G8 Zirvesi’nde Atılan Gol!

Posted May 21st, 2012 at 2:04 pm (UTC-5)
2 comments

Başkan Barack Obama, Cuma ve Cumartesi günleri zengin dostlarını, resmi ifadeyle G8 liderlerini, başkent Washington yakınlarındaki Camp David’de ağırladı.

Amerikan liderleri daha önce de önemli isimleri burada ağırlamış tarihin akışına burada yön vermek istemişlerdi.
Örneğin, 1978 yılında Başkan Jimmy Carter, dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı Menahim Begin’i günler süren gizli görüşmeler sonrasında barışa zorlamıştı. 2000 yılında da Bill Clinton, Filistin eski lideri Yaser Arafat’la İsrail eski Başbakanı Ehud Barak’ı yanına alıp Filistin meselesini çözmeye çalışmıştı.

Bu yüzden Camp David denilince adı geçen liderlerin ellerinin kenetlendiği resimler gelir akla… En azından benimkine…

Ama son Camp David zirvesinden aklımda kalacak olan, liderlerin kısa bir molada, ayakta izledikleri Chelsea-Bayern Munich maçı sırasındaki görüntüleri olacak.

İngiliz Başbakan David Cameron, Chelsea’nın golüne iki elini yukarıya kaldırarak sevinirken, hemen yanı başındaki Obama, ellerini kaldırmasa da “Ooooo” der haliyle sevinçli gibi. Yanı başlarındaki Merkel ise keyifsiz ve sesiz kalmayı tercih etmiş, iki eliyle de önündeki koltuğa tutunmuş vaziyette. Üzüntüden yıkılmış ama ayakta…

Maçtan sonra, Washington Post’un yalancısıyım, liderler biraz da dalga geçmişler Merkel’le, ama sonra Cameron, Merkel’i dostça kucaklayınca iş tatlıya bağlanmış. (Aslında Guardian gazetesine bakılırsa, Merkel, iPad’inde maçın penaltı atışlarında kaldığını görünce, “Bunu mutlaka izlemem lazım,” diyerek Suriye görüşmelerini yarıda bırakmakta bir sakınca görmemiş. Obama da bunun üzerine ‘Cameron’a dönüp, sen de izlemek ister misin?” deyince işte bizim fotoğraf görüntüsü ortaya çıkmış.)

Bunları niye mi anlatıyorum ? Aslında biraz da zirvenin ruhuna yansıdığından. Katı ve tasarrufçu tedbirleriyle tüm Avrupa kıtasını mali açıdan yeniden disipline etmek isteyen Merkel’e, kahvehane deyimiyle, bu politikaya karşı çıkan liderlerce “siyasi gol” atıldığından…

Çünkü zirveden çıkan sonuç Almanların gol yeme halini doğrular nitelikte.

Başkan Obama, Avrupa’daki krizin “daha çok tasarrufla” değil de kendisinin Amerika’da yaptığı gibi “harcamaların devamıyla” aşılacağına inanıyor. Fransız lider Francois Holllande da aşırı kemer sıkma politikasının karşısında ve bunu değiştirme vaadiyle sandıktan çıktı.

Zaten Fransa’nın yeni lideri Francois Hollande, Camp David’e gitmeden önce Beyaz Saray’da Başkan Obama ile biraraya gelip reçetenin tasarruf değil, büyümede yattığı görüşünü yinelemişti. İtalya’nın teknokrat Başbakanı Mario Monti, Hollande’dan da önce açmıştı bayrağı, “ille de harcama yapmak lazım” diye. İngiliz lider David Cameron ve Kanada Başbakanı Stephen Harper da Euro sorununa çözümde izlenen yolları eleştiriyorlardı.

İşte G8’e katılan liderlerin çoğunlukla harcamalardan yana olması Merkel’i neredeyse bu konuda tek başına bıraktı. Her ne kadar Merkel baskılara dirense de, zirveden liderlerin; bundan sonraki dönemde “harcama ve büyüme odaklı” politikalar izleyeceği mesajı ile Alman Bayern-Munich’in gol yediği andaki fotoğrafları yansıdı kamuoyuna…

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

2 responses to “G8 Zirvesi’nde Atılan Gol!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  vallahi melek hanım olmayan para ile harcama yapılamaz ve olamayan paraya mal ve hizmet satılamaz. ve g8 dedigimiz hiçbir politikacının ülkesini kısa vadede düzlüge çıkarması mümkün olmadıgı için. genelde halka kesilen ekonomik faturadan dolayı liderle yerini bir başkasına bırakmak zorunda kalıyor. ve bu sürekli böyle yer degiştirme oyunu ile devam edip giderken çıg gibi büyüyen borçların karşısında ekonomilerinin eli kolu daha fazla baglanmaya mahkumdur.

  şu anda dünyada en şanslı ülke amerika ve türkiye. büyük bir şansları var. umarım bunun tıkanmasına ve durma noktasına gelmesine izin vermezler. bunun karşısında ise borcu olmayan devletin ne gibi avantajlara sahip olacagının degerini bilirler.

  g8 in liderlerinin hepsinin eli kolu baglı. birazcık çin ve almanyanın durumu iyi. bütün alternetiflerin tüketilip sadece harcama ve büyüme yolu açık fakat bunun riski fazla. bulabildikleri en iyi çareninde alman başbakanı merkelin dedigi gibi sıkı mali politikaların devamında gerçekleşmesi olayı. çünkü en güvenli ve popülist olmayan tek yöntemde budur.

  biz yinede herşeye ragmen üretimin tüketimi tüketiminde üretimi finanse edebilecegi uygulamaları savunmaya devam edelim. tabi bizim işimizin gerçekleşmesi büyügün profeyonel
  küçük detayılar ile oluşması. herkesin bekle ve gör politikasını biz herkesten daha iyi uygularız. o zaman herke birbirini beklemeye devam etsin.dile kolay biz 8 yıllık bush ve 4 yıllık obama gibi liderini beklemeyi başardık. ve sıradakinide onlar gibi halletmesini başarabilecegiz.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve melegien çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not= güzel konularınız merakla bekleyecegim. elimden geldigi kadar eşlik etmeye çalışacagım. ekonomi olunca düşüncelerim çogalıyor ve bu gündeme dair olarak oldugu için güzel.

 2. Bütün aklı başında ekonomistler dört yıldır bunu söylüyorlar.Jetonun şimdi düşmesi şaşırtıcı..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives