ABD’de Yabancı Öğrenci Sayısı Artıyor

Posted November 27th, 2012 at 5:07 pm (UTC+0)
Leave a comment

Son yıllarda Amerikan üniversitelerinde yabancı öğrenci sayısının hızla arttığı göz ardı edilemez bir gerçek. Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (IEE) yaptığı araştırmada, şu anda Amerika genelinde 764 bin 495 yabancı üniversite öğrencisi olduğu açıklandı. Bu, tarihin en yüksek yabancı öğrenci sayısına ve bir önceki seneye göre yüzde 6 civarında bir artışa işaret ediyor.

Yabancı öğrencilerin kabulündeki artışın en önemli sebebi olarak ekonomik faktörler gösteriliyor. Bütçe kesintilerine uğrayan devlet üniversiteleri ekonomik durgunluktan nasibini aldı. Artık Amerikalı öğrencilere verecek burs ve maddi yardım konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bu sebeple bu üniversiteler son dönemde yabancı öğrencilere yönelmeye başladı çünkü bir eyalette yerli öğrenciler cüzi okul harçları öderken, uluslararası öğrenciler, burs alma zorlukları nedeniyle tam ücret ödüyorlar. Örneğin, bir devlet okulu olan İndiana Üniversitesi’nde, İndianalı öğrenciler yıllık 10 bin dolar okul harcı öderken, yabancı öğrenciler için bu rakam 31 bin dolar civarında. Ticaret Bakanlığı’nın sayılarına göre uluslararası üniversite öğrencileri Amerikan ekonomisine 23 milyar dolarlık bir katkıda bulunuyor. Böylelikle, okul harçlarındaki bu fark ile üniversiteler, Amerikalı öğrencilere daha fazla burs imkanı tanıyabiliyor.

Bünyesinde en fazla uluslararası öğrenci bulunduran 10 üniversite ve yabancı öğrenci yüzdeleri ise şöyle sıralanıyor:

New School (New York, NY) – 27%

Florida Institute of Technology (Melbourne, FL) – 26%

Illinois Institute of Technology (Chicago, IL) – 21%

Lynn University (Boca Raton, FL) – 18%

University of Tulsa (Tulsa, OK) – 18%

Carnegie Mellon University (Pittsburgh, PA) – 17%

University at Buffalo—SUNY (Buffalo, NY) – 16%

Purdue University–West Lafayette (West Lafayette, IN) – 15%

Northeastern University (Boston, MA) – 14%

University of San Francisco (San Francisco, CA) – 13%

(Kaynak: US News)

Amerika’ya üniversite eğitimine gelen yabancı öğrencilerin en büyük kısmı yine Çin’den gelirken, Çin’i Hindistan, Güney Kore ve Suudi Arabistan takip ediyor. Bu listede son zamanlarda Türkiye de büyük çıkış göstererek bu yıl 10. sıraya yerleşti. Araştırmaya göre, yabancı öğrencilerin yüzde 41 gibi büyük bir bölümü STEM adı verilen fen, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında eğitim görüyor. Aşağıda Georgetown Üniversitesi’nin uluslararası öğrencilerinin ülkelere göre dağılımını görebilirsiniz:

Ancak bu artan sayılara rağmen, yabancı öğrencilerin Amerikan üniversitelerine adaptasyon sürecindeki zorluklar devam ediyor. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeni bir hayata ve kültüre alışmakta zorlanan uluslararası öğrencilerin yüzde 40’ı, yakın bir Amerikalı arkadaşları olmadıklarını belirtti. Bu hiç şüphesiz alışma sürecini olumsuz etkilerken, bu konuda yapılabilecekleri ve tavsiyelerimi bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KAMPÜS GÜNLÜĞÜ HAKKINDA

2009 yılından beri Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde Uluslararası Siyaset ve Dış Politika konularında eğitim gören Cem Yolbulan, Kampüs Günlüğü’nde Amerika’daki deneyimlerini yazıyor. Bir Türk öğrencinin gözünden Amerikan okul hayatı, eğitim haberleri ve kampüs kültürünü yorumlayacak olan Cem, Türk öğrencilere de tavsiyelerde bulunmaya çalışacak. Georgetown Üniversitesi ve bölge okullarından son gelişmeler ve gündem maddeleri hafta boyunca Kampüs Günlüğü’nde olacak.

YARARLI KAYNAKLAR

Campus Tours Öğrenciler için Amerika’da 1200’den fazla üniversitenin bilgileri, interaktif kampüs turları ve daha fazlası

EducationUSA Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı 400’den fazla eğitim danışmanlık merkezinin bulunduğu bu platformda kendinize uygun programı ve okulu seçebilirsiniz

Study in the States Amerika’da okumak isteyen yabancı öğrenciler için vize ve göçmen statüsü hakkında detaylı bilgiler

College Board Başvuru süreci, gerekli belgeler, sınavlar ve burs olanakları hakkında her şey

KATEGORİLER