Şanlı bayrağımız Amerika’da..

Posted April 5th, 2011 at 12:56 pm (UTC-5)
2 comments

Özet:
Arizona eyaletindeki “Büyük Kanyon” parkı Amerika’nın en eski ulusal parkı. Ortasından Colorado nehri  geçiyor.  466 kilometre uzunluğunda ve 500 ile 2,500 metre genişliğinde olan kanyonun en derin yeri 1,600 metre.
Büyük Kanyon’un güney ucunda Hualapay ulusu yaşıyor ve bölge onlara ait.  Ziyaret ettiğimiz park da. Onun için giriş ücreti  kişi başına $35.  Kanyonu cam balkondan izlemek isterseniz $50 daha vermeniz gerekiyor.  Ne yapsın zavallılar.  İş yok, eğitim yok,  hastane yok. Bizim gibi “soluk benizlilerden” böyle intikam alıyorlar.
Parkın girişinin yakınında meşhur cam balkon var.  Nehrin yaklaşık 1450 metre üzerinde. 31 milyon dolara mal olan balkonun eni 3 metre. Özel cam Almanya’da imal edilmiş. 822 kişiyi taşıyabilecek kapasitede imiş ama aynı anda 120 kişiden fazla insana izin vermiyorlar.

(Yapımıyla ilgili bilgi: http://www.grandcanyonskywalk.com/engineering.html )

Amerika’nın Sesi Radyosu bize cam balkonda hava almamız için para vermediğinden dışardan bakmakla yetiniyoruz.  Zaten fotoğraf makinesine izin vermiyorlarmış, düşer de camı çizer diye. Aynı nedenle ayakkabı üzerine galoş giymek mecburi ve ücretsiz.  Resminizi çektirmek isterseniz onlar çekiyormuş ama paralı.
Turist olunca herşey paralı.

Balkonla yetinmeyenler atlıyor  helikopterlere.

Kanyonun tümünü görmek isteyenler için uçaklar da var.

Uçak ve helikopter turlarının ücretleri , süre ve kalktığı yere göre  (bazıları parktan, bazıları Las vegas’tan) 100 dolardan başlıyor ve 300 dolara kadar çıkıyor.

Hayran hayran manzarayı izlerken Türkçe konuşmalar duyduk.  Biri “Otobüs hazır!”diyordu.  Hayal mi görüyoruz derken bir de baktım turistlerden birinin elinde Türk bayrağı.

Bayraklı gencin yüzünü göremediğim için amacını anlayamadım. Kanyonu gören ilk Türk mü sandı kendini acaba? Yoksa bayrakla  aşağıya mı atlayacak ki bu gerçekten  bir ilk olabilir.  Bayrağı  bir yere dikecek mi,  ilk pilotumuz Hazarfen Ahmet Çelebi gibi açıp uçmaya mı çalışacak, yoksa Büyük Kanyon’u gösterdikten sonra tekrar çantasına mı koyacak diye düşünürken,

bayrağı başka birine (grup bayraktarı?)  verdi.

O yiğit de ölümü göze alıp  uçurumun en ucuna kadar gitti ve  sağ elinde tuttuğu  şanlı bayrağımızı  sağa sola birkaç kez salladı.
Ben hala ne yaptığını anlamaya çalışırken,  muhterem eşim Ceryan Hanım (SIO*)  “Belki aşağıda da Türkler var da onlara sallıyor” diyerek duruma açıklık getirdi.

Böylece Büyük Kanyon gezisi bayraklı bir şekilde sona erdi.
Bir dahaki sefer “Amerika’da Belediye otobüsü şoförüne neden bağrılmaz?”

Mehmet İlhan K.
Made in USA

*SIO Sizden iyi olmasın

 

2 responses to “Şanlı bayrağımız Amerika’da..”

  1. metin çakar says:

    sayın ilhan son resimde alttaki cümledeki hatayı bilginize sunuyorum,

    hatalı cümle: sağ elinde tuttuğu şanlı bayrağımızı sağa sola birkez kez salladı
    sanırım doğrusu: sağa sola birkaç kez salladı,

    yanlış anlamayın, bir dostumun hatasını düzeltmek istedim, dostluk sınırını aştıysam özür dilerim, saygılarımla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *