ABD Merkez Bankası’ndan Bir İlk

Posted April 26th, 2011 at 12:41 pm (UTC-5)
2 comments

Amerika Merkez Bankası (FED) Çarşamba günü bir ilke imza atıyor. Banka Başkanı Ben Bernanke, bir süre önce alınan karar çerçevesinde Çarşamba günü bankanın ilk resmi basın toplantısını yapıyor.

İki dönemdir Merkez Bankası Başkanlığı yapan Bernanke bu süre içerisinde sadece iki kez basının karşına geçmişti. Her ikisi de başkent Washington’daki Yabancı Basın Merkezi’nde yapılan bu toplantılarda basın mensupları Bernanke’ye direkt soru yöneltmemiş, küçük kartlar üzerine yazdıkları sorular, toplantının moderatörü tarafından “anlık bir ince eleme-sık dokuma” maharetiyle ayıklanarak Bernanke’ye iletilmişti.

Daha önce yalnızca basın açıklamaları yapan veya sadece Kongre oturumlarında politikacıların sorularını yanıtlayan Bernanke böylelikle ilk kez ince elemesiz, sık dokumasız davranıp, soruları basın mensuplarından doğrudan alacak.

Ama açıkcası Bernanke basına hiç de öyle hazırlıksız yakalanmak niyetinde değil.

Çünkü Wall Street Journal kaynaklı bir habere göre Merkez Bankası Başkanı uzun süredir bu toplantıda soruları nasıl cevaplaması gerektiği konusunda hazırlık yapıyor.
Hatta rivayet o ki Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King’in basın toplantılarının kayıtlarını izleyip, onlardan örnek alıyor.

Yardımcıları da gazetecilerin olur-olmaz sorularına hazırlıklı olması için amirlerine “alıştırma soruları” soruyor.

Bütün bu hazırlıklar Bernanke iyi bir konuşmacı olmadığından değil. Sadece o koltukta oturduğu için her sözünün ağırlığı belki de altın değerinde olduğundan.

Merkez Bankası Başkanı’nın ağzında çıkacak her kelime piyasalarda maddi bir karşılığa dönüşebilir, anlık dalgalanmalara neden olabilir.

Bernanke bunu göreve geldiği 2006 yılında acı bir tecrübeyle öğrenmişti.

Görevindeki ilk günlerinde, bir davet sırasında faiz politikası hakkında televizyon sunucularından biriyle azıcık şöyle laflamış, sonra bu söyledikleri medyada yer alınca hisse fiyatları düşmüştü. Bernanke de Kongre’de “Sanırım yanlış bir adım attım, bundan sonra görüşlerimi yalnızca resmi kanallar üzerinden kamuya duyuracağım” diye de söz vermek zorunda kalmıştı.

Onun için Bernanke aslında söyleyeceği hiçbir sözün ağırlığı olmasını istemiyor. Hatta mümkünse her sorulan soruya zaten herkesin bildiği cevapları vermek istiyor.

Ama…

Ama Bernanke’nin ilk basın toplantısına tahmin edileceği gibi ilgi yüksek. Gazete, televizyon ve dergi muhabirleri, blog yazarları, belgeselciler, portföy yöneticileri kısacası aklınıza gelebilecek herkes o toplantıda bulunmak istiyor.

Ama bu kadar meraklıyı bir salona sığdırmak zor olacağından toplantıya sadece Kongre’den akreditasyonu olan yayın kuruluşlarından birer muhabir alınmasına karar verildi.

Bu durum karşısında dışarıda kalanlar içini Internet’e döküyor, “Bernanke’ye sorularım” diye sayfa sayfa sorular yöneltiyor.

Bakalım Bernanke bundan sonra her üç ayda bir bankanın politika toplantılarından sonra yapmaya söz verdiği olağan basın toplantılarının ilkinde hangi soruları yanıtlayacak. Hangi soruların cevabı piyasalarda nasıl bir hareket yaratacak…

Ama daha şimdiden bilenen gerçek şu ki Bernanke’nin ilk basın toplantısı değme politikacıların basın toplantılarını, yarattığı heyecan dalgasıyla fersah fersah geride bıraktı.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

2 responses to “ABD Merkez Bankası’ndan Bir İlk”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  yukarıdaki yazıyı okudum. bernanke sorulara cevap verecek. makul amerikan piyasasına göre cevaplar vercek. çünkü amerika dünyanın motoru oldugu için bütün piyasaları etkileyecek pozisyonda bernanke.
  ben onun yerinde olsam. ondan daha fazla hiçbir şey yapamam. nedenine gelince. abd başkanın sayın
  barack obama,amerikan kongresi ve amerikan piyasaları bernankenin eline güçlü kartlar vermemekte.
  başkan obama amerikan şirketlerinin elinde 2 trilyon dolar nakitleri var diyerek yatırıma davet etmişti.
  bütün şirketleri ve yatırımcıları. ama görüldükü hiçbir oyuncu haklı olarak risk almak ve kaybetmemek istiyor. ben olsam aynısını bende yaparım. yatırımla gelecek bütün pozitif gelişmeler olmamaktadır.
  ben amerika için karamsar degilim. çin ne yaparsa yapsın amerikanın elindeki büyük oyunları alamaz.
  ürettigi bütün kaliteli ürünlerin hepsi yabancı firmalar tarafında üretiliyor. ve en küçük bir aksaklıta çini
  terk ederler. geriye pasif çin mallarından başka bir şey kalmaz. o mallarda bir ekonomik deger taşımaz.
  başkan obama şunu yapmalı. dünyanın herhangi bir noktalarından gelen önerileri iyi düşünüp iyi analiz etmeli. unutmaması gereken bir konu daha var. amerikaya ulaşan bu önerileri ve talepleri uygulayan kişinin amerikanın elindeki bütün kartları herkesten daha iyi oynayabilir durumda olabilir.
  elbette yeni ekonomiler degişikliklerle kurulur. ben bunu biliyorum ve onaylıyorum. yeni ama yepyeni olmakla beraber bütn piyasaları dogrudan etkileyebilecek nitelikte olması gerekir. bunu biliyorum.
  bunları bir kenara bırakalım. amerikan şirketleirinin elindeki 2 trilyon dolarlık nakit yatırıma dönüşmüyorsa dışarıdan gelebilecek bir reaksiyon hiçbir şekilde yatırım yapmaz ve bu riski almaz.

  amerikan piyasasına yeni bir model bulunması gerekir. başta çin,avrupa,japonya,hindistan vb ekonomilerin ürettiklerinin maliyeti,kapasitesi ve kalitesinden üstün ürünlerin üretildigi bir arenanın olması gerekir. başkan obama yakın zamanda dünyaya seslendi ve aynen şöyle dedi artık ekonomilerinizi amerikya ihracat yapmaktan vazgeçmelisiniz. bunun dünemi yakında kapanabilir şeklinde bir açıklama yaptı. analiz dogru ve yerinde idi. başkan obamayı ayakta alkışlıyorum. bravo.
  tabi bir şeyi söylerken veya ifade ederken veya önerirken olayın finansal maliyetini düşünmek gerekir.
  amerika kendi sorunları ile boguşuyor. herhangi bir projenin finansmanını nasıl üstlenebilir. şeklinde
  düşünmek gerekir. bu sorunu öneren kişilere bırakmak gerekir. onlar olabildigince ama tekrar ifade ediyorum olabildigince en makul yolu bulacaklardır. gelipte başkası hayrına yapacak degildir.

  bize imkanın veren amerikanın sesi ve melegine çok teşekür ediyor ve başarılar diliyorum. sizi takip etmeye devam edecegim. konuları merakla bekleyecegim saygılar sevgiler.

  • mcaglar says:

   Haci İsmail değerlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum ve gecikmeli yanıtım için özür diliyorum. Yazınızda Amerikan piyasasına yeni bir model bulunması gerektiğinden bahsediyorsunuz, bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Ne olabilir bu model?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives