ABD cumhuraşkanı CIA’ye emri:Rusaya Cumhurbaşkanlık seçimlerine müdahale etmeyin.

Posted March 18th, 2018 at 1:17 am (UTC-5)
Leave a comment


Trump, Rusya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine karışmamak için CIA’ye emir verdi.
Karşılıklı olarak , Rusya ,Amerika’nın seçiminde müdahale etmiyicek.
Eski CIA ajanı Jeffrey Sterling , böyle söyledi ki Donald Trump CIA eski başkanına mike pompeo’ye emir verdi ki Rusya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine karışmasın.
Sterling devam etti ki:”Trump Bu sipariş karşılığında,Ruslardan istedi iki ülke arasındaki gerginliğe son versinler ve ABD’deki bir sonraki seçime müdahale etmesinler.”
Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine katılımı hakkındaki spekülasyonların ardından CIA yetkililerinin bu tür olayları önlemeye karar verdikleri belirtilmelidir.
Pompeo, 13 Şubat senato seçim komitesi toplantısında Rusya’nın Kasım ayında yapılacak olan ara seçimlere müdahale edebileceğini söyledi.
Öte yandan, Eylül 2017’de Dartmouth zirvesi’nde iki ülke arasındaki güvensizlik seviyesi ABD ve Rus güvenlik yetkilileri arasında düştü ve Bir sonraki toplantıda iki ülke arasındaki sorunlara çözüm bulunması kararlaştırıldı.
Bir sonraki toplantı, Rus güvenlik yetkililerinin Washington’a yaptığı ziyarette, Şubat ayı ortasında gizlice yapıldı ve Rusya Senato’nun ara seçimlerine müdahale etmemeyi garantiledi.
Buna karşılık, ABD , Rusya’nın başkanlık seçimlerinde karışmaktan kaçınsın.
Trump’ın Ruslarla karşılaşması pek zayıf görünüyor , Örneğin , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ilk görüşmede ona siber yardım teklif etmişti , Bu teklif bazı Amerikalı politikacılar tarafından eleştirildi.
Bazı spekülasyonlara göre , Pompeo’nun yeni görevi CIA’daki yeni değişikliklerle bağlantısı var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *