Okullarda ‘Bayram’ Şenliği

Posted December 18th, 2011 at 10:50 am (UTC-5)
Leave a comment

Noel tatili yaklaşıyor. Okullar önümüzdeki hafta bir haftalık Noel ve Yeni Yıl tatiline girecek. Ancak tatil başlamadan önce okullarda bir ön kutlama yapılacak. Musevilerin Hanuka’sı, siyahların Kwanzaa’sı ve Hıristiyanların Noel’i, hemen hemen aynı günlere denk geldiğinden okullar tüm öğrencilerin katılımını sağlamak, ya da şöyle diyelim, tüm öğrencileri memnun etmek, kimseyi dışlamamak için herkesin bayramını birarada kutluyor.

Cansu’nun okulundaki kutlama da Cuma günü yapılacak. Okulda üç tane ikinci sınıf var. Her sınıf kendisine bir ‘bayram’ seçmiş. Cuma günü derslik o bayramın havasına bürünecek, öğrenciler sınıftan sınıfa dolaşarak her bayramın tadına varacak. Bu bir tür tanıtım aslında, ve eğitimin de bir parçası. Cansu’nun öğretmeni Musevi olduğu için Cansu’ların sınıfı Hanuka’yı tanıtıyor. Geçenlerde öğretmeninden bir elektronik posta düştü kutuma, ‘Hakuna kutlaması için 70 adet latke gerekiyor, kimler pişirmek için gönüllü olur?’ diyordu öğretmen mailinde. Bilmeyenler için söyleyeyim, ‘latke’yi patates mücveri olarak tanımlayabiliriz. Yanında ekşi krema ve elma sosuyla yenen, Musevilerin geleneksel ve son derece lezzetli yemeklerinden biri. Benim de gönüllü anne damarım hemen kabarıverdiğinden anında yanıt yazdım ve ‘Ben gönüllü olurum!’ dedim. Neyse ki birkaç anne daha gönüllü oldu da Perşembe gece yarılarına kadar mutfakta yağ kokuları içinde 70 adet latke yapmaktan kurtuldum.

Diğer iki sınıf da Noel ve Kwanzaa’yı tanıtacak. Noel’i herkes biliyor ama Kwanzaa Amerika’da kutlanan en ilginç bayramlardan biri olduğu için biraz bilgi vermekte yarar var. Kwanzaa, Afrika çalışmaları profesörü Maulana Karenga’nın, Amerika’daki baskın beyaz kültüre bir alternatif olarak oluşturduğu bir bayram. İlk Kwanzaa, 1966-1967 yıllarında kutlanmış. Yani oldukça yeni bir bayram. 26 Aralık-1 Ocak arasında kutlanan Kwanzaa sırasında evlerde mumlar yakılıyor, hediyeler veriliyor, ziyafet sofraları kuruluyor. Diğer bayramlardan çok da farkı yok bir bakıma.

Cansu okullar tatile girmeden önce yapılacak bu bayram kutlamalarını büyük bir heyecanla bekliyor. Beniyse Cuma sabahına yetiştirilmek üzere en az 30 latke pişireceğim mutfak mesaisi…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.