Washington’da Türkiye

Posted October 5th, 2011 at 11:54 am (UTC-5)
3 comments

Washington’da hafta sonu Türk festivali vardı.  Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) tarafından düzenlenen festival, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da özellikle müzik, dans gösterileri ve yiyecekleriyle dikkati çekti.
Festivale bu yıl Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Washington DC Belediye Başkanı Vincent Gray de katıldı ve şenlikler sırasında Ankara ile Washington DC ”kardeş şehir” ilan edildi.

Beyaz Saray’ın birkaç sokak uzağındaki Freedom Plaza’da yapılan festivalde Azeri müziği ve dansları da çok ilgi gördü. Hafif yağmura rağmen akşama kadar süren etkinlikler sırasında Amerikalılara döner çeşitlerinin yanı sıra Türk elişleri, tekstil ürünleri, takılar,  Kangal köpekleri de tanıtıldı.
Freedom Plaza (Özgürlük Meydanı) ve arka planda Kongre binasının kubbesi.

En uzun kuyruk kahveci önündeydi.  Kahveyle birlikte kahve falı da ekstra.

Etkinlik yüzlerce gönüllünün çabasıyla gerkçekleşti

Dönerciler

İstanbul Dönercisi’nin mutfağı

Emine Hanım’ı aradım ama bulamadım

Tantuni?

Pideci..

Hediyelik eşya

Ankara çadırı

Azerilerin Karabağ Vakfı

Kendilerini “sosyal sorumluluğa” adamış  “emlâkçılar”

Ve cami  yaptırma derneği

Sivaslı ziyaretçimiz

“Gassaraylılar” çadırı

Amerikalı hayranlarına imze veren folklörcülerimiz

Efelerimiz

Sanatçılarımız

Azeri folk grubu

3 responses to “Washington’da Türkiye”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  mehmet bey fotograf kareleri ve açıklamalar harika. çok renkli görüntülere şahit olduk. insanların cıvıl cıvıl olamları ise güzelligin diger bir yönü olsa gerek. herkesin gönüllü oldugu bir etkinlikte güzel işler ortaya konmuş. dönerciler yine her türk etkinliginde oldugu gibi büyük resmi kimseye kaptırmamışlar. inanın bu etkinligi ben yaşayamadıgım için açıkça kıskandım diyebilirim. ama yinede bu etkinlige katılıp bu heycanı ve güzelligi yaşayanların hayatında ayrıcalıklı bir gün olarak kalacaktır. ankara ile washington dc nin kardeş şehir olması ise daha güzel ve gurur verici bir gelişme. bunun bu aşamaya gelemesinin altındaki mantıgı ben şöyle görebiliyorum. dememkki türkiyenin ve amerikanın birbiri ile olan ilişkilerinin ve çıkarlarının her iki tarafın birbirine bagımlılıgı ile olmaya başlamış olması diyorum.
  washingtondaki yüzlerce vakıf ve düşünce kuruluşu bunun ne anlama geldigini herkesten daha iyi yorumlayarak not almışlardır bence.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve made in usa sına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not:”Dünya’yı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar ancak Dünya’yı değiştirebilecek işler yapabilir.” (STEVE JOPS)

 2. Mehmet Ilhan says:

  Hacı İsmail Bey yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  Mehmet

 3. Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) tarafından düzenlenen festival

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *