ABD’de Üniversiteye Gitmek İsteyen Türk Öğrencilere 10 Tavsiye

Posted September 18th, 2012 at 4:46 pm (UTC+0)
Leave a comment

Amerika’da üniversiteye gitmenin gerektirdiği süreç Türk öğrenciler için caydırıcı olabiliyor. Türkiye’de genelde sadece bir sınavın sonucuna bağlı olarak gerçekleşen üniversite yerleşim süreci, Amerikan eğitim sisteminde daha uzun ve kapsamlı şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca Amerikan üniversitelerine başvuru süreci hakkındaki bilgi eksikliği çoğu zaman Türk öğrencilerin gerekli hazırlığı zamanında yapamamalarına sebep oluyor. Bu da Amerika’da okuma hayallerine kavuşamamalarına veya istedikleri seviyedeki okullara girememelerine sebep oluyor.  Burada Amerika’da üniversiteye girmek isteyen Türk öğrencilere ve ailelere 10 tavsiye yer alıyor. Amerika’daki kalburüstü üniversitelere kabul edilmek için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurmak çok önemli çünkü bu adımlar hakkında önceden bilgi sahibi olursanız, başvuru süreciniz de bir o kadar sorunsuz geçecektir.

1-     Sürece erken başlayın.

Eğer Amerika’da okumak gibi en ufak bir niyetiniz varsa, bu konuda bir şeyler yapmak için son sınıfı beklemeyin. Üniversitelerin internet sitelerine bakmaya, süreç hakkında bilgi edinmeye 9.sınıfta başlayın.

2-     Derslerinize önem verin.

Amerikan üniversitelerine başvuru sürecini etkileyen birçok etken olmasına rağmen, en önemlisi hiç şüphesiz lisedeki not ortalamanız. Bu yüzden 9.sınıftan itibaren, not ortalamanızı yüksek tutmaya çalışın.

3-     Yazlarınızı boş geçirmeyin.

Üniversiteler, ellerindeki başvuruda sizin öğrenci profilinizin tamamına özenle bakıyor. Ders yılı boyunca yaptıklarınızın yanında yazın yapılan aktivitelere de önem veriliyor. Yurtdışı yaz kampları, dil okulları veya stajlar, okulların gözündeki değerinizi artırır.

4-     Ders dışı aktivitelerde bulunun.

Okulda öğrenci kulüpleri, sportif aktiviteler veya gönüllü yardım çalışmaları, üniversitelere sizin çok yönlü ve sosyal bir öğrenci olduğunuzu gösterir. Böyle çalışmalarda nasıl bulunabileceğiniz hakkında bilgi edinin.

5-     TOEFL ve SAT’ye önem verin.

Amerika’da üniversiteye girmek için gerekli olan bu iki sınav için çalışmayı geçe bırakmayın. Lise boyunca dersleriniz gittikçe yoğunlaşacağı için, bu sınavlara ne kadar erkenden hazırlanmaya başlarsanız o kadar iyi olur. Bu sınavlar için ders alabileceğiniz kurumları veya öğretmenleri araştırmaya başlayabilirsiniz. 10.sınıfta seviyenizi belirlemek ve zayıf olduğunuz bölgeleri görmek için deneme sınavlarına girin.

6-     İngilizce dışında bir yabancı dil daha öğrenmeye çalışın.

Amerika’daki okullar çok dilliliğe ve farklı kültürlere çok önem veriyor. Üçüncü bir dille daha ilgilenmek ve bunu iyi bir ölçüde konuşabilmek, iyi bir üniversiteye girme şansınızı artıracaktır.

7-     Okulları araştırın.

Amerika’daki binlerce üniversite arasından hangisinin size daha uygun olduğuna karar vermeniz için uzun bir araştırma yapmanız gerekli. Hangi üniversiteler, hangi dallarda iyi? Hangi okulun kampüs hayatı size daha uygun? Başvurularınızı yapmadan önce bu konuları iyi araştırın. Amerikan üniversitelerinin sitelerinde bu konularda detaylı bilgi rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca College Board veya Campus Tours gibi sitelerde de birçok okul hakkında araştırma yapılabilir.

8-     İngilizce okuma ve yazma kabiliyetlerinizi geliştirmeye çalışın.

Başvuru sürecinin önemli bir kısmını da okullara göndereceğiniz kompozisyonlar ve yazı örnekleri oluşturuyor. Okullar, sizin nasıl bir öğrenci olduğunuzu sizden duymak isteyeceği için, kendinizi daha iyi ifade etmek üzere çalışmalar yapabilirsiniz. İngilizce makaleler, kitaplar okuyup, İngilizce yazımınızı geliştirmek için okulunuzdaki öğretmenlerle çalışabilirsiniz.

9-     Öğretmenlerinizle aranızı iyi tutun.

Birçok üniversite, lisedeki öğretmenlerinizden sizin hakkınızda tavsiye mektubu isteyecektir. Tavsiye mektubu isteyebileceğiniz öğretmenleri aklınızda belirleyin, zamanı geldiğinde onların yazdığı tavsiye mektubu üniversitelerin sizin hakkınızdaki görüşlerini etkileyecektir.

10-  Kolaya kaçmayın.

Not ortalamanızın yüksek olması Amerikan üniversitelerine girişte en değerli etkenlerden biri olsa da bunu kolay bir ders programı ile gerçekleştirmeniz üniversitelerin gözünden kaçmayacaktır ve bu kabul edilme şansınızı olumsuz etkileyecektir. Mümkün olduğunca zor dersleri seçin. Okulunuzda IB programı gibi bir program varsa bunu mutlaka değerlendirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KAMPÜS GÜNLÜĞÜ HAKKINDA

2009 yılından beri Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde Uluslararası Siyaset ve Dış Politika konularında eğitim gören Cem Yolbulan, Kampüs Günlüğü’nde Amerika’daki deneyimlerini yazıyor. Bir Türk öğrencinin gözünden Amerikan okul hayatı, eğitim haberleri ve kampüs kültürünü yorumlayacak olan Cem, Türk öğrencilere de tavsiyelerde bulunmaya çalışacak. Georgetown Üniversitesi ve bölge okullarından son gelişmeler ve gündem maddeleri hafta boyunca Kampüs Günlüğü’nde olacak.

YARARLI KAYNAKLAR

Campus Tours Öğrenciler için Amerika’da 1200’den fazla üniversitenin bilgileri, interaktif kampüs turları ve daha fazlası

EducationUSA Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı 400’den fazla eğitim danışmanlık merkezinin bulunduğu bu platformda kendinize uygun programı ve okulu seçebilirsiniz

Study in the States Amerika’da okumak isteyen yabancı öğrenciler için vize ve göçmen statüsü hakkında detaylı bilgiler

College Board Başvuru süreci, gerekli belgeler, sınavlar ve burs olanakları hakkında her şey

KATEGORİLER