Ve Alışveriş Başladı…

Posted November 27th, 2011 at 6:59 am (UTC-5)
3 comments

Amerikan ekonomisinin üçte ikisi tüketime dayanıyor. Bu tüketim sayesinde hem Amerikan ekonomisi yürüyor hem de Amerika’ya ucuz mal satan Çin gibi ülkeler fayda görüyor.


2007 yılındaki emlak krizi sonrasında işini kaybedenler kadar işini kaybetme korkusu yaşayanlar da harcamalarını kısmış, kredi kartlarına yüklenerek alışveriş yapmaktan vazgeçmişti.
Ama Black Friday – Kara Cuma artık bu eğilimin değiştiğinin ilk işareti oldu.

Kara Cuma, Kasım ayının son Perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nün ertesi günü Noel alışverişinin start aldığı gündür.

O gün de bütün perakendeciler Noel alışverişine ayrılan paradan kendilerine düşen payı almak için büyük indirimler yapar, satışlarını artırmaya çalışırlar.

Bu yüzden de Şükran Günü’nün hemen ardından gelen Cuma’ya “Kara Cuma” denir.

Bakmayın sizin bu terimin çağrıştırdığı gama, kasvete.

Aslında Kara Cuma perakendecilerin bayram ettiği gündür. Çünkü o güne kadar zararda olan ve bu zararı bilançolarında kırmızı rakamlarla gösteren perakendeciler Kara Cuma günü başlayan Noel alışveriş döneminde kara geçer ve bilançodaki kırmızı renkli zarar rakamları, karlılığa veya muhasebeci diliyle siyaha dönüşür.

İşte bu Şükran Günü sonrasındaki Kara Cuma tam bir bayram havasına dönüştü. Beklenenden daha büyük kalabalıklar sadece Wall Mart, Target gibi ucuzcu dükkanların değil, Gucci ya da Coach gibi lüks markaların dükkanları önünde uzun kuyruklar oluşturmaktan çekinmedi.

Bu yılki alışverişçiler sadece Amerikalılar da değildi. Diğer ülkelerden de gelen müşteriler de vardı Kara Cuma ucuzluğu için. İstediğiniz ürünleri %50 ya da %70 indirimle almayı kim istemezki ?

Bu yılki alışverişte gençlerin çokluğu da dikkat çekiciydi. Dikkat çeken bir başka şey de perakendecilerin dükkanlarını Cuma’yı beklemeden Şükran Günü akşamı açmasıydı. Oysaki önceleri bu bayramda hemen hemen her dükkan kapalı olur, çalışanların bayramı ağız tadıyla aileleriyle başbaşa geçirmelerine izin verilirdi. Anlaşılan artık herkes Şükran Günü yemeğini yediktan sonra aile fertleriyle kaliteli zaman geçirmektense kaliteli ürünleri ucuza almayı tercih etti.

Şükran Günü’ne bu şekilde çomak sokulmasına kızanlar olmadı değil ama çoğunluk tekrar eski günlerde olduğu gibi alışveriş yapabilmekten memnun.

Başta da demiştim ya ülke ekonomisinin üçte ikisi tüketime dayalı olduğundan bayram havası sadece perakendecilerle kısıtlı kalmadı. Tüketiciler de, yönetim de, piyasalar da şimdilik rahat bir nefes aldı.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

3 responses to “Ve Alışveriş Başladı…”

 1. Alp says:

  Hakkaten, Alp bile alışverişteydi Kara Cuma haftasonu, normalde hıçbir sefer gitmezken. Üstelik bayağı da memnun kaldı :)) Cyber Monday’i beklemesine gerek kalmadı.

 2. ekonomi says:

  tebrikler melek hanım müsadeniz olursa yazınızı sitemde paylaşmak isterim?

  • mcaglar says:

   Teşekkür ederim.. Yazıyı sitenizde elbette paylaşabilirsiniz…Siz zaten kaynak gösterme konusunda çok hassassınız, şimdiden teşekkürler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives