Buraya Kış Gelmeyecek! :)

Posted October 10th, 2011 at 12:31 pm (UTC-5)
7 comments

 

Ortak paydamız motosiklet. Önemli olan da bu. Kim olduğunuz, nerede yaşadığınız, yaşınız, saçınız, başınız, eviniz, arabanız, görüşleriniz… Hepsi boş. Motosikleti seviyor musunuz? O zaman gelin buraya. Çünkü sizinle konuşacak, paylaşacak birşey mutlaka buluruz.

Motosikletli Kız bu anlayışla doğdu işte. Son yıllarda Amerika’da sürdürdüğüm hobimi dünyayla paylaşabilme arzumun sonucuydu bu blog. Kısa sürede binlerce kişiyle “ortak paydamızda” birleştik burada.

Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Daha başındayız işin. İşte bu yüzden “Motosikletli Kız” yeni sezonuna başlarken, önce kendimle başlıyorum “yakından tanıtma” işine:)

Motosikletli Kız kısa sürede “konuşulan” bir blog haline gelince Akşam Gazetesi’nin de ilgisini çekmişti. Gazeteci Eyüp Tatlıpınar bana ulaştı ve “kendini anlat” dedi. Blogun birçok okuyucusu bu röportajı okudular, okuduklarını benimle Amerika’da saatler sabaha karşı 2’yi falan gösterirken (!) paylaştılar 🙂 Çok da iyi yaptılar. Gazeteyi alamadığım için sayfayı “tarayıcıdan geçirip” e-mailime atanlar da oldu. Okyanus aşırı ağ oluşturduk anlayacağınız 🙂 Akşam’da çıkan haber Facebook’ta 15 bin “beğeni” topladı 🙂 Motosiklet camiamız geniş ne de olsa 🙂

Ama ben blogda bu röportaja yer vermedim o dönem. Şöyle biraz nadasa bıraktım. Ama baktım ki e-mailler geliyor. Herkes bir parça da olsa “ayrıntı” istiyor… Bakın, uyarıyorum 🙂 Anlatabileceğim çok şey var. Bende kelimeler tükenmez! Emin olun 🙂 Ama… Anlatacaklarımı motosiklet hikayelerimin içine saklamayı sürdüreceğim şimdilik.

Bu süre içinde bu blogun yazarını biraz daha tanımak isteyenler için de röportaj sayesinde tanıma fırsatı bulduğum sevgili Eyüp Tatlıpınar’ın yazısını paylaşacağım şimdiye dek görmemiş olanlarla…

Akşam Gazetesi’ndeki röportajın tamamı işte burada:

“MOTOSİKLETLİ KIZ” SELİN AMERİKA’DAN BİLDİRİYOR

Gazetedeki halini blog okuyucuları hemen tarayıcıdan geçirip göndermişti 🙂

Amerika’nın büyük medya organlarından Voice of America’da (VOA-Amerika’nın Sesi) 2008’den beridir çalışan Selin Süer Ünlü, bir motosiklet ‘hastası’. Kendi anlatımıyla işe başladığı ilk günlerden itibaren bütün arkadaşlarını ve yöneticilerini motosiklet maceralarını anlatarak bunaltınca, yöneticiler de ona ‘Sen en iyisi bunları bize anlatacağına blogda yaz’ diyerek kendisine şirketin resmi adı altında açılan blog sayfalarından birini tahsis etmişler. //blogs.voanews.com/turkish/selin adresinde (ya da google’a ‘Motosikletli Kız’ yazıp çıkan linki açabilirsiniz) hikayelerini yazan ‘Motosikletli Kız’, kendisi gibi motor tutkunlarının da anılarını bekliyor.  Motosikleti, ‘Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım şey’ sözleriyle tanımlayan Ünlü’nün bu sevgisinin başlangıcı sekiz yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul’un trafiğinden kurtulmak için helikoptere alternatif ararken motor kullanmak aklından geçer. (‘Çocukluk günlerini çoktan geride bırakmasına karşın’, şu sıralarda helikopter pilotluğu kursuna gitmeyi ve yakında bu işi yapmayı düşündüğünü söylüyor.) O yaz tatil yaptığı Marmaris ile İçmeler arasında gidip gelirken aynı fikre bir kez daha kapılınca, motor üstünde bir-iki tur atıp kendini ‘usta motorcu’ olarak kabul eder. İstanbul’a döndüğünde aldığı küçük Honda Beat, yalnızca trafikten değil, yoğun haber temposunun yan etkilerinden kurtulmanın da bir aracı olur.
Amerika’ya gitme hikayesi kısaca şöyle: Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’ne Türkiye derecesiyle giren Ünlü, okuldaki başarısını simültane çevirmenlikte, SKYTÜRK, TV8 ve NTV kanallarının dış haberler bölümünde de gösterince, merkezi Washington’da bulunan VOA’ya yaptığı başvurudan olumlu sonuç alır.

BİR ARZU NESNESİ; SCOOTER
Aradan geçen sekiz yılda dört farklı motor kullanan Ünlü’nün şu anki motoru Suzuki’nin ‘maksi scooter’ sınıfındaki Burgman 650 modeli. Bizde Harley Davidson’la özdeşleşmiş ‘chopper’ modeli motosikletler arzu nesnesi olarak görülürken, Harley’in anavatanı Amerika’da Ünlü’nün motor seçimi epey dikkat çekmiş. ‘Chopper’lar burada ‘kolay ulaşılabilir’ motorlar sınıfında’ diyen Ünlü, yollardaki ‘chopper’ bolluğundan dolayı Türkiye’deki sevdasından soğuyup az bulunan bir scooter olan Burgman’a tutulmuş. Bir gün ilanlarda bembeyaz bir Burgman’ın, yaşadığı yere 8 saatlik uzaklıktaki bir kasabada satıldığını görmesiyle yola çıkıp motoru alması bir olmuş. ‘Gördüğüm ilgiyi anlatamam, her gün en az iki kişi trafikte meraktan yanıma yaklaşıp motoru inceliyor’ diyor Ünlü. Ona göre motor hacimleri 700 cc’ye dayanan scooter’lar yakında cazip motorlar sınıfında öne çıkacak.
Kendisinden motor kültürü açısından Amerika’yla Türkiye’yi karşılaştırmasını istediğimizde, bin küsur kilometrelik Boston seyahatinde tek bir tehlike yaşamadığını, buna karşılık Türkiye’de bir kadınının saçlarını rüzgarda savurarak motor kullanmasının cesaret istediğini söylüyor. Bu konuda bir önerisi de var; Okan Bayülgen gibi tanınmış motor kullanıcılarının merkezinde yer aldığı, motor kültürüyle ilgili kampanyalar düzenlenmesi.

MOTORLA YUNAN ADALARI TURU OLUR MU?
Her fırsatta uzun yola çıkıyormuş Ünlü. Motoruyla yaşadığı en güzel macerayı soruyoruz. Virginia eyaletindeki Blue Ridge Dağları arasında uzanan, rüya gibi 170 kilometrelik Skyline yolunda ilerlerken, karşısına aniden şirin bir ayı yavrusu çıkmasının en özel macerası olduğunu söylüyor. Motor kullanırken en sert frenini o an yapmış. Türkiye’de çıktığı uzun yolculuklardan birini ise buradaki tüm macera severlere öneriyor. İlk anda biraz garip bulabilirsiniz ama motor seyahati için önerdiği rota Yunan adaları turu. 11 gün süren gezisinde İstanbul’dan Ayvalık’a doğru yola çıkıp adalar arasında dolmuş gibi işleyen feribotları kullanarak Midilli- Santorini- Atina- Selanik- Kavala- Edirne- İstanbul turu atmış. Aklından ‘Oralara motorla gitmek ne kadar mantıklı olabilir?’ sorusu geçenler için, ‘Mesela bir kırmızı ışıkta beş motor yan yana durduğumuzu hatırlıyorum’ diyor Ünlü.

(Gazetenin kendi sayfasından okumak isteyenler için adresi: http://www.aksam.com.tr/motosikletli…r–35585h.html

Bu arada… Benim gibi “kolay titreyen” çoğu motorcu için kış geldi, motosiklet gezileri aksar oldu. Ama bu bloğa kış gelmeyecek. Motosiklet gezilerinizin paylaşılacağı bir bölüm geliyor!

En dikkat çekici maceraları toplayıp, dünya motorcularıyla buradan paylaşacağız. Şimdi SÖZ SİZİN… 😉 Yayınlanmasını istediğiniz fotoğraf ve yazılarınız için e-posta adresim: motosikletlikiz@gmail.com

7 responses to “Buraya Kış Gelmeyecek! :)”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  Aprilia
  Ivano Beggio tarafından kurulmuş, el yapımı ilk modeller 60 ‘lı yılların sonunda piyasaya sunulmuş.
  1985 ETX 350 üretildi.
  1992 ilk dünya şamp. kazanıldı.
  1996 Leonardo maxi-scooter üretildi, Aprilia Avropa’nın 2. büyük motosiklet ve scooter üreticisi konumuna geldi.
  2004 Piaggio Guruba dahil oldu

  BSA
  1903 BSA 233cc motosiklet üretti. (Firebird, Gold Star, Royal Star, Thunderbolt, Rocket ve Victor modelleri üretimi ardından geldi).
  1930 30 ‘lu yılların sonlarında Sunbeam üretildi.
  1944 Ariel üretildi, BSA Norton – Villiers ile birleşen Triumph ‘u satın almak istedi.

  BMW
  1916 yılında “Rapp Motorenwerke AG” ve “Gustav Otto Flugmaschinenfabrik” adlı firmalar “Bayerische Flugzeugwerke AG” ismi altında birleştiler. Bir süre sonra da “Bavyera uçak Fabrikaları” olan ünvanı, “Bavyera Motor Fabrikaları” anlamına gelen “Bayerische Motoren Werke AG” şekilde değişti ve BMW markası doğdu.
  1922 ilk motosiklet modeli olan R32 üretildi
  1923 BMW motorlarının hala simgesi olan boxer motorlar kullanılmaya başlandı.
  1925 R37 ve R 39 modelleri
  1929 R11 ve R16 modelleri, boru yerine çelik levha
  1935 R12 ve R17 modelleri ile birlikte dünyada ilk defa hidrolik amortismanlı teleskopik furşlar tanıtıldı. Aynı yıl 10.000 adet motosiklet üretildi.
  1936 tekrardan boru şaseye geçildi
  1938 İlk defa arka suspansiyon kullanımı
  1941 R75
  1948 Yeni bir başlangıç. Savaş sonrası ilk motosiklet modelleri, R24 ve R25
  1952 600 cc lik ve 35 HP gücünde R68 modeli üretilmeye başlandı. 160 km/ h gibi alışılmadık yüksek hızlara erişen bir modeldi.
  1960 Münih fabrikalarının son motosikleti R69S
  1969 Motosiklet sektörüne geri dönüş. “/5” ( R50/5 , R60/5 , R75/5 ) serisi motorlar piyasaya çıktı.
  1973 R90 S ve R90/6
  1976 1000 cc lik motor
  1980 yeni R serisi motorlar
  1983 BMW nin ilk 4 silindirli ve 1000 cc lik serisi olan K100 tanıtıldı.
  1985 3 silindirli motor K75
  1987 dünyanın en kuvvetli endorosu
  1989 BMW K1
  1991 1 milyonuncu motor
  1993 R 1100 RS ile beraber ,4 ventilli ve dijital Motor elektroniği ile geliştirilmiş yeni bir boxer teknolojisi ortaya çıktı. Ayrıca F650 üretildi
  1997 İlk BMW cruiser : R1200 C
  1998 K1200 LT
  2000 Üstü kapalı şehir motosikleti, BMW C1

  Cagiva
  1950 İtalya ‘da kuruldu
  1978 AMF-Harley Davidson ‘dan İtalya da ki Aermacchi fabrikasını alarak motosiklet üretimine başladı
  1986 Cagiva Husqvarna ‘yı ve akabinde Ducati ‘yi aldı.
  Cagiva ‘nın sahipleri Claudio ve Gianfranco Castiglioni kardeşlerdir

  CZ
  1919 Strakonice ‘de kuruldu. Silah üretimi yapıyordu
  1932 İlk motosiklet üretildi
  1950 Jawa ile ortaklık
  1969 350 “Typ-860” GP
  1991 yeni CZ ve Jawa modellerinin üretimi için Cagiva ile anlaşma
  1997 Cagiva ile olan anlaşmanın feshi

  Daelim
  1962 Kore ‘de Daewoo Motors ‘un yan firması olarak kuruldu.

  Derbi
  1922 Simeon Rabasa Singla tarafından bisiklet tamircisi olarak kuruldu
  2. Dünya savaşından sonra moped “Derbi SRS” üretildi.
  1987 Derbi Kawasaki ürünleri satmaya başladı
  1992 Derbi scooter modeli “Vamos” u üretti.
  2001 Piaggio Grubuna dahil oldu.

  Ducati
  1926 Mühendis Antonio Cavalieri Ducati ve oğulları Adriano, Bruno ve Marcello tarafından kuruldu.
  Adriano Ducati 20 yaşında olamsına rağmen başarılı bir telsiz teknisyeniydi, 60 watt ampül gücü ile İtalya Amerika arasında ilk iletişimi sağladığında takvim yaprakları 1924 ü gösteriyordu. İtalyan Deniz Kuvvetleri bu teknolojiden faydalandı.
  1926 Guglielmo Marconi Bologna Üniversitesin ‘de Elektrik Mühendisliğinde Onur Derecesi ladı, aynı yıl aynı şehirde kurulan Ducati ‘nin ticari ünvanı “Societa’ Scientifica Radio Brevetti Ducati” şeklindeydi.
  1935 Ducati yeni fabrikaya taşınır
  1940 Savaş başlar, orduya elektronik aygıt üretimi başlar
  1945 Fabrika bombalarla yıkılır, 7000 işçi artık açıkta kalmıştır
  1946 Savaşın sonu, Turin ‘de SIATA (Societa Italiana per Applicazioni Tecniche Auto-Aviatorie) fabrikası vardır, gerçekte avukat olan mekanik konusunda amatör olan Aldo Farinelli tarafından yönetilen bir fabrika. Bu avukat 4 stroke 48 cc bir güç ünitesinin patentinin sahibidir ve üretimini yapmaktadır, adı “Cucciolo” dur. Ducati firması Cucciolo ‘dan araç gereçleri ve üretim haklarını satın alır ve üretime geçer.
  1952 Milan Fuarı, Ducati 65 TS ve aykırı cruiser modeli otomatik şanzıman ve elektrikli marş ile tanıtıldı.
  1954 Ducati Meccanica SpA günde 120 ünite üretime çıktı
  1956 125 Desmo Ducati ilk yarışını İsveç GP sinde kazandı, yarışı kazanan Gianni degli Antoni ertesi hafta İtalya Monza yarışı antremanları esnasında vefat etti. Bu vefat Ducati ‘nin yarışlarda 1958 ‘e kadar yerini MV Agusta ve Dünya Şampiyonu pilotu Carlo Ubbiali ‘ye bırakmasına sebebiyet verdi.
  1961 İlk Ducati 250 mdoeli Milan fuarında
  1963 Diana Mark 3 Super Sport yollarda, dünyanın en hızlı 250 lik aracı
  1963 Cycle World testleri, çeyrek mil Diana Mark 3 Super Sport ile 16.5 saniyede geçildiğinde motor 79.5 mph hızındaydı ve maksimum 104 mph ye kadar çıktı, aynı derginin aynı sene içerisinde yaptığı Yamaha TD-1 racer testinde TD-1 Ducati ‘nin performansına yetişemedi.
  1965 Ducati Meccanica SpA standart triumph araçları, leyland vans ve kamyon modellerinin İtalya distribütörü oldu
  1965 İlk konsept 350 Sebring. Bu araç Ducati takımı pilotu Franco Farne ile Amerika ‘ya yarışmaya gitti, 251-700 cc kategorisinde 11. oldu
  1968 Mark 3D (Desmodromic) ‘nin üretime geçeceği duyuruldu.
  1969 Desmodromic Avrupa ve Amerika yollarında.
  1971 750GT, yüksek performanslı 500 V-twin ile Duca gene yarışlarda.
  1972 Francesco Costa İtalya ‘da yarış düzenler, Imola pistinde, Amerika ‘dan Avrupa ‘ya geçiyordur yarışlar, Ducati ‘nin yeni 750 lik modelini göstermek için büyük şans doğmuştur, Amerika ‘da Kawasaki için yarışan Paul Smart transfer edilir, beraberinde test pilotu Bruno Spaggiani ‘de takımdadır.
  1972 Imola yarışında Smart ve Spaggiani 1. lik ve 2. lik alarak kürsüye çıkarlar, bu zafer MV Agusta ve pilotu Agostini ile Triumph pilotu Walter Villa ‘ya karşı kazanılmamıştır sadece, BSA, Laverda, Moto Guzzi, Honda, Kawasaki ve Suzuki geride bırakılmıştır, efsane doğmuştur.
  1973 Desmo modeli 750 ‘liklerde Imola şampiyonluğunu gösteren gümüş işlemeye sahip olur.
  1974 Vic Camp Ducati ‘nin Britanya distribütörlüğünü alır.
  1975 Hacim 846cc ye çıkartıldı ve 900ss doğdu
  1983 Kimi Kaynaklara göre 1985 ‘de Ducati, Claudio ve Gianfranco Castiglioni yani Cagiva tarafından satın alındı. Bu birleşme Cagiva ‘ya 350 ve 650 cc ‘de ilerleme sağlattı. Paris Dakar Rallisinde başarı isteyen Cagiva, Elefant modelini Ducati motoru ile güçlendirerek 10 sene kullandı.
  1985 Ducati tasarım ve şase araştırma merkezi Rimini ‘de kuruldu. 750 F1 modeli çıktı.
  750 cc sonradan 851 cc ye çıkarıldı, yakıt sistemi Ferrari takımının yarış ekipmancısı Weber-Marelli ortaklığı ile geliştirildi.
  1987 American AMA Superbike Şampiyonası gibi Dünya Superbike Şampiyonasın ‘da 750cc üretim araçları piste çıkar, Lucchinelli takımın pilotudur ve elektrik sorunu yüzüden damalı bayrağı 4. görür, akabinde 851 lik model üretime çıkar. 750 lik gibi bu modelde kırmızı, beyaz ve yeşil renklere sahiptir.
  1988 851 modelinin çıkmasıyla 750 F1 satışları düştü
  1989 Ducati Paso 906 88bg gücünde
  1990 Ducati 900 SS, 750 Sportun 904 cc versiyonu çıktı.
  1993 tasarımcı Miguelangel Galluzzi 888 şasesi ile 900cc 2 valf motordan çıplak bir model geliştirdi ve ona ‘Il Mostro’ yani Monster dedi.
  1996 Ducati ‘yi Texas Pacific Grubu satın aldı.

  Ducati 1968 ‘de Marco Lucchinelli ile Dünya Superbike Şamp. ‘da 2 5. almış, ardından bu başarılar artmış, şampiyonluklar görülmüş, 1988 ‘den bu yana firma katıldığı 143 yarışın 78 ‘ini kazamış. 1988 sürücü ve markalarda 5., 1989 sürücü ve markalarda de 3., 1990 ‘da Raymond Roche ‘nin kullandığı 851 modeli ile sürücülerde şampiyon, markalarda 2., 1991-1992 Amerikan Doug Polen ile iki şampiyonluk, ilk şampiyon 851, 888 modeli ve 916 modelleri hepsi efsane olmuş milyonlarca motosikletseverin gönlünde taht kurmuşlardır.

  1990 ‘da Superbike dünya şampiyonu olan Raymond Roche Ducati ‘nin Superbike Dünyasında yerini sağlamlaştırmıştır. 1983 ‘den bu yana Roche çok prestijli yarışlar kazanmış, 500cc Dünya Şampiyonluğunda 3. olmuş, 1985 Fransız Gran Prixinde 2. olmuş ve 1987 yılında Ducati ‘ye geçmiştir. Daha sonra Amerikan Doug Polen Roche ‘un yerine geçmiş. Polen özellikle amatör yarışlarda kendini kanıtlamış, AMA, Japon Formula I ve Formula III lerde derece görmüş, 1991-1992 yıllarında aldığı şampiyonluklar ile Ducati ‘nin imajını perçinlemiş sürücüdür.

  Gilera
  1909 Giuseppe Gilera tarafından İtalya ‘da kuruldu.
  Gilera`nın ilk modeli 317cc
  1935 Rondine 4 silindir motor
  1969 Piaggio Group Gilera ‘yı aldı
  1993 Arcore Gilera fabrikası kapatıldı.

  Harley-Davidson
  1903 Milwaukee ‘de Harley Davidson kuruldu
  1903 Bill Harley ve Arthur Walter Davidson ilk Harley-Davidson modelini üretti
  1908 154 ünite motosiklet Davidson’un babasının yaptığı ahşap kasasıyla üretildi.
  1909 45-derece V-Twin motor üretildi.
  1910 Efsanevi “Bar and Shield” logo kullanılmaya başlandı.
  1912 Harley-Davidson yeni fabrikasını kurdu ve Japonya ‘ya üretime başladı. Amerika ‘da 200 bayiisi mevcuttu.
  1914 Sidecar eklendi
  1915 Harley-Davdison 2 ileri şanzımanı üretti.
  1917 Harley-Davidson dünyada ki en büyük motosiklet üreticisi oldu.
  1932 3 tekerlekli Servi-Car tanıtıldı, “Eagle” tüm Harley-Davidson benzin depolarında yerleştirilmeye başladı.
  1937 William A. Davidson vefat etti.
  1942 Walter Davidson vefat etti.
  1943 Bill Harley vefat etti.
  1940’lı yıllarda Harley-Davidson üretimlerini savaşa gönderdi, Army-Navy (Kara-Deniz) “E” ödülü aldı.
  1965 George Roeder modifiyeli Harley-Davidson Sprint ile dünya yer hız rekorunu 177.225 mph ile 250cc motosiklet kategorisi için kırdı.
  1969 Harley-Davidson Amerikan Makine ve Döküm firması ile birleşti.
  1987 Harley-Davidson New York borsasında.
  1993 “90. Yıldönümü” kutlandı.

  Honda
  1946 Soichiro Honda Hamamtsu Japonya ‘da Teknik Araştırma Enstitüsünü kurdu.
  1947 Honda A-tip motor üretti.
  1949 Honda 98cc Model D(Dream) ‘i üretti.
  1958 C100 Super Club
  1960 Honda Suzuki fabrikasında üretime başladı.
  1963 Amerikan Honda “You meet the nicest people on a Honda” sloganıyla kuruldu.
  1965 CB450
  1969 CB750
  1971 CB500
  1975 CB400
  1978 CBX1000
  1980 Honda Gold Wing
  1982 Honda of America üretime başlamak için kuruldu. Aspencade adlı yeni Gold wind tanıtıldı.
  1987 CBR600F
  1988 GL1500 Gold Wing
  1991 Honda’nın kurucusu Soichiro Honda vefat etti.
  1992 CBR900RR (893cc)
  1996 CBR1100XX Super Blackbird (1137cc)
  2000 Fireblade CBR929RR (929cc)
  2003 CBR600RR yeniden dizayn edildi

  Husaberg
  1988 Husaberg İsveç bir grup Husqvarna mühendisi tarafından kuruldu
  1989 İlk ürün çıktı

  Husqvarna
  1689 Husqvarna Vapenfabrik (Husqvarna weapons factory) silah üretimi için kuruldu
  1903 Tek silindirli motorla bezenmiş 1,5 bg güçlük bisiklet üretimi
  1916 İlk şampiyonluk
  1920 Kendi motor fabrikasını kuran firma tamamı kendi üretimi olan 550cc 50-dereceli V-twin motora sahip ilk modeli çıkarır
  1987 Cagiva tarafından satın alındı ve Husky ‘ler İtalya ‘da üretilmeye başlandı.

  Hyosung
  1958 Hyosung Group of industries
  1978 Hyosung Motors & Machinery Inc. kuruldu
  1979 Japon Suzuki Motor Corps. lisansı ile Suzuki modelleri üretmeye başladı
  1980 Changwon fabrikası tamamlandı
  1982 İhracat başladı
  1986 Kendi Ar-Ge departmanı
  1988 Seul Olimpiyatlarının resmi motosiklet sağlayıcısı
  1990 Daesung ‘da ki 2. fabrika tamamlandı

  Indian
  1901 George Hendee ve Oscar Hedstrom 50 km/s hıza sahip bisiklet motosiklet karışımı alet yaptılar
  1907 V-Twin motor üretildi bu motor 1924 yılına kadar ufak güncellemelerle kullanıldı
  1913 Hendee Special üretildi
  1920 Yılda 20,000 ünitelik üretimle dünyanın en büyük motosiklet üreticisi oldu
  1922 Ünlü Chief modeli
  1927 Scout modeli
  İngiltere ‘de yerleşik Brockhouse Ltd. alınan borcun ödenemeemesi, yönetim hataları firmanın Associated Motorcycles Ltd. ‘e satılamsına sebebiyet verdi. AMC 1950’lerin sonlarında Indian markasını kullansada 1960 ‘ların sonalrında kepenkleri indirdi.
  1998 Bazı yatırımcılar Indian firmasını yeniden hayata geçirmek istedilersede başarısız oldular.

  Jawa
  1929 Çek motosiklet üreticisi Jawa Frantisek Janecek tarafından kuruldu
  Jawa ismi Janecek ve Wanderer isimlerinin ilk iki harfinden oluşmuştur.

  Kanuni (Kuralkan)
  1950 yılında küçük bir dükkanda işe başladılar.
  1954 yılında metal sektörüne adım attılar, otomotiv, beyaz eşya sektörlerine parça ürettiler.
  1987 yılında MZ’nin Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek motosiklet sektörüne ilk adımlarını attılar.
  1990 yılında Alman özelleştirme idaresinden Doğu Alman Mz markasınının tüm haklarını ve tesislerini aldılar.
  1993 1998 yılları arası yurtdışına Kanuni MZ ismiyle 20 bin motosiklet ihraç ettiler.
  1995 yılında Kanuni markasıyla yerli üretime başladılar.
  2000 yılında ‘Peugeot Scooters’ Türkiye distribütörlüğünü aldılar.
  2006 yılının Ekim ayında faaliyete geçmesi düşünülen, İst.Sabiha Gökçen Havaalanı yakınında 50 dönüm arazi üzerine kurdukları yeni fabrikada yıllık 200 bin adetlik üretim yapmayı planlıyorlar. Kuralkan grubu motosiklet sektörünün yanısıra bilgisayar donanım ve programlama (sentim), tarım, hayvancılık, inşaat, otomotiv, enerji sauna sistemleri, reklamcılık gibi sektörlerde de iş yapmaktadır.

  Kawasaki
  1963 Japonya ‘nın en eski motosiklet firması Meguro Kawasaki ile birleşti
  1965 ilk Kawasaki modeli ABD ‘ye gönderildi.
  1966 Hantal ve ağır olduğundan başarısız olan W1 (650cc) modeli
  Firma daha sonra A1 Samurai (250cc) ve A7 Avenger (350cc) iki ufak versiyonunu çıkararak bu aracın başarısını arttırmıştır
  1969 H1 (500cc) (Mach III olarakta bilinir)
  1972 H2 (Mach IV) (748cc)
  Bu modeller hantaldı ve rakipleri karşısında ağır kalıyordu
  1973 750cc olması planlanan Z1 modeli 1968’de Honda CB750 tanıtıldığından 903cc olarak üretildi.
  1976 Z1 Z900 oldu motoru güçlendirildi
  1977 Z650
  1990 ZZR-R1100 (1052cc) Devamında ki 5 yıl en hızlı üretim modeli oldu
  1995 ZX-6R
  2000 ZX-12R (1199cc)
  2002 ZZR-1200
  2003 Yeni ZX-6R (636cc), Z1000

  KTM
  1934 Hans Trunkenpolz Mattighofen kasabasında tamir bakım atölyesi açtı.
  DKW motosikletlerini satmayla başladı.
  1953 Avusturya ‘da KTM ilk üretim serisi çıktı
  1957 Model gamı spor model “Trophy 125 cc” ve scooter “Mirabell” ile genişletildi.
  1992 KTM yeniden sektöre giriş yaptı

  Kymco
  1963 Tayvan ‘lı üretici kuruldu
  1970 İlk motosiklet üretildi
  Arjantin ‘de ISMA lisansı ile satış yapmaktadır.

  Mondial (FB Mondial)
  1948 Fratelli Boseli Mondial tarafından kuruldu
  1949 1957 yılları arasında 125cc ve 250cc yarışlarında 5 markalar, 5 sürücüler toplam 10 şampiyonluk kazandı
  1952 Efsaneci Ducati tasarımcısı Fabio Taglioni 2 yıl Mondial için çalıştı, 1954 ‘te Ducati ‘ye geçti
  Formula 1 kazanan Mercedes-Benz ‘in desmo motorlarından esinlenerek kendi prototip desmodromic motorlarını Ducati ‘den önce yaptılar
  1957 Italyan Tarquinio Provini (125) ve İngiliz Cecil Sandford (250) ile yeniden podyumda
  1957 Soichiro Honda İtalyan Count Boselli ‘den 125cc ve 250cc de şampiyon olan Mondial yarış motosikletlerinden aldı. 125 cclik Mondial modeli Honda ‘nın Motegi Collection Hall ‘ine giren ilk yarış motorudur.
  1999 Roberto Ziletti gençliğinde ki rüya marka Mondial ‘i eski parlak günlerine döndürmek amacıyla Boselli ailesindne satın aldı.
  2000 Ziletti yeni Mondial modelleri için Honda ‘dan RC51 superbike modellerinde ki güç ünitelerini istedi. Bu Soichiro Honda ‘ya verilen ilk yarış motorunun geri ödemesi gibi olacaktı, Honda ilk defa güç ünitesini başka bir markanın üretiminde kullanmasına izin verdi.
  2005 Firma mali krize girdi, bazı anlaşmalar yapıldı, iptal edildi 2005 ‘de Monza Mondial Moto SPA ‘yı sattı.

  Moto Guzzi
  1921 İtalya Mandello del Lario ‘da kuruldu, Kartal logosu Giovanni Ravelli ‘ye ithaf edildi.
  1921 Guzzi yarışlarda
  1967 Guzzi V7 üretildi
  1973 Şu an Aprilia grup şirketi olan Guzziyi The De Tomaso Inc. group aldı.
  2004 Piaggio gurubuna dahil oldu

  MZ
  1906 yılında temel taşı genç danimarkalı mühendis Jörgen Skafte Rasmussen tarafından Zschopau daki boş tekstil fabrikasının alınması ile atıldı
  1907 yılının 13 nisan günü genç Mühendis Kurduğu firmanın adını Zschopau şehir mahkemesinde “Rasmussen & Ernst” olarak tescilledi..Firma iş , ev aletleri ve araba aksesuarları üretecekti
  1912 yılında fabrikanın adı “Zschopauer Maschinenfabrik J.S. Rasmussen” olarak değişti
  1917 yılında diğer fabrikalar gibi devlet tarafından silah üretimine zorlandılar. .(1. dünya savaşı).. Mermi kovanı üretimi yanı sıra buharla çalışan araba üretimi için teşebbüste bulundular..İflas ettiler ama DKW (“Dampf Kraft Wagen”, Buhar gücü ile çalışan otomobil). Markası doğu
  1919 diğer bir kilometre taşı fabrikanın tekrar ayakta kalabilmek için ürettiği 2 zamanlı ufak motoru Leipzig fuarında halka tanıttılar.. DKW artık “Des Knaben Wunsch” (Erkek çocukların arzusu) olarak anılıyordu …
  1920 tek beygirlik yardımcu motoru bir bisiklete taktılar ..Artık DKW “Das Kleine Wunder” (Küçük mucize) diye anılıyordu
  1921 scooter modelinin ilk örneği sayılabilecek Golem ve Lomos üretildi..DKW ilk yarış deneyimini ADAC ın organize ettiği Berlin – Heidelberg arasında düzenlenen 800 km lik yarışta yaşadı..Yarış sonunda DKW 1. lik 2. lik ve 3. lük ödüllerinin sahibi oldu..
  1922 asıl motosiklet prejeleri olan Zschopau üretime geçti..İlk motor yarışında ki zaferin ardından “Reichsfahrtmodell” diye adlandırıldı ..148 cc 2 zamanlı 2,5 beygirlik motosikletleri piyasaya çıktı..Firma adı “Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen” (Zschopau Motor firması J.S. Rasmussen ) olarak değişti.
  1924 DKW çelik modeli SM motor üretiminde markaya öncülük etti …50 000 DKW motosiklet üretildi..
  1926 İlk defa motor üreticileri motor için üretim bandı ile tanıştılar..İlk 2 zamanlı 2 silindirli 2,5 beygirlik Motosiklet üretildi.. Başarılar ard arda geldi .Almanya yol şampiyonası ve Almanya grandprisi markanın zaferi ile sonuçlandı
  1927 Yarış departmanı kuruldu ..Rasmussen aynı yıl otomotiv ve buzdolabı sektörünede girdi (bizde tersi oldu UĞUR buzdolabı sektörüne ilave olarak motosiklet sektörüne girdi ama 2005 te )
  1928 Firma diğer büyük firmaların hisselerini alarak yeni ortaklıklar kurdu .. Audi Werke AG in tüm hisselerini alarak 2357 çalışanı ile dünyanın en büyük motor üreticisi oldu …
  1956 yılında firma MZ ismini kullanmaya başladı ve 1990 yılına kadar 3.000.000 dan fazla motosiklet sattılar.
  1996 yılında Almanya”nın tekrar birleşmesi ile şirket halka açıldı ..İstenen talep oluşmadı ..
  2004 Malezya şirketi olan “Hong Leong Industries” tarafından finansal ve teknolojik olarak desteklenen MZ pazarda yine atağa geçti..

  MZ felsefesini oluşturan “her kim motosiklet üretecekse motorunuda kendi üretebilmeli “ anlayışı günümüz Türkiye”sininde en büyük eksiğidir.

  Norton
  1898 James Lansdowne Norton tarafından Birmingham ‘da kuruldu.
  1902 Fransız ve İsviçre menşeili motorlar ile ilk üretimler yapıldı.
  1907 Isle of Man TT yarışı kazandı
  1913 Bob Shelley ile ortaklık yapıldı, yeni isim Norton Motors Ltd.
  Shelley ‘in üvey kardeşi Dan O’Donovan ilk seri üretim yarış motoru BS 490cc yi üretti
  1925 James Norton vefat etti
  1927 CS1 motor
  1931 1939 arası Isle of Man Senior TTs (500cc) yarışlarında 7 şampiyonluk yaşadı
  1949 500cc 7 dominator
  1950 Yarış için şase Rex & McCandless tarafından elden geçirildi
  1951 MV Agusta ve Gilera ‘nında yer aldığı yarışlarda başarı elde etti
  1952 Dominator 88
  1953 Mali sıkıntı ve Associated Motorcycles (AMC) ‘a satıldı
  1957 Şanzuman sistemi iyileştirildi
  1958 600cc Dominator 99
  1962 Birmingham fabrikası AMC nin Woolwich fabrikasına taşındı
  1962 500cc Manx (47 bg@6500 rpm, 142 kg), Norton 650SS
  1963 Norton Atlas 750
  1969 Commando
  1972 10:1 sıkıştırma oranıyla, 65 bg@6,500 rpm. lik Combat motor üretildi
  1973 Firmalar birleşerek Norton-Villiers-Triumph (NVT) ‘u kurdu
  1973 828cc “850” motor üretildi (51 bg@6,250 rpm)
  1978 Son Commando modelleri üretildi, 588 cc Classic ve touring Commander mdoelleri polis birlikleri ve satış için üretildi
  1989 Norton racer
  1990 Norton F1
  Firma büyük mali kriz yaşar, 1500cc Norton modeli olarak düşünülen Nemesis projesi suya düşer ve firma iflas eder.
  2003 Kenny Dreer tarafından satın alındı

  Piaggio
  1884 Cenevre ‘de Rinaldo Piaggio tarafından kuruldu.
  1917 Piza ‘da yeni tesis açıldı, I. Dünya savaşı ile beraber hava ve deniz taşıtı üretimine ağırlık verildi
  1921 Pontedera tesisi kuruldu, burası motor, uçak vb. ürünlerin üretim merkezi oldu, 2. dünya savaşı için ünlü P 108 uçakları burada üretildi

  Savaştan sonra ülkenin ekonomik sıkıntıda olması, yol sıkıntısı Piaggio ‘yu scooter üretimine yöneldi ve ünlü “Vespa” modeli böyle doğdu, Vespa ‘nın doğumu ve gelişimi ile ilgili detaylar için:
  http://www.motosiklet.net/forum/diger-haberler/8308-hic-bir-scooter-modelinin-olamayacagi-kadar-moda-italyan-karizmasi-vespa.html

  1950 ‘lerde Belçika, Fransa, Almanya, Britanya, İtalya ve İspanya ‘da Vespa üretiliyordu.
  16 milyondan fazla Vespa üretildi.
  2000 Piaggio müzesi açıldı.
  2001 İspanyol Derbi ‘yi bünyesine kattı
  2004 Moto Guzzi ve Aprilia ‘yı bünyesine kattı

  50cc den 1.100cc ‘ye Piaggio, Vespa, Gilera, Aprilia, Moto Guzzi, Derbi ve Scarabeo markalarına sahip 610,000 ünite 2-3-4 tekerlekli araç üretme kapasitesine sahip, 4 ‘ü İtalya ‘da, 1 İspanya ‘da, 1 Hindistan ‘da, 1 Çin Halk Cumhuriyeti nde olmak üzere toplam 7 üretim tesisi, 5 Ar-Ge merkezi, 6,300 işçisi ile Avrupa ‘nın lider üreticilerindendir.

  Royal Enfield
  1851 George Townsend Givry Works ‘ü Hunt End İngiltere ‘de kurdu
  1871 Üvey oğlu Foster şirketin hizmetlerini bisiklet ve parçları konusunda genişletti
  1880 Doğuş, Redditch Britanya ‘da Townsend cycle company kuruluyor
  1892 Royal Enfield Markasının doğuşu, üretilen bisiklet verilen enfield adı, Enfield Manufacturing Company Ltd. ‘nin kuruluşu.
  1893 “Royal” kelimes,n,n isme eklenmei ve efsanenin doğuşu.
  1901 ilk Royal Enfield modeli.
  1910 425cc V-twin (2.25 bg).
  1930 4 valf, tek silindir Bullet üretildi.
  1939 JS Modeli
  1949 Madrass Motor ‘dan Mr. Sundaram ve Shankar Bullet modelini Hindistan ‘a ihraca başlar
  1955 Hindistan fabrikası açıldı
  1962 Firma satıldı.
  1967 Redditch fabrikası kapandı.
  1970 Motosiklet efsanesinin Britanya ayağı Reddick fabrikasıyla beraber kapandı, Britanya versiyonları üretimden çıktı
  1994 Kamyon ve traktör üreticisi Eicher guruba dahil oldu
  1999 1912 ‘den bu yadan sidecar üreten Watsonian-Squire gurubu Britanya distribütörlüğünü yeniden aldı, ilk üretim yerinden 30 mil uzakta ki yeni yerinde bir takım yeni modellerin üretilmesine başlandı.

  Suzuki
  1909 Pamuk çiftçisinin oğlu Michio Suzuki pedallı ahşap dokuma tezgahı satmaya başladı
  1920 Suzuki Dokuma Tezgahı Şirketi (Suzuki Jidosha Kogyo) bugünkü adıyla Suzuki Motor Company
  1922 Suzuki Japonya ‘nın en büyük dokuma tezgahı üreticisi oldu
  1926 Suzuki tezgahları Güney Asya ve Hindistan ‘a ihraç edildi
  1938 İlk otomobil konsepti İngiltere ‘den satın alınan Austin Seven modeli üzerinde yapıldı. Ancak bu proje hayata hiç geçmedi, savaş yaklaşıyordu. (Nissan’ın ilk otomobili de Austin Seven üzerine geliştirilmiş.) Michio Suzuki ‘nin oğlu Shunzo bisikletiyle balıktan dönerken bisikletine motor takmayı düşünür.
  1951 Suzuki Dokuma Tezgahı Şirketi mühendisleri bisiklete motor takma fikrini gündeme alırlar, o zaman 100 den fazla Japon firması bu fikri uygulamak istemekte. 1946 senesinde Soichiro Honda firması Honda Technical Research Institute ‘yü kurarak savaşta Japon ordusunca kullanılan küçük motorları elden geçirip bisikletlere monte etmeye başlamıştır bile. Suzuki tarafından 30 cc lik prototip Atom yapılmış, ancak üretime geçmemiştir.
  1952 Power Free (hava soğutmalı, 36cc, 1bg/4000rpm) modeli üretilmiş ve Japon hükümetinin küçük hacimli motosiklet kullanımıyla ilgili yasalarda yaptığı düzenleme ile yollara çıkmaya başlamış, ilgili düzenlemeler 2-stroke 60cc, 4-stroke 90cc ye kadar motosikletlerin ehliyetsiz kullanılmasına olanak sağlamış.
  1953 58cc lik 2bg/4000 rpm lik Diamond Free modeli üretildi.
  1954 Suzuki ayda 6,000 ünite motosiklet üretiyordu, firma ismini Suzuki Motor Co. Ltd olarak değiştirdi.
  1958 Moped modeli Suzumoped, Mini Free yerine banta çıktı.
  1967 Suzuki T500 ‘ü tanıttı
  1971 Water buffalo Amerika ve Britanya ‘da, Superbikep azarına giriş
  1976 GS750
  1978 GS1000
  1980 GSX1000
  1982 GSX1100S
  1986 GSX-R1100
  1999 Suzuki dünyanın en hızlı üretim aracı olacak olan 190 mph (307 km/h) lik GSX-1300R (hayabusa) ‘yı üretti.
  2001 GSX-R750 motoru yenilendi, GSX-R1000 (998cc) aileye katıldı
  2003 GSX-R1000 kasası yenilendi

  Triumph
  İki Alman Siegfried Bettman & Muaritz Shulte tarafından kurulmuştur.
  1884 Londra S. Bettmann & Co. İthalat İhracat Ajansı motosiklet satışına başladı
  1886 Bettmann adını Triumph olarak değişti, firma “The Triumph Cycle Company” olarak adlandırıldı.
  1888 Triumph kendi üretimini yapmak için fabrika aldı.
  1902 İlk Triumph üretildi
  1905 Yılında tamamı Triumph tarafından yapılan ilk model üretildi, bu model ilk Britanya motosikleti oldu, 45 pound dan satışa çıkarıldı.
  1909 Üretim 3,000 üniteye çıkarıldı.
  1914 Üretim 4,000 ünite oldu.
  1915 – 1918, Triumph savaşa girdi, 30,000 kadar H modeli ordu güçlerinin hizmetine verildi.
  1920 Junior modelinin gelişmişi Almanya ve ABD lisansı altında üretildi.
  1925 Triumph 3,000 işçisi ile yıllık 30,000 ünite üretime başladı.
  1937 500cc Speed Twins 75 pounddan satışa çıktı.
  1948 Triumph ilk trail modelini çıkardı.
  1957 21. doğumgünü Coventry ‘de ki Hotel Leofric ‘de kutlandı
  1967 28,700 Triumph ABD ‘de satıldı.
  1990 6 yeni Triumph modeli Cologne Motor Cycle Fuarında tanıtıldı.
  1994 Triumph yeniden ringe çıktıç
  1996 2. Triumph fabrikasında iş başı yapıldı.

  Yamaha
  1888 Yamaha Musical Instrument Company Torakusu Yamaha tarafından kurulduç
  1954 Savaştan sonra 125cc tek silindir YA-1 üretildi.
  1955 Yamaha Motor Co., Ltd. 274 işçisi ile kuruldu ve aylık 200 ünite üretime geçti.
  1957 YD1 ‘nin üretimine başlandı.
  1958 Yamaha uluslararası yarış arenasında ilk Japon üretici oldu.
  1968 DT-1 off-road mdoeli üretildi.
  1969 XS-1
  1978 Yamaha 1100cc motosiklet üretimi için çalışma yaptı
  1982 20,000,000 motosiklet üretildi.
  1984 FJ1100
  1986 FJ1200
  1996 YZF-R6
  1998 YZF-R1
  2001 YZS1000 Fraiser

  Zundapp
  1917 Dr. Fritz Neumeyer ve Friedruch Krupp tarafından kuruldu.
  2. Dünya Savaşında alman ordusuna motosiklet üretti
  1951 Moped fabrikası yapıldı
  1984 Fabrika kapatıldı

  bilmediklerinizi ögrenebileceginiz bilgileri herkes ile paylaşmak güzel bir duygu olsa gerek.
  heyyyy millett benim gibi olsanıza sesinizi solugunuz görelim hissedelimm. arkadaşlar.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve selinine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle…

  • Motosikletli Kız says:

   Detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Umarım “sesinizi duyurun” çağrınıza uyar okuyucular 😉

 2. sercan2667 says:

  Evet galiba kış ayının fotograf şampiyonu ben olacağım..Malum buralarda olan soğuklara pek kış denmez.Şu yazı çok Hoşuma gitti tekrar paylaşıyorum ;

  ”Ama ben blogda bu röportaja yer vermedim o dönem. Şöyle biraz nadasa bıraktım. Ama baktım ki e-mailler geliyor. Herkes bir parça da olsa “ayrıntı” istiyor… Bakın, uyarıyorum Anlatabileceğim çok şey var. Bende kelimeler tükenmez! Emin olun Ama… Anlatacaklarımı motosiklet hikayelerimin içine saklamayı sürdüreceğim şimdilik.”

 3. sercan2667 says:

  Bende ÖTV si az Ve Motor Çeşitleri bol olan yerlere…

 4. bilgiler için teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)