Okul, Aile, Birlik

Posted April 29th, 2011 at 12:01 pm (UTC-5)
Leave a comment

Okul aile birliği dendiğinde aklıma hep yılda bir kermes düzenleyen, ev kadını annelerin arkadaş edinmek için girdikleri bir dernek gelir. Bizim ailemizde okul aile birliğine katılmakla ilgilenmezdi kimse. Şimdiyse kendi çocuğumun okulunda son derece faal bir okul aile birliği üyesiyim. Amerika’da kısaca PTA, yani parent-teacher organization olarak bilinen okul aile birlikleri, okullar için son derece önemli. Bunun nedeni, okuldaki hemen hemen her sosyal aktiviteyi, gönüllü çalışanların yapacakları işleri ve okul için para toplama faaliyetlerini okul aile birliklerinin düzenliyor olması.

Okul aile birliklerinin okullarda düzenledikleri sosyal faaliyetler hem çocukların sosyal becerilerini geliştirmede hem de ailelerin kaynaşmasını sağlamada son derece önemli. Yani Amerika’daki okul aile birlikleri yılda bir kez kermes düzenlemekle kalmıyor. Örneğin kızım Cansu’nun gittiği ilkokulda eğitim-öğretim yılının başında ‘Okula Hoşgeldiniz’ partisi düzenlendi. Çocuklar öğretmenleriyle birlikte okulun bahçesinde canlı müzik eşliğinde bol bol dans etti, oyunlar oynadı. Pizza ve meşrubat satışlarından elde edilen gelir okula katkıda bulundu. Bir başka okul aile birliği faaliyeti de ‘Tombala Gecesi’ydi. Kazananlara küçük hediyeler verildi, çocuklar sevindirildi. Kışın düzenlenen ‘Matematik ve Okuma Geceleri’ndeyse her sınıf seviyesine yönelik oyunlar oynandı, öğretmenler sınıf ortamından farklı olarak bir panayır havasında geçen bu aktifivede çocukları hem eğlendirdi hem de sınıfta öğrettikleri bilgileri pekiştirme imkanı buldu. Cadılar Bayramı, Şükran Günü, Sevgililer Günü gibi özel günlerdeyse her sınıftan gönüllü anne babaların da yardımıyla ‘günün anlam ve önemini’ yansıtan partiler düzenlendi. Yalnız Sevgililer Günü deyince ‘ilkokulda Sevgililer Günü kutlaması da ne demek oluyor şimdi???’ dediğinizi duyar gibiyim. Valentine’s Day yani Sevgililer Günü okullarda ‘arkadaşlık günü’ havasında kutlanıyor. Arkadaşlığın ve paylaşımın ne kadar önemli olduğu anlatılıyor, arkadaşlar arasında kıskınçlık, ayrımcılık ve her anne babanın, çocuğun ve okul yöneticisinin korkulu rüyası olan ‘bullying’ yani bazı saldırgan çocukların yaşıtlarını korkutma, sindirme ve dışlamasının engellenmesi gerektiği vurgulanıyor.

Okul aile birliğinin en önemli işlevi, okul için para toplamanın yanısıra, çocuğunu aynı okula gönderen anne babaların kaynaştırılması, bir toplum haline getirilmesi. Okul aile birliği üyesi olan anne babalar okulun Yahoo Groups’taki posta listesine de üye olup okulla ilgili olan biteni takip ediyor, birbiriyle haberleşiyor. Böylece çocuğunuzun arkadaşlarının annesini babasını çok daha yakından tanıyorsunuz. Ben ilkokula giderken annemin arkadaşlarımın annelerinin kaçta kaçını tanıdığını hatırlamıyorum bile. Ama ben Cansu’nun sınıfındaki hemen hemen tüm anne babaları tanıyorum, farklı ortamlarda onları izleme imkanı buluyorum. Örneğin kendi çocuklarına nasıl davranıyorlar, başka çocuklarla nasıl iletişim kuruyorlar, öğretmenlerle aralarında nasıl bir ilişki var, tüm bunları okulda düzenlenen çeşitli faaliyetlerde izleme fırsatı olması bence son derece önemli.

Ben de elimden geldiğince, vaktim elverdiğince okul aile birliğinin faaliyetlerine ve okulda yapılması gereken diğer işlere gönüllü olarak katkıda bulunuyorum. Bu yıl üzerime aldığım görevlerden birisi okulun önündeki panoya okuldaki aktiviteleri, okulun kapalı olduğu günleri, öğrencileri ve ailelerini okulda olup iten gelişmelerden haberdar etmek için önemli duyuruları yazmak. Bir diğer işim de aynı duyuruları mahallemizdeki Giant adlı süpermarkette okulun panosuna asmak. Ha bir de tabii fotokopi makinesi önünde öğretmenlerin sınıfta kullanacakları materyallerin fotokopilerini çekmek için harcadığım saatleri unutmamam gerekir 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.