Boston (III) limanı

Posted November 7th, 2011 at 11:34 am (UTC-5)
1 comment

Massachusetts eyaletinin hem en büyük şehri hem de başkenti olan Boston sadece Amerika’nın değil aynı zamanda tüm dünyanın en ünlü üniversitelerinden ikisine ev sahipliği yapıyor.  Massachusetts Institute of Technology ve Harvard.
Boston’u ikiye bölen Charles nehri ve üstündeki küçük yelkenliler kentin denizle akrabalığını hatırlatırken cıvıl cıvıl kaynayan parkı,  çarşısı ve limanı her yıl yerli-yabancı ortalama 18 milyon turisti kendine çekiyor.  Yanlış değil 18 milyon.
Amerika’nın en eski belediye parkı Boston Common parkı  1634 yılında kurulmuş. Quincy Çarşısı’nın tarihi  1826 yılına gidiyor. Liman  ve adını zamanın Belediye Başkanı Josiah Quincy’den alıyor.
Boston Körfezi Avrupalılar tarafından 1614 yılında İngiliz maceraperest ve denizci John Smith tarafından keşfedildi.  1660’lı yıllara  kadar kıtadaki İngiliz kolonilerinin tüm ihtiyaçları Avrupa’dan  otuzdan fazla adanın bulunduğu Boston limana gelirmiş.
Liman Amerikalıların İngiltere’ye başkaldırdığı çay isyanıyla da ünlü.  İngiliz parlamentosunda temsil edilmemelerine rağmen  İngiliz çayına ağır vergi ödemek zorunda kalan koloni sakinleri çay vergisi 1773 yılında yine artırılınca  gemilerle gelen çayları  limanda denize döktüler. Bir kaç yıl sonra da  İngiltere’den bağımsızlıklarını ilan ettiler. 4 Temmuz 1976’da.
Cumhuriyetçi Parti’nin  vergiye karşı çıkan aşırı tutucu  “çaycı” kanadı adını bu olaydan alıyor.

Charles nehri yelkenli teknelerle  dolu

 

Harvard ve MIT’in  bulunduğu Cambridge semtini  Boston’a bağlayan köprülerden biri

Kayaklar

 

Rıhtım

Boston Rıhtımı

Amfibik turistler

Yelkenciler

Eski bir çapa

Uzun eşek oynuyorlar sandım ama değil galiba.. Piramit olmasın?

 

Boston’da piramit 

Liman turları. Üç saat sürüyor. Kişi başına $25.00

 

Dev sürat teknesi

Suyu seven bir köpek olmalı.  Denizkızı gibi acaba denizköpeği de mi var?

Boston limanında rehberli tur 

Boston Çağdaş Sanatlar Müzesi.

Turist gemileri

 

Boston limanında turist gemileri 

Akşam vakti Boston

 

Boston liman turu 

Kuzey Amerika’da ilk  deniz feneri Boston limanı girişindeki Little Brewster adasına 1716 yılında inşa edilmiş

 

Mehmet İlhan K.

One response to “Boston (III) limanı”

  1. ıcah liamsi namarhak says:

    mehmet bey gezginliginizi yine göstermişiniz. bu boston ile ilgili 3 . blog haberiniz oluyor. sürekli başlık konular ve resimler degişiyor. fakat degişmeyen tek şey var. şu baştaki üç güzel amerikalı kızın fotografı..bekar oldugum için her defasında süzüyorum temel içgüdümle…fakat benim eski ve unutamagım bir amerikalı aşkım var. biraz platonik ama olsun adı barbara soyadı bende kalsın. bu üç kız barbara da daha güzel degil diyorum. ısıtıp ısıtıp bize sundugunuz boston tarihi ile güzel bir kent. o çagdaş sanatlar müzesinin terasındaki bayrakların içinde türk bayragınıda gördüm. buradan o bayragı görmemi sagladıgınız için size ve boston çagdaş sanatlar müzesi yetkililerine teşekür ediyorum. mehmet bey orda iken maine yide görüntülesenizde bizde sevinebilelim. yakın ya….maine..

    evet boston güzel bir amerikan kenti olabilir. fakat amerikan tarihine gizlice sızmış ve adını amerikan tarihine en büyük kenti olarak yazdırmış bir kent var. ben o kenti biliyorum. boston danda amerikanın rüya kenti newyork tanda güzel ve alımlı bir kent. benim tanıdıgım bir kahin var. bana bu kenti o kahin ögretti. ve bu kahin bana şunu söyledi. bu kent tanrının kenti dedi. tanrının kenti olduguna göre sanırım dünyanın en büyük ve güçlü kenti bu kent. fakat şimdilik sizin objektiflerinize müsait degil. eee bu kadar güzel kentin benim gibi bekarlar için güzel ve alımlı kızlarıda olacaktır. bende onun hayalini kuruyorum… tanrının kentinde sanırım melek gibi kızlar olacaktır… geçmiş bayramınız kutluyorum…

    bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve mehmet beyine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim.
    saygı ve sevgilerimle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *