyon Tasarımı, Dijital Fotoğrafçılık, Oyun Tasarımı, Moda Tasarımı, Çizim ve Resim gibi derslerden yararlanabilir. Lise öğrencileriyse ortaokulluların aldığı dersleri daha yoğunlaştırılmış şekilde görüyor. Bunlara ek olarak İç Mimari ve Tasarım, Moda ve Aksesuar Tasarımı, Dijital Tasarım Laboratuarı başlıklı dersler oldukça ilgi çekici. İki haftalık bu programın ücresiyse 1025 dolar. Program sadece iki haftalık olsa da katılmak isteyen yabancı öğrencilerin Amerika’ya gelen her yabancı öğrenci gibi I-20 öğrenci vizesine ihtiyacı var. Bu arada ilginç bir not: Resim programına katılan ilkokul ve ortaokul öğrencileri kıyafetli modellerle, lise öğrencileriyle çıplak modellerle çalışıyor. Manhattan’da iki haftalığına sanat ve tasarım havası solumak isteyen genç sanatçılar için Parsons eşsiz bir imkan sunuyor. Ne de olsa okulun kullandığı sloganlardan biri ‘herkes hayatının bir döneminde New York’ta yaşamalı’…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.