Amerika’da Lisans Eğitiminin Kalitesi Sorgulanıyor

Posted May 8th, 2012 at 11:17 pm (UTC-5)
1 comment

Amerika’da bahar aylarında birçok lise son sınıf öğrencisini üniversiteli olma telaşı alır. Artık başvurulan üniversitelerden kabul belgeleri gelmiş, ‘acaba hangi okula kabul edileceğim’ endişesi sona ermiş, bu endişenin yeriniyse ‘şu kayıt işlemleri bir an önce tamamlansa da rahat etsem’ derdi almıştır.

Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar ‘Amerika’da lisans eğitim düşünüldüğü kadar iyi değil mi acaba?’ sorusunu akıllara getiriyor. New York Üniversitesi’nden sosyolog Richard Arum ve Virginia Üniversitesi’den sosyolog Josipa Roska’nın ortak yazdıkları ‘Academically Adrift: Limited Learning on College Campuses’  ‘Üniversite Kampüslerinde Kısıtlı Eğitim’ adlı araştırma Amerika’daki üniversitelerde lisans eğitimi alan öğrencilerin eğitim seviyesini sorguluyor. İki profesör araştırma kapsamında 2 bin 300 lisans öğrencisiyle konuştu ve bu öğrencilerin akademik kayıtlarını, notlarını inceledi. Uzmanlar öğrencilerin yüzde 45‘inin üniversitede okudukları iki yılın sonunda entellektüel becerilerinde ve kritik düşünce, mantık yürütme ve akademik seviyede yazma gibi alanlarda hiçbir ilerleme kaydetmediklerini ortaya atıyor.

İşte bu sonuçlar tam da Başkan Obama’nın, Eğitim Bakanlığı’nın ve eğitimcilerin Amerika’nın küresel arenada rekabet edebilmesi için yüksek eğitim kalitesini büyük ölçüde yükseltmesi gerektiğini vurguladığı sırada açıklandı. Profesör Arum ve Profesör Roska, üniversite birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin ders çalışmaktan çok sosyalleşme ve olabildiğince çok arkadaş edinip eğlenmenin yollarını bulma derdine düştüğünü söylüyor. Arum ve Roska, öğrencilerin ‘kritik düşünce’ becerilerinin hangi pizzacıya gitmeye, hangi barda hangi arkadaşlarıyla buluşmaya kafa yormaktan ibaret olduğunu belirtiyor. Araştırma yayınlandıktan sonra bu konuda bir haber yapan Associated Press haber ajansı yazarı Eric Gorski, üniversitede ‘keşiş hayatı’ yaşamanın çok yararlı olacağı kanısında. Gorski, okuma ve yazma yükü çok ağır olan bölümlerde okuyan öğrencilerin grup halinde değil, tek başına ders çalışarak daha başarılı olduklarını söylüyor.

 

One response to “Amerika’da Lisans Eğitiminin Kalitesi Sorgulanıyor”

  1. Zeki says:

    Selam
    Ben bir devlet okulunda (lise) ogretmenlik yapiyorum. Ogrencilerin okuldan nasil mezun oldugunu yakindan bilen biri olarak, dogrusu bu haber beni hic sasirtmadi.

    Sorunu universitelerde degil, daha oncesinde aramak gerekir. Ilk ve orta ogrenimde bu ogrencilere ne verildi ki, universitede birsey bekleniyor.

    Birinci dereceden denklem cozmeyi bilmeden liseden mezun olan ogrenciler biliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.