Borç Batağındaki Üniversite Gençliğini Kurtarma Planı

Posted November 16th, 2011 at 12:07 am (UTC-5)
1 comment

Obama Yönetimi geçtiğimiz ay bir milyon üniversite öğrencisine ve yeni üniversite mezunlarına müjdeli bir haber verdi. Kolej ve üniversite eğitimi ücretlerinin hızla yükseldiği bu dönemde Obama, öğrencilere, hükümetin mali destek elini uzatıyor. Bu arada Virginia eyaletindeki küçük bir yüksek öğrenim kurumu da üniversite eğitim kredisi krizinin giderek içinden çıkılmaz hale geldiğini görüp kendi çözüm yollarını aramaya başladı.

Deniz Kuvvetleri’nden eski muharip Reason Chandler ordudan ayrıldıktan sonra üniversite derecesi elde etmeye karar vermiş. Virginia eyaletindeki Tidewater Community Koleji’ndeki 46 bin öğrencinin yarısının yaptığı gibi burs başvurusunda bulunmuş, eğitim kredisi almış. Bu arada bir parantez açıp Amerika’daki ‘Community College’ yani Türkçe’ye çevirirsek ‘Toplum Koleji’nin ne olduğunu açıklamakta yarar var. ‘Community college’ denen eğitim kurumları iki yıllık yüksek eğitim veren okullar. Bu okullardan mezun olan öğrenciler dört yıllık eğitim veren üniversitelere transfer yapabiliyor ve iki yıl daha bu üniversitelerde okuyup lisans diploması elde edebiliyor. ‘Devlet okulu’ kategorisine sokabileceğimiz bu community college’lara giriş, dört yıllık üniversitelere girmekten daha kolay. Hatta çoğu community college, başvuran her öğrenciyi kabul ediyor. Bu okulların ücretleri de dört yıllık özel ya da eyalet üniversitelerine kıyasla çok daha ucuz.

Dönelim Reason Chandler’ın deneyimine… 26 yaşında yüksek eğitimine başlayan Chandler, 18 yaşında liseden yeni mezun olmuş öğrencilere kıyasla daha fazla hayat tecrübesi olduğunu, bunun da okulda işine çok yarayacağını düşünüyor. Tidewater Community College’a başvuran öğrenciler eğitim kredilerini alabilmeleri için öncelikle gelir, gider ve mezuniyetten sonra nasıl bir bütçeleri olacağına dair belgeler sunmak zorunda. Okul yönetimi bu şekilde öğrencilerin mezun olduktan sonra borçlarını nasıl ödeyeceklerine ilişkin daha iyi fikir sahibi olacağını düşünüyor. Chandler, mezuniyetten sonraki ilk işinin şehir planlamacılığı alanında olacağını, bu işten yılda 36 ila 40 bin dolar  maaş alacağını, hesaplarına göre kredi borcu ödemelerinin ayda takriben 136 dolar olacağını söylüyor. Tidewater’ın rektörü Deborah CiCroce, bu planın akıllıca olduğu görüşünde. DiCroce, Tidewater’ın öğrenci bütçe planlarını mali yardım paketlerine bağlamasının öğrenim kredisi krizinin önüne geçme amacı taşıdığını belirtiyor. Ekonomik krizin daha da kötüye gitmesiyle birlikte dört yıllık üniversitelere parası yetmeyen aileler ya da öğrenciler daha ucuz olan community college’ları seçmeye başladı. Bu da bu okullara başvurularda hızlı artış anlamına geliyor. Yüksek öğrenim masraflarını karşılamak için kredi alıp borçlanan öğrenci sayısı da hızla artıyor. Başkan Obama, Amerikan tarihinde ilk kez öğrencilerin eğitim borçlarının miktarının kredi kartı borçlarının miktarını geçtiğini söyledi. Başkan bu krize çözüm bulmak için de öğrencilere ‘kazandıkça öde’  planını öneriyor. Kredi ödemelerinde, iş bulan yeni mezunların temel ve zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ceplerinde kalan maaşlarının yüzde 10‘unu baz alan plan, 20 yıl boyunca ödeme yapıldıktan sonra borçların silinmesini de öngörüyor. Bu plan, üniversite eğitiminin giderek daha da pahalı hale geldiği günümüzde çok sayıda öğrencinin işine yarayacağa benziyor.

 

One response to “Borç Batağındaki Üniversite Gençliğini Kurtarma Planı”

  1. muhammet celık says:

    ınanıyorum dunyada turkıyedekı egıtım sıstemınden kotü bır sıstem oldugunu sanmıyorum..gelışmış ulkelerde egıtıme devlet butun ımkanlarını sunar.daga saglıklı bır genclık ve egıtmemenler yetıştırmek ıcın.. bızım turkıyede stresten kotü egıtım sıstemınden genclerın sacları beyazladı..psıkolojısı bozuldu..keşke amerıkada avrupada ımkanlarımız olsa cocuklarımızı oralar gonderırdık.ama nerde..bu arada devrım moral hanım guncel bır konuya degındıgı ıcın sonsuz tesekkuler.başarılarının devamını dılıyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.