Obama Üniversite Eğitimini Ucuzlatabilecek Mi?

Posted February 22nd, 2012 at 12:28 pm (UTC-5)
Leave a comment

Başkan Obama kısa süre önce yüksek öğrenim ücretlerini karşılamada bir devrim gerçekleştireceğini açıkladı. Amerika’nın en gözde kamu üniversitelerinden University of Michigan’da konuşan Obama, öğrencilere, giderek daha da pahalı hale gelen üniversite eğitiminin Amerika’nın ekonomik geleceğini tehdit ettiğini söyledi.

Başkan hiç de haksız değil çünkü günümüzün üniversite öğrencilerinin doğduğu yıllarda yani 1990’lı yılların başında Amerika’da üniversite eğitimi ücretleri şu anki ücretlerin yaklaşık yarısı kadardı. Artık öğrenciler yüksek öğrenim için çok daha fazla eğitim kredisi almak zorunda. Bu da öğrenciler üniversiteden mezun olduğunda omuzlarında çok büyük bir borç yüküyle hayata atılmaları anlamına geliyor.

Obama Yönetimi üniversite eğitimini daha ucuz hale getirebilmek için ihtiyacı olan öğrencilere artık daha fazla federal burs olanağı sağlıyor. Ancak üniversitelerin eğitim ücretlerini her yıl daha da arttırması nedeniyle hükümet için de bu maliyeti karşılamak giderek zorlaşıyor.

Obama, eğitim ücretlerinin enflasyondan daha hızlı yükselmesi nedeniyle yönetiminin bu alana ayırdığı paranın er ya da geç tükeneceği uyarısında bulunuyor.

Peki Obama’nın planı ne? Başkan, eğitim ücretlerini kontrol altında tutamayan üniversitelere verilen federal yardımın ya tamamen kesileceğini, ya da kısmi kesintiye gidileceğini söylüyor. Bu, üniversitelere verilen bir uyarı niteliğinde. Başkan, üniversitelere adeta kafa tutuyor ve ‘her yıl ücretleri yükselterek öğrencileri ve hükümeti aptal yerine koyamazsınız, madem ücretleri belli bir seviyede tutamıyorsunuz, o zaman vatandaşların vergilerinden oluşan fonlardan mahrum kalacaksınız’ diyor.

Obama’nın planının bir başka parçası da eyaletleri, yüksek öğretim fonlarını daha etkili bir şekilde kullanmaya teşvik etmek. Hatta bu alanda bir de yarışma açılıyor. Fonları en iyi kullanan eyalete bir milyar dolarlık ödül verilecek. Yani hangi eyalet yüksek öğretim ücretini etkili şekilde düşürebileceğini gösterirse hükümetin desteğini alacak.

Ancak Obama’nın planı Kongre’de muhalefetle karşı karşıya kalabilir. Örneğin bazı Cumhuriyetçiler, eğitim ücretlerini düşürmeyen kurumların adeta cezalandırılarak fonlardan mahrum bırakılmasının sadece ve sadece öğrencilerin canını yakacağını savunuyor.

Obama’nın yüksek öğrenim alanındaki bu reform sözü aslında Kasım ayındaki seçimlerden önce genç seçmenlere cazip görünme planının da bir parçası olarak algılanabilir. Ancak amacı ne olursa olsun günümüzde artık her anne babanın ‘acaba çocuğumu üniversiteye gönderebilecek miyim, mali gücüm buna yetecek mi?’ şeklindeki kaygıları Obama’nın verdiği sözle bir nebze de olsa azalıyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.