Bütçe Krizi Aşıldı, Ama…

Posted April 9th, 2011 at 12:28 am (UTC-5)
1 comment

8 Nisan Cuma akşamını 9 Nisan’a bağlayan gece anlaşıldı ki Amerika’da müzeler ve parklar aksama olmaksızın turistleri ağırlamaya devam edecek.
Askerler “son maaşım acaba hesabıma yatacak mı” endişesine düşmeden görev yapabilecek.
800 bin federal devlet çalışanı zorla ücretsiz izne çıkarılmayacak.
Devlet görevlilerine resmi işlerinde kullanmaları için verilen Blackberry’ler kapalı tutulmayacak.
Washington’daki Kiraz Festivali’nin, rengarenk geçit töreniyle başkenti süslemesine bir mani olmayacak.
Vize işlemleri askıya alınmayacak, küçük işletmelerin devletle işleri aksamayacak.
Kısacası Amerika’da hükümet normal işlevlerini yerine getirmeyi sürdürecek.
Bunun karşılığında hükümet, mali yılın sona ereceği 30 Eylül gününe kadar geçen yılın rakamlarına oranla 38 milyar Dolar daha az para harcayacak.
Çünkü Kongre “en iyi siyasi gerilim” filmlerini andıran bir maraton sonrasında gece yarısına bir-iki saat kala, bütçe konusundaki anlaşmazlığı aştı.
Anlaşamamış olsalardı gece 12:00’de hükümet, harcama yetkisi olmadığından kapanacaktı.
Anlaşmaya göre ilk elde bir haftalık bütçe kabul edilecek. Bunun karşılığında hükümet 2 milyar Dolarlık bir harcama kesintisine gidecek. Hemen ardından mali yılın son altı ayı için bütçe kabul edilecek. Böylelikle 30 Eylül gününe kadar toplam 38 milyar Dolar tasarruf sağlanacak.
Bütçe anlaşmazlığında ön plana çıkan kürtaj hakları ve Çevre Koruma Dairesi’nin “Temiz Hava” uygulamasında Cumhuriyetçiler geri adım attı.
Bazı Cumhuriyetçiler aile planlama programlarına devletten kaynak aktarılmasına son verilmesini istiyordu. Anlaşma çerçevesinde Cumhuriyetçiler bu isteklerinden vazgeçtiler – ama özel bir statüye sahip olduğu için harcama yetkisini Kongre’den alan başkent Washington’daki kürtaj kliniklerine kısıtlama koyulması şartıyla. Demokratlar da bu tavizler karşılığında kesintileri hedefledikleri rakamın üzerine çıkarmayı kabul etti.
Önümüzdeki günlerde varılan uzlaşma oylamaya sunulacak ve 2011 bütçesi bu şekilde tatlıya bağlanmış olacak.
Ama harcama, borçlar ve bütçeyle ilgili tartışmalar alevlenerek devam edecek.
4 Nisan günü Maliye Bakanı Timothy Geithner Kongre’den 16 Mayıs’a kadar borçlanma limitini yükseltmesini istemişti. “Bunu yapmazsanız elimizdeki imkanlarla durumu 8 Temmuz’a kadar idare ederiz, ama o tarihten sonra artık elimizden bir şey gelmez,” demişti.
Kongre yakında bu konuyu ele alacak. Borç tavanını yükseltme yetkisi versin mi vermesin mi bunu tartışacak.
Sonrasında ise daha da zorlu bir konu var: 2012 bütçesi… 1 Ekim günü itibariyle başlayacak yeni mali yıl için yine hükümetin harcama yetkisinin yenilenmesi gerekiyor. Aksi takdirde malum, hükümet tekrar kapanabilir. Bu da demektir ki yaz aylarında Washington’u, sadece kızgın güneş ve aşırı nem değil siyasi hava da bunaltacak.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

One response to “Bütçe Krizi Aşıldı, Ama…”

  1. Sevda says:

    halal olsun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives