ABD’de İşler Tıkırında

Posted April 28th, 2014 at 10:36 am (UTC-5)
Leave a comment

Amerikan CBS televizyonunun Internet sitesinde yer alan bir habere göre 2007 mali krizinden bu yana büyük bir güven kaybı yaşayan Amerikalılar artık bu “umutsuz vaka” durumundan nerdeyse tamamen çıkmış durumda. Rakamlara bakılırsa, kriz döneminden bu yana tüketici “güven patlaması” yaşıyor bile denilebilir.

Son tüketici güven endeksi araştırmasını Michigan Üniversitesi yapmış. Elde edilen verilere göre Mart ayında 80 olan endeks Nisan ayında 84.1’e çıkmış. Hemen hatırlatalım bu “güven patlaması” geçen Temmuz ayında son yedi yılın en yüksek seviyesine 85.1 ile çıkmıştı.

consumer_

Peki Amerikalılar neye güveniyor? Her ne kadar FED, varlık alımlarını azaltsa ve temel faiz oranlarında ileride olabilecek aşamalı artışa ışık yaksa da tüketiciler yeni iş imkanlarının daha da artacağı inancında. Ayrıca mali krizden bu yana herkes de biraz olsun kendi mali durumunu çeki düzene sokmuş durumda. Bazıları daha az borçlandı, bazıları da mevcut borçlarını azaltma yolunu seçti.

Amerikalıların özgüvenlerini artıran bir diğer gelişme de düzelen emlak piyasası oldu. Emlak fiyatları arttıkça, borçlanarak aldıkları evlerde “equity” olarak adlandırılan öz sermayeleri yükseldi.

Amerikalıların yüzünü güldüren bir diğer unsur da hiç kuşkusuz borsaydı. Beklenenin üzerinde performans sergileyen borsada bireysel yatırımları olanlar veya emeklilik fonları bulunanlar, yatırdıklarını fazla fazla geri aldılar.

Hal böyle olunca da maddi durumum daha kötüye gidiyor diyenlerin oranı %28’e düştü. Mart ayında bu oran %37 düzeyindeydi.

Amerikalılar, bu yıl “polar vortex – kutup girdabı” yüzünden sert bir kış geçirmiş, bu kötü hava koşulları yüzünden yeni işe alımlar da azalmıştı. İşte önümüzdeki aylarda işyerlerinin bu açığı kapatmak için daha fazla işe alım yapabileceği ihtimali de Amerikalıların geleceğe biraz daha güvenle bakmasını sağlıyor.

Koşullar bu şekilde devam ederse, IMF’nin de küresel görünüm raporunda öngördüğü gibi önümüzdeki dönemde, Amerika yeniden dünya ekonomisinin lokomotifi olma görevini büyük memnuniyetle üstlenecek.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives