Amerikalılar Afrika’dan mı geldi?

Posted February 18th, 2011 at 6:46 pm (UTC-5)
3 comments

 

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun genel merkezi Washington’da, kısaca “The Mall” olarak bilinen geniş alanın yanında, İkinci Dünya savaşı yılları sırasında inşa edilmiş büyük bir binada bulunuyor.  Alanın bir ucunda Kongre binası, diğer ucunda ise Abraham Lincoln anıtı var. (Amerika’nın 16. Başkanı eski Yunan tapınaklarını andıran bu mermer anıtta değil memleketi Illinois’da küçük bir mezarlıkta gömülü.) Özellikle yaz aylarında sık sık büyük gösteri ve etkinliklere sahne olan meydanın çevresi anıt ve müzelerle dolu. Giriş bedava olduğu için müzeler her zaman tıklım tıklım dolu. En soğuk kış aylarında bile. Çocukların en sevdiği müzelerden biri doğa tarihi müzesi.   ( http://www.mnh.si.edu/)

Madem bu ilk blog,  konuyu “Genesis” yapıp birbirimizi tanıyalım dedim.
Ben Mehmet İlhan…


Müzenin bir bölümünde, insanlığın 2 buçuk milyon yıllık evrim süreci Homo habilis, Homo erectus, Cro-magnon, Neandertal türü eski insanlardan kalma fosilleşmiş kemikler, taş el baltaları, kazıyıcılar, ok ve mızrak uçları, kemikten yapılmış bızlar, iğneler ve obsidyan araç ve gereçlerle anlatılıyor. Yontma veya Eski Taş Çağı olarak da bilinen Paleolitik Çağ yaklaşık 2 milyon yıl önce başlamış ve 10 bin yıl önce sona ermiş. Paleolitik Çağ insanları tarım bilmiyor avcılık ve topladıkları yabani sebze, meyve ve köklerle yaşıyordu. Mağaralar ve kayaaltı sığınaklarında barınan bu insanların en ünlüsü Neanderthal. Adını Almanya’da ilk kez kemiklerini bulunduğu vadiden alan bu Neanderthaller usta avcı olarak biliniyor. Müzede diğer insan türleriyle birlikte Neanderthal’lerin de temsili resimleri ve balmumundan yapılmış modelleri var.

Homo Australopithecus Afarensis

Homo Erectus

Homo Heidelbergensis

Homo Neanderthalenis

Acaba bizler 25-30 bin yıl önce yaşamış olsaydık onlara benzer miydik? Bunu müze yetkilileri de düşünmüş olacak ki bu amaçla kameralı-televizyonlu bir sistem kurmuşlar. Bir koltuğa oturuyorsunuz.  Önünüzdeki video kamera fotoğrafınızı çekiyor ve yüzünüzü Neanderthal erkek veya kadına dönüştürüyor.
İsterseniz resminizi size elektronik postayla gönderiyor da. Şaka değil.

Acaba ben de girsem mi zaman tüneline?

Tünelden çıkan kişi  İskitlerin atalarına benziyor. Boşuna değil.

Acaba bizler 25-30 bin yıl önce yaşamış olsaydık onlara benzer miydik? Bunu müze yetkilileri de düşünmüş olacak ki bu amaçla kameralı-televizyonlu bir sistem kurmuşlar.

Bir koltuğa oturuyorsunuz.  Önünüzdeki video kamera fotoğrafınızı çekiyor ve yüzünüzü Neanderthal erkek veya kadınına dönüştürüyor. İsterseniz resminizi size elektronik postayla gönderiyor da. Şaka değil.

Acaba ben de girsem mi zaman tüneline?

Tünelden çıkan kişi  İskitlerin atalarına benziyor.

*Homo Oneysus Milhansis

Boşuna değil.

*Not: Homo sözcüğü (hominid) Latince “insan,” Yunanca ise “eş, aynı” demek. Homoseksüel sözcüğünde olduğu gibi.  Takdir edersiniz ki atalarımızın sınıflandırılmasında “insan” anlamında kullanılıyor.

3 responses to “Amerikalılar Afrika’dan mı geldi?”

 1. Ferda Tunçkanat says:

  Çok hoş ve ilginç olmuş ellerinize sağlık…

 2. metin cakar says:

  mehmet bey biz de bir resmimizi yollasak acaba bizid e naenderthal veya benzeri halimizi gösteriverirler mi, bize torpil yap

 3. Fikri Terzioglu says:

  Mehmet Merhaba,
  Blog ve konularin cok güzel olmus, tebrikler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *