Obama Barnard Koleji Mezunlarına Seslendi

Posted May 20th, 2012 at 2:52 pm (UTC-5)
Leave a comment

Mayıs sonu yaklaşırken üniversitelerde mezuniyet töreni telaşı da hızlanıyor. Başkan Obama bu yıl Barnard Koleji’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada yeni mezunlara seslendi. New York’taki Barnard Koleji, aslında Başkan Obama’nın 1983 yılında mezun olduğu Columbia Üniversitesi’nin bir parçası. Barnard’ın bir başka özelliği de sadece kız öğrencilerin eğitim gördüğü bir eğitim kurumu olması.

Başkan Obama konuşmasında hem yeni mezunları yüreklendirdi, hem de Amerika’nın içinde bulunduğu siyasi iklim ve ekonomik duruma ilişkin gözlemlerini aktardı. Kadınların Amerika’daki işgücünün yarısını oluşturduğuna dikkat çeken Obama, kadınları, artan kazançlarını ve akademik güçlerini Amerika’da değişim sağlamak adına kullanmaya çağırdı. Kocalarından daha çok para kazanan kadınların sayısının giderek arttığına dikkat çeken Obama, Amerika’da ayrıca üniversite mezunları, master ve doktora dereceleri alanların yarısından fazlasının kadın olduğunu da belirtmeyi unutmadı. On yıllar boyunca kadınların yavaş ama emin adımlarla kaderlerini değiştirdiğini söyleyen Obama, bu yüzyılın kadınların yüzyılı olacağını belirtti.

Obama’nın 1983 yılında mezun olduğu Columbia Üniversitesi, o yıla kadar kadın öğrenci kabul etmiyordu. Obama’ya göre kadınlar 1980‘li yılların başından beri büyük aşama kaydetmiş olsa bile maaş eşitliği, kendi sağlıklarını tamamıyla kendi kontrolleri altına almaları ve aile ve iş hayatları arasında denge sağlamak gibi birçok zorlukla karşı karşıya. Başkan ayrıca ekonominin içinde bulunduğu zor durum ve  Amerika’daki siyasi ve mali iklimin gençler için yıldırıcı olabileceğini söyledi. Kendi jenerasyonunun şimdiki jenerasyondan belki de daha şanslı olduğunu belirten Obama, yeni neslin karşı karşıya olduğu işsizlik sorununun çok daha ciddi olduğunu itiraf etti.

Obama Kasım 2012 seçimleri öncesinde tıpkı 2008 seçimlerinde olduğu gibi kadınlar ve gençlerin oylarını toplamaya çalışıyor. Barnard’ın mezuniyet törenine katılıp konuşma yapmak da Obama’nın seçim stratejilerinin yalnızca küçük bir parçasıydı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devrim Moral

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Bowling Green State Üniversitesi’nde Popüler Kültür temalı İngilizce kompozisyon dersleri veren Moral, Amerika’da okul öncesi eğitim ve ilkokul eğitimi konularıyla yakından ilgili. Evli ve 7 yaşında bir kız çocuk sahibi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.