Obama’dan Üniversite Gençliğine Destek

Posted April 29th, 2012 at 11:19 pm (UTC-5)
Leave a comment

Başkan Obama üniversite öğrencilerine verilen federal eğitim kredilerinin faiz oranlarının düşük tutulması için hazırladığı plana destek toplamak amacıyla kampüs kampüs geziyor. Başkan kısa süre önce hem Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi genç seçmenleri yanına çekmek hem de eğitim kredilerini daha elverişli hale getirecek planını tanıtmak için Kuzey Carolina eyaletinin en gözde üniversitelerinden Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeydi.

Başkan, hem kendisinin hem de eşi Michelle’in yıllar boyunca üniversite kredi borcu ödeme yükünün ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini söyledi. Öğrencilere, ‘Michelle de ben de sizin yerinizde olmak ne demek çok iyi biliyoruz’ diye seslenen Obama, hukuk fakültesinden mezun olduğunda dağ gibi borç altında olduğunu, evlendiklerindeyse daha da yoksullaştıklarını anlattı.

Başkan Obama, Kongre’den, federal eğitim kredisinin faiz oranının yüzde 3,4 oranında kalmasını kabul etmesini istiyor. Mevcut yasanın 1 Temmuz’dan önce yenilenmemesi durumunda yüzde 3,4 olan faiz oranı ikiye katlanacak.

Başkan Obama, yüksek eğitimin bir lüks olmaktan çıkarılması ve ucuz hale getirilmesi için mücadele ediyor. Başkan’a göre üniversite eğitiminin maliyeti, her Amerikalı ailenin ekonomik gücünün yeteceği seviyeye indirilmeli.

Başkan Obama’nın kampüs turları aynı zamanda Kuzey Carolina, Colorado ve Iowa gibi kritik eyaletlerdeki gençlerden oy toplama amacını da taşıyor.

Obama Kuzey Carolina’daki kampüs ziyaretleri sırasında öğrencilerden Twitter’ı kullanarak siyasetçilere seslenmelerini ve ‘faiz oranlarını ikiye katlamayın’ mesajını vermelerini istedi.

Başkan Obama, kendi kişisel deneyimlerini öğrencilere daha iyi aktarmak için Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin geçmişine de atıfta bulunuyor ve babası otomotiv sanayiinde üst düzey yöneticilik yapmış olan zengin Romney ile kendisinin yoksul köklerini kıyaslıyor. Ancak Romney’nin kısa süre önce Obama’yla aynı fikirde olduğunu ve yüksek eğitim kredi faiz oranlarının düşük tutulması politikasını desteklediğini açıklaması dikkat çekici.

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler şimdi faiz oranlarının düşük tutulmasına ilişkin yasanın süresinin uzatılıp uzatılmayacağını görüşüyor. Yasanın bir yıllığına uzatılmasının maliyetiyse 6 milyar dolar. Başkan Obama ise kredi faiz oranının ikiye katlanmasına izin vermenin 7 milyon öğrencinin canını acıtmak anlamına geleceğini savunuyor. Bu arada şunu belirtmekte de yarar var: Amerika’da yüksek öğrenim kredi faiz oranları, kredi kartı ya da otomobil kredilerinin faiz oranlarından daha yüksek.

Amerikan Merkez Bankası, Amerikan nüfusunun yüzde 15‘inin, bir başka değişle 37 milyon Amerikalının eğitim kredisi borcu olduğunu tahmin ediyor. Bu borçların tutarı 870 milyar ila 1 trilyon dolar arasında.

Milyonlarca üniversitelinin kaderiyse şimdi Kongre’nin alacağı uzatma kararına bağlı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.