Boston (II) parkı ve Quincy çarşısı

Posted October 31st, 2011 at 10:00 am (UTC-5)
1 comment

Massachusetts eyaletinin hem en büyük şehri hem de başkenti olan Boston sadece Amerika’nın değil aynı zamanda tüm dünyanın en ünlü üniversitelerinden ikisine ev sahipliği yapıyor.  Massachusetts Institute of Technology ve Harvard.
Boston’u ikiye bölen Charles nehri ve üstündeki küçük yelkenliler kentin denizle akrabalığını hatırlatırken cıvıl cıvıl kaynayan parkı,  çarşısı ve limanı her yıl yerli-yabancı milyonlarca turisti kendine çekiyor.  Boston Common parkı (umumi park anlamında)  1634 yılında kurulmuş. 20 hektarlık Boston Common veya kısaca Common, Amerika’nın en eski belediye parkı.

Quincy Çarşısı’nın tarihi ise 1826 yılına gidiyor ve adını zamanın Belediye Başkanı Josiah Quincy’den alıyor. Bir zamanlar ilgisizlikten viraneye dönüşen çarşı 90’lı yıllarda onarılarak bugünkü haline getirilmiş. Park ile liman ve çarşıyı her yıl ortalama 18 milyon kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Parkta trombon konseri  

Küçük çcuklar

Büyükler (Maşallah)

Nazar değmez inşallah..

Tek kişilik bando. Kendi kendine yeterli olmak hoş bir duygu olmalı

Tek kişilik konser

Atlı kadın polisler

Segveyciler

Tütüncü dükkanı

Grup Tama 

Quincy Çarşısı

Gece konseri

Boston’un Quincy Çarşısı 
 

Beyaz torbakağıdından şapkalar bir mağazının reklâmı imiş

Burnuma tanıdık bir koku gelince kaynağını aradım.

Bir Rum lokantası çıktı. Soldan üçüncü. Steve’in Yeri

Kadayıf, galataböreği ve kurabiye sözcükleri Rum-Amerikan senteziyle evrim geçirmiş

Ziyaret Boston’u İşgal eylemine rastladı

Boston’u işgal

Mehmet İlhan K.

 

One response to “Boston (II) parkı ve Quincy çarşısı”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  Boston’da Festival Ve Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88’inci yılı ABD’nin eğitim başkenti Boston’da coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 12:30’da şehir merkezinde New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nce geleneksel bayrak töreni ve festival açılışı yapıldı.

  Törene ve açılışa çok sayıda vatandaş, soydaş, diplomat, Boston Belediyesi temsilcileri ve Türkiye’nin dostları katıldı. Boston Belediye Meydanı’nda yapılan törende İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayrağımız bir hafta süreyle dalgalanacak. Törende 23 Ekim Van depreminde hayatını kaybedenler ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Bu törenle 29 Ekim – 15 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan 16. geleneksel Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali de resmen başlamış oldu.

  Törende açılış konuşmasını yapan New England Türk Amerikan Kültür Dernegi (TACS-NE) Başkanı ve Festival Direktörü Erkut Gömülü Türkiye Cumhuriyeti’nin 88’inci kuruluş yıldönümünde yapılan geleneksel bayrak töreniyle 16. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni başlatmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. 23 Ekim Van depremi için New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin yürütmekte olduğu yardım kampanyası hakkında da bilgi verdi. Boston Başkonsolosu Murat Lütem de Cumhuriyet Bayramı nedeniyle törende bir konuşma yaparak vatandaşların ve soydasların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve toplumsal dayanışmanın önemine dikkat çekti. Türkiye’de yaşanan deprem felaketine dikkat çeken Başkonsolos Lütem, Türk toplumunun bu zor günlerin de üstesinden gelecek güce sahip olduğunu söyledi. Başkonsolos Murat Lütem, Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin Boston’un kültür ve sanat ortamına önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

  New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin girişimiyle Boston Belediye Meclisi 29 Ekim’i Türk Cumhuriyet Günü ilan eden bir karar aldı. Dernek Başkanı Erkut Gömülü böyle bir kararın Belediye Meclisi tarafından üçüncü kez aralıksız alınmasının önemli olduğunu belirtti. Cumhuriyet’in kuruluşunun 88’inci yılı ve Boston Türk Festivali’nin başlaması münasebetiyle Boston Belediye Başkanı Thomas M. Menino Boston’da ve Massachusetts Valisi Deval Patrick de eyalet çapında 29 Ekim’i Türk Cumhuriyet Günü olarak ilan ettiler. Böylelikle, aralıksız olarak Boston’da son 12 yıldır, eyalet çapında ise 11 yıldır 29 Ekim Türk Cumhuriyet Günü olarak kutlanmış oluyor.

  Cumhuriyet Bayramı’nı ve Festival’in açılışını kutlamak üzere törenden sonra bir de resepsiyon verildi. Ev sahipliğini New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı ve Festival Direktörü Erkut Gömülü’nün yaptığı resepsiyona diplomatlar, sivil toplum ve Belediye temsilcileri katıldı. Burak Beşir ve Utar Dündarartun ikilisi müzikleriyle resepsiyona renk kattı.

  1996’dan bu yana her yıl yapılan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim – 15 Aralık tarihleri arasında devam edecek. “Anadolu’nun Renkleri”(Colors of Anatolia) temalı festival programı sergiler, sunuşlar, filmler, konserler, Türk yemeklerinin tanıtımı gibi geniş bir yelpazede yer alıyor.

  Festival Direktörü ve New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı Erkut Gömülü, bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve Boston’da bir gelenek haline gelen Festival’i önümüzdeki yıllarda da Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtan etkinliklerle Boston’da düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

  Gömülü festivalin ana sponsorları olan Turkish Cultural Foundation’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Türk Hava Yolları’na desteklerinden dolayı teşekkür ettiklerini söyledi.

  Festivale ilişkin daha fazla bilgiye festival web sitesinden http://www.BostonTurkishFestival.org ulaşabilirsiniz.

  MEHMET BEY YİNE GEZGİN OLDUNUZU KANITLAMIŞINIZ. RENK RENK FOTOGRAF KARELERİNDE OLMAYI ÇOK İSTERDİM. AMA
  MALESEF BU OLANAK DIŞI. BELKİ HAYAL KAVRAMNINA SIGABİLİR. BOSTON DA OLAN BİR ETKİNLİK YAZISI İLE BLOGUNUZA RENK KATMAK İSTEDİM. KOPYA ÇEKMEYİ OKUL YILLARINDA ÖGRENMİŞTİM. BU KONUDA TAM PROFESYONEL SAYILIRIM.. ARAMIZDA KALSIN. MAİNE DE YAŞAYACAGIM GÜNLERİ İPLE ÇEKİYORUM. BOSTON YAKIN YA BURAYIDA AİLEMİN VE KENDİMİN ÇARŞISI YAPABİLİRİM.

  bana bu imkanı verem amerikanın sesi ve mehmet efendisine çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle.

  not:sam macam çıkarlarına uygun olan her şeyi sever. bizde sam amcamın çıkarlarına uygun olan ve kendisinin asla yapamayacagı ve başaramayacagı önerileri sunmaya devam edecegim.sevdamız başkan obama nın sloganı ile aynı sayılır. bizde umut ve degişim diyoruz. bir kentle yapacagı alışveriş ile bütün dünya ülkelerine karşı avantaj saglayacagınıda ben sam amcam hatırlatmak isterim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *