Amerika’nın en iyi üniversiteleri

Posted September 25th, 2011 at 9:56 pm (UTC-5)
Leave a comment

Çeşitli konularda hazırladığı ‘en iyiler’ listelesiyle bilinen US News and World Report, yıllık ‘Amerika’nın en iyi üniversiteleri’ listesini kısa süre önce yayınladı. 1983 yılında ilk ‘en iyi üniversiteler’ listesini yayınlayan, 1985’ten beriyse listeyi her yıl yenileyen US News and World Report’un yaptığı bu sıralama Amerika’da en iyi üniversiteler konusunda en çok başvurulan kaynaklardan biri. Sıralama, US News and World Report’un her eğitim kurumundan topladığı bilgilere dayandırılıyor. Bu bilgiler ya US News and World Report’un üniversitelere gönderdiği anket sorularına verilen yanıtlardan ya da okulların İnternet sitelerinden toplanıyor.

Listede aslında birkaç farklı kategori yer alıyor. Bu kategorilerin en önemlisi hiç kuşkusuz ‘National University Rankings’ yani ulusal üniversiteler sıralaması. Bu sıralamada yer alan okullar çok sayıda dalda hem lisans, hem lisansüstü hem de doktora programları sunan, araştırma ağırlıklı büyük okullar. Bu yıl bu sıralamanın en başında yer alan okullar Harvard ve Princeton. Boston yakınındaki Harvard Üniversitesi aynı zamanda Amerika’nın en eski yüksek eğitim kurumu. Princeton Üniversitesi ise New Jersey eyaletinin Princeton kasabasında kurulu. Princeton mali yardıma ihtiyacı olan öğrencilere kredi yerine burs veren bir okul. Üçüncü sırada gördüğümüz okulsa Connecticut eyaletinin New Haven kasabasındaki Yale Üniversitesi. New York’taki Columbia Üniversitesi bu yıl dördüncü sırada. Beşinci sırayıysa  bu yıl beş eğitim kurumu paylaşıyor. Bu sıranın ilk iki okulu, iki teknoloji enstitüsü: California ve Massachusetts Teknoloji Enstitüleri. California Teknoloji Enstütüsü NASA, Ulusal Bilim Vakfı ve Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı bağışları araştırmalarda kullanıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ise her ne kadar matematik, ana bilim dalları ve mühendislik bölümleriyle tanınsa da sosyal bilimler, insani bilimler, mimarlık ve işletme bölümleriyle de büyük başarılara imza atıyor. Beşinci sıranın diğer okullarıysa sırasıyla Stanford, Chicago ve Pennsylvania üniversiteleri. Onuncu sırada gördüğümüz okulsa North Carolina eyaletinin Durham kentindeki Duke Üniversitesi.

US News and World Report’un Amerika’nın en iyi üniversiteleri sıralamasındaki tüm okulları görmek için şu İnternet adresini kullanabilirsiniz: http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rankings/national-universities

İnternet sitesinde en iyi yerel üniversiteler, en iyi siyasi bilimler fakülteleri, en iyi mühendislik okulları, en iyi tıp okulları gibi çok sayıda farklı kategorilerde de listeler bulunuyor. Ancak US News and World Report’un ‘en iyi üniversiteler listesi’ denildiğinde ilk akla gelen sıralaması en iyi ulusal üniversiteler oluyor. Bir sonraki yazımda diğer kategorileri daha yakından tanıtacağım. Ancak görüldüğü gibi en iyi ulusal üniversiteler sıralamasında ilk on, her yıl üç aşağı beş yukarı aynı üniversiteler tarafından, yani Harvard, Yale, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Duke gibi okullarca paylaşılıyor.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.