Küresel Gayrimenkul Yatırımcılarının 2012 Hedefinde Türkiye Var

Posted January 6th, 2012 at 3:10 pm (UTC-5)
Leave a comment

“Paran mı var, derdin var” derler ya, işte son zamanlarda yatırımcıların ruh halini en iyi yansıtan herhalde bu söz olsa gerek. Güvendikleri “Euro bölgesine” karlar yağınca, altının güvencesi altına girmeye çalışanlar, 2008 sonrasında burun kıvırdıkları Amerikan ekonomisine denize düşmüşcesine sarılıp tekrar dümeni Dolar’a kıranlar, diyar diyar gezip arsa ve ev alanlar yatırımcıların 2011’deki güvenli liman arayışlarından sadece birkaç örnek.

Association of Foreign Investors in Real Estate (AFIRE) ya da Yabancı Gayrimenkul Yatırımcılar Birliği diye Türkçe’ye çevirebileceğimiz bir kuruluş da merak etmiş parası olan yatırımcıların hangi diyarları tercih ettiğine, edeceğine.

Merkezi Washington’da bulunan birlik, merakını gidermek için de 21 ülkede faaliyet gösteren 200 gayrimenkul yatırım kuruluşundan oluşan üyeleri arasında bir araştırma yapmış.

Araştırmaya katılanların %60’ının ilk tercihi Amerika olmuş. Çünkü bu yatırımcılara göre, Amerika hala gayrimenkul yatırımları açısından en güvenilir ve istikrarlı ülke. O yüzden de 2012’de yatırımlarını Amerika’ya yapma niyetinde olduklarını açıklamışlar. Aslında durum Amerika açısından iyi gibi görünse de bir önceki yıl bu görüşte olanların %72 olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Yani katılımcıların bir kısmı son bir yıl içinde Amerika hakkındaki fikirlerini değiştirmişler. Değiştirince de Brezilya biraz öne çıkmış.

Bu yılki listede Brezilya Amerika’nın arkasından 2012’de en iyi yatırım yapılacak ülke olarak ikinci sırada yer alıyor. (Üstelik birinci basamakla ikinci basamak arasındaki oran da azalmış.)

Türkiye de bu yatırımcıların gözünden kaçmamış anlaşılan. 2012’nin en iyi yükselen pazarları arasında Türkiye, üçüncü sıraya yükselmiş bu yıl. Geçen yılki sıralamada Türkiye yedinci basamakta görünüyor. Bu sıralamada Türkiye’nin önünde Brezilya ve Çin, arkasında Hindistan ve Vietnam var.

AFIRE üyeleri bu yıl ilk kez Kolombiya, Macaristan ve Katar’ı da en iyi yatırım potansiyeli sunan ülkeler sıralamasına almışlar.

AFIRE araştırmasına katılanları 2012’de gayrimenkul yatırımları için tercih ettikleri ilk beş küresel şehir sıralamasında İstanbul yok ama Brezilya’nın Sao Paulo kenti 26’ncı sıradan kopup dördüncü sıraya yerleşmiş. Bu listede, birinci sırada New York, ikinci sırada Londra, üçüncü sırada Washington, beşinci sırada ise San Francisco var.

Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış, ben bu hale düşmemek için yazıyı noktalıyorum, uluslararası alanda gayrimenkul yatırımlarına ilgi duyanlara da AFIRE’ın linkini veriyorum.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives