Talk Show Kraliçesi Oprah Eğitime de El Attı

Posted January 30th, 2012 at 9:56 am (UTC-5)
Leave a comment

Amerika’nın en zengin kadınlarından biri olan televizyoncu Oprah Winfrey, 2007 yılında Güney Afrika’da umut vaadeden yoksul kız çocukları için Oprah Winfrey Liderlik Akademisi adlı okulu açmıştı. Okul kısa süre önce ilk mezunlarını verdi. Öğrencilerin yüzde 100’ü başarıyla mezun oldu.

Kendi çocuğu olmayan Oprah, mezunların yuvadan uçuşunu izlerken kendisini ‘gururlu bir ana‘ olarak tanımladı. Kızlar, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinin güneyinde kurulu akademinin verdiği ilk meyveler. Mezunların hepsinin ya Güney Afrika’da ya da Amerika’da en iyi üniversitelere kabul edilmiş olmaları da Oprah için ayrı bir gurur kaynağı.

Oprah, okuttuğu kızların akademik başarıyı sağlayacağından zaten emin olduğunu, kendisine gurur verenin aslında akademik başarı değil, kızların üniversitelere kabul edilmesini sağlayan bir destek sistemi kurmuş olmaları olduğunu söylüyor. Oprah için en önemlisiyse öğrencilerin okulundan sağlam karakterli, doğru, dürüst, iyiliksever, başı dik çıkması. Oprah, çocuklarının bu vasıfları elde etmesini her anne babanın isteyeceği düşüncesinde.

Peki Oprah Güney Afrika’da okul açmaya nasıl ve ne zaman karar vermiş? Okul bundan sadece 4-5 yıl önce, 2007’de açılmasına rağmen Oprah’nın Güney Afrika’da okul açma fikri, Nelson Mandela’yla yıllar önce yaptığı bir görüşmede şekillendirmeye başlamış. Hem Oprah, hem de Nelson Mandela, yoksulluğu sona erdirmenin tek yolunun eğitimden geçtiği konusunda hemfikir. Oprah kurduğu okul sayesinde mezunların toplumdaki yoksulluk zincirini kırdığını, üniversiteye giren bu kızları anne babalarınınkinden çok daha farklı bir geleceğin beklediği düşüncesini taşıyor. Oprah eğitimde sadece yüksek not alarak akademik başarı sağlamanın yeterli olmayacağını savunanlardan.

Oprah, herşeyden önce gençlere liderlik vasıflarının öğretilmesi gerektiğini, çünkü toplumları liderlerin değiştireceğini söylüyor. Hayatta edindiği her başarıyı dişiyle tırnağıyla kazanan, başarı merdivenini basamak basamak tırmanan, yoksul bir çocukluktan, zor geçen gençlik yıllarından sonra Amerika’nın en zengin kadını olan Oprah hiç de haksız sayılmaz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.