Okulların Açılmasına Bir Hafta Kala..

Posted August 23rd, 2011 at 8:15 am (UTC-5)
Leave a comment

Güzel bir yaz tatilinden sonra yeniden merhaba! Çocukları Amerika’da okula giden her Türk ailesi gibi biz de yaz tatilimizin bir kısmını Türkiye’de geçirdik. Bu Türkiye seyahatlarimizin kızımız Cansu’ya en büyük katkısı ise Türkçe’sini ilerletmesi konusunda oluyor. Türkiye’de geçirdiği bir ay içinde öğrendiği Türkçe, bizim Amerika’da bir yıl boyunca evde öğretmeye çalıştığımıza eşdeğer neredeyse. Bu nedenle sürekli Türkçe konuşulan bir ortamın içinde bulunmak, akrabalar arasında İngilizce bilmeyenlerle Türkçe’den başka iletişim yolunun olmaması ve elbette ki çok sayıda insanla birarada olmak Cansu’nun Türkçe’sini geliştirmesi için bulunmaz fırsatlar.

Şimdiyse Türkçe’si son derece ilerlemiş şekilde Amerika’ya dönen Cansu ilkokul ikinci sınıfa başlayacak önümüzdeki hafta. Heyecan tabii ki dorukta.. Cansu arkadaşlarına ve o çok sevdiği okuluna geri dönüyor olduğu için heyecanlı. Bense iki aylık yaz tatili boyunca matematik kitabının kapağının hemen hemen hiç açılmamış olmasından ötürü Cansu’nun ilk hafta yapılacak seviye belirleme sınavından nasıl bir sonuç alacağı konusunda kaygılıyım. Ama biz bu ikilemi hep yaşıyoruz: acaba kızımın yaz tatilini gönlünce geçirmesi, bol bol oyun oynaması, Türkiye’de yakın akrabalarıyla iyi vakit geçirip hasret gidermesi mi önemli, yoksa sene başında seviye belirleme sınavında yüksek puan alması için tatili ders çalışarak geçirmesi mi? Şimdi okulların açılmasına bir hafta var ve bu bir hafta içinde Cansu’yu özellikle o çok zorlandığı üç haneli rakamlı çıkartma problemleri üzerinde iyice çalışmasını sağlayacağıma kendi kendime söz verdim! Matematik maratonu bugünden itibaren başlayacak. Bir arkadaşıyla olan oyun randevusunu dünden iptal ettim bile. Kafamdaki soru, çocuğun yavaş yavaş, sindire sindire pekiştirmesi gereken matematiği bir hafta içinde ne kadar hatırlayacağı, hatırladığını ne kadar iyi kavrayacağı. Bu sorumun yanıtını bu hafta içinde alacağım.

Okullar Açılmadan Önce…

Amerika’da okullar açılmadan önce aileler birçok hazırlık programına katılım göstermek durumunda. Örneğin okulun girişindeki panodan sorumlu okul aile birliği üyesi olarak okul açılmadan önceki hazırlık etkinliklerinin listesini panoya yazmam gerekiyor. Bu hazırlık etkinliklerinden en önemlisi, okul açılmadan önceki hafta öğrencilerin velileriyle beraber okula gidip yeni öğretmenleriyle tanışması, yeni sınıflarını görmesi. Amerika’daki ilkokullarda her sınıfı başka öğretmen okutuyor, yani çocuklar Türkiye’deki gibi birinci sınıftan itibaren aynı öğretmenle beraber okumuyor. Bu nedenle okul açılmadan önce çocukların yeni öğretmenleriyle tanışması, kaynaşması çok önemli. Çocuğunuzun hangi öğretmenin sınıfında olduğuna dair bilgi Ağustos başında adreslere postalanıyor. Gönderiler bu pakette öğretim yılı içinde gerekli olan malzemeler listesi de yer alıyor. Böylelikle okul açılmadan önce tüm alışveriş işi de halledilmiş oluyor.

Şimdi bu bir hafta içinde Cansu’yla birlikte yapmamız gereken üç önemli iş var: matematik çalışmak, okul alışverişi yapmak, öğretmenle tanışmak. Önümüzdeki haftadan itibarense okul rutinimize ger döneceğiz.

Önümüzdeki günlerde ilkokul ikinci sınıftan daha fazla macerayla tekrar karşınızda olacağım 🙂

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.