“Motorun Başına Oturup Ağladım”

Posted June 21st, 2011 at 10:14 am (UTC-5)
12 comments

 

Daha 21 yaşında bir genç… Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Kapıkargın Köyü’nde imamlık yaparken ne oldu da bir anda gazetelerin sayfalarına taşındı? Motosiklet tutkusu, mahalle baskısı, yaşam tarzı… Bütün bunları tekrar düşünmemize, sorgulamamıza neden olan neydi?

Neden mi? Ben de sizler gibi gazetelerden okudum. 21 yaşındaki genç imam Tarık Balkı, köyde “motosikletli yaşamına” yönelik itiraz, baskı ve huzursuzluğun artması üzerine görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı!

Merak ettim. Gerçekten böyle mi oldu? Türk motorcuların destek olmak için gruplar oluşturdukları imam Tarık o günlerde ne yaşamıştı gerçekten?

Hem bir haberci hem de bir motosiklet tutkunu olarak merakımı cezbetti bu durum. İstedim ki Tarık Balkı’ya ulaşayım. Motosikletli Kız’ın sayfası üzerinden onu merak edenlere kendi sesinden onu anlatayım, anlattırayım.

Uzun ve çok içten bir sohbetti Tarık’la konuşmamız. Takın kulağınıza kulaklığınızı ve dinleyin. Sonra kendiniz kararınızı verin…

Tamam dinleyeceksiniz ama ben muhabbetimizden birkaç başlık vereyim:

“Motorcuların öyle ima edildiği gibi dinsiz imansız olmadıklarını, imamların da sosyal bir hayatı olabileceğini anlatmaya çalışıyorum”  diyor Tarık.

“Motosiklet benim yaşam tarzım, hobim ise dinleri araştırmak” diye anlatıyor kendini. Motosikletini bırakması ya da imamlıktan ayrılması yönünde baskıların arttığı son günlerde yemeden içmeden, sıkıntılı günler geçirdiğini söylüyor…

“Şekilciliğe hayır” mesajını vermeye çalışıyorum demeyi ihmal etmiyor. “Sabah kalktım Türkiye beni konuşuyordu” diyen Tarık’ı dinleyin, siz de konuşun, ifade edin. 

Motosiklet tutkusunun ne kararlar aldırabileceğini düşünün, düşündürün, tutkunuza sahip çıkın. Evet, sohbet burada görmeye alıştıklarınızdan biraz uzunca. Ama sabredin ve sonuna kadar dinleyin. Hemen alttaki yorum butonunu görüşlerinizle besleyin…

Tarık Balkı’yla sohbetimiz için aşağıdaki medya oynatıcıya bir tık yeter:12 responses to ““Motorun Başına Oturup Ağladım””

 1. Ceryan Hoca says:

  Tarık Hoca’nın yanlış meslek seçtiği belli. Üç yaşında çocuğun dine ilgisi olur mu? Çevresinin teşvikiyle heves etmiş. İlgi kaynağı olmak hoş..
  Dalaman’da bu olursa Bolaman’da ne olur acaba?

  “Süpaneke vela kuvvete el teker el imam el seyyare
  Tarık hoca meslektaşım okusun üflesin olsun tayyare..”

  Ceryan Hoca

 2. tarık balkı says:

  konuşmayı dikkatli dinlemek gerek sanırım doğru yorum yapabilmek için…

 3. Sercan Aykut says:

  Neden yanlış meslek seçmiş ki motorcu İmam olamaz mı ?

  Yanlış olan bizim milletimiz düşünce tarzı.
  işinide,görevini layıkıylada yerine getiriyordu özel yaşamı nelerden hoşlandığı dışarıyı ilgilendirmez.

  Geçin bunları geçin bu kafayla daha çok Tarık’lara yazık olur.

 4. ıcah liamsi namarhak says:

  motor bir tutkudur. tutku ise kavramların en asil olanıdır. herkesin motor tutkusunu yaşamasını ama bunu yaparkende can güvenligi ve trafik kuralları için gerekli olan her şeye uyulması gerekir. eger bir sahil bandında yaşıyorsanız ve bir motorsikletiniz varsa siz ayrıcalıklı bir kişisiniz
  marka ve büyüklük yönünü elimle bir kenara itmek istiyorum. herkes kendi bütçesine göze bir tane kendine ayarlamış ve biniyordur. eger bir motorsikletiniz varsa ya sevgilinizle binin yada eşiniz ile binin. biliyorsunuz sevgi taşımak biraz daha sorumluluk gerektirir ve rüzgar ile dansın gerçekleştigi bir durumu yaşamak zorunda kalırsınız.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve selinine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle…

 5. Ayhan Özcimbit says:

  Yazıyı okuyunca Eşraf Ziya TERZİ’nin “The İmam” adlı filmi geldi gözlerimin önüne. Köy yerlerinde İnsanlarımız Gitar’ı, Motosikleti günah sayması son derece normal, zira bu halk Saz’a bile yıllarca şeytan işi dedi. Hala anlayamadık enstrüman değil Kullanım aracı ve şekli günah yada sevap olmasını belirler. Bıçak’la soğan doğrar ve çocuklarınıza yemek yaparsanız sevap, haksız yere onu suçsuz bir insana saplarsanız günah. Burada Bıçağın suçu var mı? Tekrar hatırlanmalı “Ameller niyetlere göredir”…

 6. tarık balkı says:

  çok teşekkür ederim yorumlarınız için eminim doğru olanı yapıyorum ve bundan vazgeçmicem

 7. sercan2667 says:

  Motorculukla yaptığı mesleğin ne alakası var.adam sevmediği mesleği yapıp da motorcu olamazmı?bende sevmediğim mesleği yapıyorum..Bu arada bu olanlar tarık balkının motoru seçmesi değil tr nin bu konularda gerçekten yüzkarası olması..ne kadar cahilce..kızların okuması yasak..bilenler varmı bilmiyoum eskiden..evlerde ayna olmazmış günah diye…allahım sen sabır ver..

 8. tarık balkı says:

  yanlış anlama olmasın hem mesleğimi hem motorumu seviyorum ben 😉

 9. sercan2667 says:

  evet biliyorum..zaten öle sevmiyorum fln da demedin hiç bir zaman..

 10. Aziz selcuk says:

  dostum bende Karaman imam hatip lisesi mezunuyum.yaşadığın bi çok şeyi bende yaşadım…ama yoldan dönmek yok.insanlardaki önyargıyı hepbirlikte aşacağız.namazımızı kılarız , yolumuza çıkarız:))

 11. Ferhat says:

  Tarık, olaylara hayret etmekle birlikte seni sonuna kadar destekliyorum. Bu millet ne zaman değişir acaba. Artık 3 yaşındaki çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayarla meşgul oluyorlar. İnşallah ülkemizin tüm köylerine kadar eğitim, bilgi, sanat ve teknoloji en yakın zamanda girer de artık bunları şaşırdığımız gerçekler olarak hatırlarız. Ben Güzel Sanatlar Resim bölümünden mezunum. Çok eski değil, bir kaç yıl önce, atölyede anatomi bilgisini pekiştirmek için yaptığımız kadın figürlü tabloları ıslak olduğu için elimizde taşıyarak evimize giderdik. Gidene kadar laf, bakış hatta küfür… İnsanlara izah ederdik, yahu bu sadece resim, gerçeği değil merak etme filan diye.:)) Enteresan olan şu; Osmanlı döneminde bile bazı ressamlar bizden daha rahat çalışıyormuş meğerse… Adam o dönemlerde kadın ve erkek anatomisi (yani nü resim) çalışmış. Neyse… Motorsiklet sevgin daim olsun ve inşallah hayalindeki motorsiklete kavuşursun.

 12. aydın sarı says:

  tarık ile birebir, kendi sesinden yaşadıklarını ve mücadelesini bizlere sunman çok yerinde olmuş…selin, tebrikler…tarık’a da sabır ve kolaylıklar dilerim.Allah yardımcısı olsun…ki birçoğumuz toplumun benzer baskıları altındayız….zaman ve eğitim ile karşılıklı anlayış elbet bir gün sorunları çözecektir.

  Tarık, imamın tanımını yaparken ropörtajda; önderlik eden kişi demişti imamlara… evet imamlar dinimizi yaşamamızda önder kişilerdir. Yüce ve bir o kadar meşatkatli görevleri vardır. Allah (c.c) ‘ın emirlerinin uygulanmasında önder ve örnektirler. Tıpkı Hz.Peygamber (s.a.v.) ve onun izinde gidenler gibi.

  Ki onlar bu önderlik ve örnek olma yolunda; bir çok zevk ve sosyal yaşayıştan fedakârlık ve feragat ile amaca ulaşmışlardır.Nefisleriyle mücadeleri taktire şayandır.

  Görev yaptığı yerde ki insanları kazanmak ve onların bilinçlenmesi bir anda olmayabilir. Belki on yıllar alabilir. sabırla, fedakarlık ve feragatla…. gerekirse de motosikletten vazgeçmek veya taşlar yerine oturuncaya kadar sabır göstererek biraz motodan uzaklaşmak bu fedakârlık ve feragatın içinde olabilir ki Türkiye şartlarında o insanlardan birden anlayış beklemek anlamsız olabilir.

  İmamlık bir yana ben motom ile yol yaptığım zamanlarda namaz için bir camiye girdiğim de bile tepkili bakışları genelde üzerimde hissetmişimdir. Yukarıda dediğim gibi zaman ve eğitim ile karşılıklı anlayış elbet bir gün sorunları çözecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)