Ekonomi “Birliğin Durumu”nda Belirleyici Faktör

Posted January 24th, 2012 at 11:10 am (UTC-5)
Leave a comment

Başkan Barack Obama bu akşam üçüncü kez Kongre’nin karşısına geçerek ülkenin “hal ve gidişatı” hakkında bilgi verecek, son bir yılda yaptıklarını ve bundan sonra yapmak istediklerini anlatacak.

Konuşması adet üzerine çok kez Demokratlar tarafından alkışlarla kesilecek, bu alkışlara ulusal meselelerde Cumhuriyetçiler de destek verecek.

Amerikan medyasının iddialarına göre Başkan Obama’nın bu akşamki konuşması “popülist ekonomik politikalarına” destek bulma amacı taşıyor. (Seçimlere az bir zaman kala, taraflar sandık başında halkın önce cebini düşünerek oy vereceğini bildiğinden bu konuda çoktandır kılıçlar kınından çekilmiş durumda.)

Photo: AP

Obama bu akşamki konuşmasının “fragmanı” niteliğinde geçtiğimiz günlerde bir video yayınladı. Demokrat seçmenlere gönderilen bu kayıtta Başkan, orta sınıf için artık yol ayrımına gelindiğini, bundan sonra atılacak adımların bu sınıfın geleceği açısından belirleyeceği rol oynayacağını söylüyordu.

Yol ayırımından kastı da şu: Ya daha az fırsat eşitliğinin olduğu bir ortam, ya da sadece zenginler için değil, her kesimin işine yarayan bir ekonomi yaratmak…

Aslında Obama zaten, ibre seçimlerden yana döndüğünden beri orta sınıfı güçlendirmenin, orta sınıfın yararına politikalar izlemenin gerekliliğine işaret ediyordu. Bu yüzden de mesela Noel ve yılbaşı arifesinde Kongre’deki Cumhuriyetçilerle bordro vergilerinin yükseltilmemesi konusunda hodri meydan demekten kaçınmadı.

Cumhuriyetçiler de elbette Amerika’nın bir fırsatlar ülkesi olarak kalmasını istiyor, ama onların kaygısı artan kamu borçlarının ülkenin geleceğini ipotek altına alabileceği ihtimali.

Başkan geçen yılki konuşmasında çokuluslu petrol şirketlerine verilen teşviklerin kaldırılması, dev altyapı yatırımlarının başlatılması gibi hedefler belirlemişti. Bu konuda pek fazla yol alınmadı açıkçası. Ama Obama bu yıl da ekonomiyi canlandırmak, yeni iş sahaları yaratmak, Amerika’yı daha rekabetçi yapmak için eğitime yatırım yapmak gibi hedeflerden bahsedecek. Ayrıca kuvvetle muhtemeldir ki, yerli enerji kaynaklarının geliştirilmesine işaret edecek, mevcut vergi sisteminin zenginler lehine işlediğine dikkat çekecek.

Obama biraz da geçen yılki karnesine bakıp Güney Kore, Panama ve Kolombiya ile serbest ticaret anlaşmalarının sonuçlandırılmasını ve işsizliğin %9’lardan %8,5’e indirilmiş olmasını “pekiyi” hanesine yazdıracak. Bir önceki yıl kabul edilen sağlık reformu, Wall Street’i daha fazla denetim altına alan yasaların kabulü de Obama’nın karnesinde değinmek isteyeceği konular olabilir. Ama bunların zaten Cumhuriyetçilerin büyük eleştirisine neden olması nedeniyle, bu konuda Obama’yla aynı düşünceleri paylaşmayanları ikna etmede yeterli olması pek mümkün de görünmüyor.

Obama’nın konuşmasının hemen ardından demokrasi geleneği olarak karşı tarafa, Cumhuriyetçiler’e de söz hakkı tanınacak. Indiana Valisi Mitch Daniels da bu söz hakkını kullanarak muhtemelen ekonomik tablonun Obama’nın çizdiği gibi olmadığını, devlet harcamalarının bir an önce dizginlenmesi gerektiğini vurgulayacak.

Obama, Kongre’ye sunduğu Birliğin Durumu konuşmasından sonra, ipuçlarını verdiği ekonomik politikaları izlemesine olanak tanıyacak bütçe planını, 13 Şubat günü, onaylanması için Kongre’ye yollayacak.

Sonrasında da yine gelsin bütçe tartışmaları…

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives