Yellen’in Gözüyle ABD Ekonomisi

Posted March 17th, 2014 at 1:02 pm (UTC-5)
Leave a comment

Başkent Washington bu haftaya yine “Polar Vortex – Kutup Girdabı”nın gazabıyla karlar altında girdi. Ve her kar fırtınasında olduğu gibi bu kez de bütün federal daireler Pazartesi günü kar tatili yaptı. Ama Kırım referandumu yüzünden “görevi aciliyet önem arzeden” birçok bakanlık görevlisi ve Kongre çalışanı mesaiye devam etti. Çalışmalarına devam eden Merkez Bankası (FED) yetkilileri de vardı, elbet. Zira yarın Merkez Bankası yine iki günlük “politika toplantılarını” yapacak ve küresel piyasaların merakla beklediği sorulara yanıt verecek.

Bu seferki toplantının öne çıkan özelliği ise FED’in ilk kadın başkanının toplantıyı idare edecek olması. Bu yıl başkanlık koltuğuna oturarak 100 yıllık FED tarihine adını yazdıran Janet Yellen’in bir anlamda bu görevdeki “ilk imtihanı” da sayılabilir, Mart ayı toplantısı. Çünkü Kongre’den atanma kararı almak için katıldığı oturumlarda Yellen, selefi Ben Bernanke’nin “açtığı yolda ilerleyeceğinin” sinyalini vermişti, ama tahvil alımlarının ne kadar azaltılacağı veya ne zaman tamamen sona erdirileceği konuları hala havada kalmış durumda. Şimdilik bilinen, aşamalı azaltma devam edecek. Çünkü Yellen geçen hafta Kongre’deki bir oturumda, “Ölçülü biçimde alımları azaltmaya devam edeceğiz,” şeklinde son sinyalini vermişti.

Merkez Bankası, alımları azaltsa da, 2008 yılından bu yana sıfıra yakın düzeyde tuttuğu temel faiz oranlarını değiştirmiyor. FED, yükseltme için iki hedef oran açıklamıştı: Bunlardan biri işsizliğin %6,5’e inmesi, enflasyonun da %2,5’in üzerine çıkmaması. Enflasyon %2 civarında seyrediyor. Son işsizlik oranı ise %6,7; yani hedefe oldukça yakın. Bu durumda faizler artar mı? Yellen’in daha önceki açıklamalarından ortaya çıkan yanıt: “Hayır” gibi, çünkü Yellen, işsizlik azalsa da, ekonominin hala zayıf olduğu görüşünde. Hatta bazı çevrelere göre Yellen, bu iki hedef rakamı tamamen gözardı edip, ekonominin niteliksel durumunu ortaya koyan göstergelere daha fazla itibar edebilir.

yellen

Yellen, iki günlük toplantı sonrasında ilk basın toplantısını da düzenleyecek, bu toplantıda muhtemeldir ki istihdam konusu kendisine sorulacak. FED Başkanı’nın beklenen cevabı ise, istihdam piyasasındaki zayıflıkların kendisini endişelendirdiği olacaktır. İşsizlik, hedef oran olan %6,5’e bu kadar yaklaşmışken Yellen’i ne rahatsız ediyor? Nedeni, milyonlarca işsizin normal olarak kabul edilen “altı aylık işsizlik döneminden” daha uzun süreler iş bulamaması ve milyonlarca kişinin de tam zamanlı işlerde çalışmaya istekliyken sadece yarım zamanlı iş bulabilmesi.

Dolayısıyla FED’in para politikalarını önemli ölçüde değiştirerek finans piyasalarına yeni bir yön vermesi beklenmiyor. Yellen’in de diğer FED başkanları gibi bu kez sadece sözleriyle devam edecek olan politikaların veya olası değişikliklerin sinyalini vermekle yetinmesi bekleniyor.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives