826 Valencia: Yaratıcılığın Adresi

Posted December 5th, 2011 at 11:57 pm (UTC-5)
Leave a comment

Amerika’daki üniversiteler okuduğu dal ne olursa olsun tüm öğrencilerin ‘writing’ yani komposizyon yazma becerilerinin son derece gelişmiş olmasını şart koşuyor. Bunun nedeni Amerika’daki üniversitelerin herhangibir konuda yazı yazma, düşüncelerini belirli bir mantık çerçevesinde sunma, argüman geliştirme becerilerinin ister mühendislik olsun ister işletme, her dal için son derece büyük önem vermesi. Bu gerçeği çok iyi bilen bir grup gönüllü bundan 10 yıl kadar önce bir yazı eğitimi programı kurdu.

 

San Francisco’da Amerikalı yazar Dave Eggars ve eğitimci Ninive Calegari tarafından kurulan 826 Valencia adlı kar amacı gütmeyen kuruluş son 10 yılda o kadar başarılı oldu ki Amerika çapında yedi kentte daha şube açtı. Yazı sanatları programı 826, devlet okullarının başaramadığını gönüllü öğretmenler sayesinde başarıyor. 826‘nın adını nereden aldığı da aslında son derece ilginç. San Francisco’nun Latin mahallelerinden birindeki Valencia sokağının 826 numaralı binası…Burası korsan kostümleri satan bir dükkan aslında. Programdan yararlanan öğrenciler dükkanın içinden geçerek arkadaki dersliğe ilerliyor. Öğrencilerin içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmayı, yazı becerilerini güçlendirmeyi ve kendilerini, fikir ve görüşlerini daha iyi ifade etmelerini sağlamayı amaçlayan programdan 6 ila 18 yaş arasındaki öğrencilerin faydalanması mümkün. Buraya gelen çocukların çoğu göçmen ailelere mensup. Dolayısıyla çoğunun anne babası İngilizce bilmiyor, evde İngilizce konuşulmuyor. 826’ya başvuran bu çocuklar bir yandan ev ödevleri için yardım alıyor, diğer yandan da İngilizcelerini geliştiriyor.

826 örgütünün yöneticilerinden Gerald Richards, bütçe kesintilerinden ötürü devlet okullarında sanat, yazı gibi derslerin ya kalktığını ya da ders saatlerinin azaldığını belirtiyor. Okullarda fen bilimleri, matematik, teknoloji gibi derslerin çok daha fazla ağırlık kazandığına değinen Richards, bu derslerden yoksun kalan öğrencilerin yaratıcılığının da köreldiğinin altını çiziyor. Yaratıcı düşüncenin ve bunları güçlü şekilde yazıya dökmenin bilim için de son derece büyük önem taşıdığını söyleyen Richards, bu becerileri erken yaşta edinen öğrencilerin üniversitede de çok daha rahat edeceğini kaydediyor.

Gönüllülerin yardımlarıyla ayakta duran örgüt bu yıl öğrencilerin yazdıkları 944 parça eseri yayımladı. Örgüte dair daha fazla bilgiye ulaşmak için http://826valencia.org/ İnternet adresini kullanmanız mümkün.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.