Uçmak, uçabilmek

Posted August 11th, 2011 at 11:38 am (UTC-5)
1 comment


Amerikalı Orville ve Wilbur Wright kardeşler yıllarca planörlerle  denemeler yaptıktan sonra  17 Aralık 1903’de  ilk motorlu uçuşlarını yaptı.

 

Tarihi uçuş, Kuzey Carolina eyaletinin Kitty Hawk kentinde, Kill Devil Hills adlı tepede yapıldı. Pilot Orwille idi.

Tarihi uçuş binlerce sanatçıya ilham kaynağı olmuş

Kitty Hawk’da Wright Biraderler  anıtı

Tepenin altında ilk uçuşun tarihi fotoğrafının üç boyutlu kopyesi bulunuyor. Madeni uçak ve bronz heykellere hayran kalmamak imkansız

Uçak sadece çocuklar değil çocukluktan çıkamayan büyüklerin de ilgi noktası

Orville Wright uçağın 4 silindirli motorunu çalıştırdığında

önünde bu manzara vardı..

 

Müzede esas mesleği bisiklet yapmak olan iki kardeşin uçuş hesaplarında başvurduğu kitaplardan biri

 

Çeşitli kanat şekillerini denedikleri  hava tüneli

 

Hava soğutmalı 4 silindirli motor.

 

Müzede çocuklara uçurtma yapmanın öğretildiği bir atölye de var

Kitty Hawk,  Kuzey Carolina’nın  “Outer Banks” adıyla bilinen, kıyıya paralel ve birbirine bağlı, uzun ve  ince adalar zincirinde bulunuyor.
Doğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında, şirin bir Deniz Feneri.  Kitty Hawk’tan sonra kıyıyı gezerken fenerdeki grup dikkatimi çekti.

Meğerse nikah töreni imiş.  Gelin hanım da çok hoş.
Allah mutlu etsin.

 

Mehmet İlhan K.

One response to “Uçmak, uçabilmek”

  1. ıcah liamsi namarhak says:

    uçmak ve uçabilmek – yapmak ve yapabilmek her ikiside birbirinden degerli iki kavram. hayatta zor koşullarda dünyaya gelebilen yenilikler. ortaya gelene kadar ugrunda emek veren insanların anasını aglatıyor. gerçekten bu duyguyu anlayabilen bir kişi olarak. YAPMAK VE YAPABİLMEK diyorum. wright kardeşlerin aslında yaptıgı bir şey var. yaptıkları ile tarihe isimlerini kazıyarak yazdırmışlar. asla pes etmeden defalarca birşeyleri ortaya koyarak deneme üzerine deneme yaparak istedikleri sonucu alabilmişler. umarım günümüzün insanlarının yaptıkları ve yapacaklarına bir klavuz olurlar. ben bunu hafızama kaydettim. işin tuhaf tarafı son 200 yıldır. bütün yeniliklerin çogu amerikadan çıkıyor veya amerikada doguyor. biraz tuhaf ama sanırım böyle olmasının geçerli nedenleri var heralde. mehmet bey siz maine ile ilgili bekledigim yardımı sergilemediniz. sabırlıyım. birgün maine üzerinde uçamak yada uçabilmek diyebilecegim. tutku insan yapıştımı bir daha bırakmıyor. umarım birgün maine beni yanıltmaz.

    bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve mehmet beyine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar diliyorum. saygı ve sevgilerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *