Acemoğlu’ndan ‘Gezi Direnişi’ Değerlendirmesi

Posted June 6th, 2013 at 11:41 am (UTC-5)
Leave a comment

Foreign Policy dergisi tarafından, 2012’de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte “100 Küresel Düşünür” listesine alınan Daron Acemoğlu, demokratikleşmenin, sadece ekonomik ilerlemeyle değil, siyasi ve ekonomik kurumların toplumun tüm kesimlerini kapsayan, bunların çıkarlarını da gözeten bir yapıda olması halinde mümkün olabileceğini savunan bir ekonomist. Acemoğlu bu görüşünü de “Why Nations Fail? – Ülkeler Neden Çöker: İktidar, Refah ve Yoksulluğun Kaynağı” adlı kitabında örnekleriyle açıklıyor.

Acemoğlu, 6 Haziran günü New York Times gazetesinde yayınlanan “Kalkınma Türkiye’de Demokrasi’yi Güvence Altına Almıyor” başlıklı makalesinde de işte bu görüşten hareketle Gezi Parkı protestoları ışığında Türkiye’yi değerlendiriyor.

Ne diyor Acemoğlu, “Son yıllarda Batılı ülkelerde, özellikle de Washington’da, AKP’nin ekonomik başarıları nedeniyle Türk demokrasisine umutla bakılıyordu. Bu iyimserler, Türk demokrasisindeki aksaklıklara rağmen, refah arttıkça demokrasinin de güçleneceği inancını paylaşıyordu. Bu çevreler, ‘Türkiye, 11 yıldır istikrarlı biçimde büyüyor, bu durumda biraz daha sabretmek yeterli olur,’ diyordu. Ancak hızla büyüyen ülkeler demokratikleşmede aynı eğilimi göstermiyor,” görüşünü savunuyor.

“Gösterilere sert biçimde müdahale edilmesinden önce Türkiye’nin gelişmiş bir demokrasi olacağı iddiası zedelenmişti” görüşünü de savunuyor. Bunun nedenlerini de şöyle sıralıyor: “AKP gücünü artırdıkça, muhalefete giderek daha az hoşgörüyle bakılır oldu. Yargı bağımsızlığını kaybetti, hükümete karşı çıkan subaylar ve gazeteciler, adil biçimde yargılanmadan hapse atıldı.”

Acemoğlu “Son olaylarda parti içinden, Gül’ün çağrısı hariç, Erdoğan’a muhalefet eden olmadı,” derken ana muhalefet partisi CHP’nin de hala geçmişte saplı kalmaktan kurtulamadığı tespitinde bulunuyor.

Acemoğlu, “Demokrasi sadece oy kullanmak değildir” diyor ve “Polisin sert müdahalesine rağmen sokaklara dökülen halk, demokrasinin Türkiye’de belki artık olgunlaşmaya başladığını gösteriyor,” diyor.

Çünkü, Acemoğlu’na göre, bu haftaki gösteriler hükümeti devirmekten uzak ama sembolik açıdan önemi büyük.

Acemoğlu’nun kaygı duyduğu konu ise “Buradaki önemli tehlike AKP’nin bu gösterileri kullanıp halkı daha da kutuplaştırma ihtimali”.

Acemoğlu, “Olayları dönüm noktasına dönüştüren, halkın hoşnutsuzluğunun, Türk medyası gözardı etmeye devam etse de, artık açıkça ortada olduğudur,” diyor ve yazısını “Cin şişeden çıktı, ne bu cin ne de Türk demokrasisi artık geriye itilebilir,” diyerek noktalıyor. Türkçe uyarlamasıyla ok yaydan çıktı diyor Acemoğlu…

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives