Otobanda Kaç Yapar Bu?

Posted April 2nd, 2012 at 2:09 pm (UTC-5)
4 comments

 

 

Motosikletleri sevmemizin birçok nedeninden biri de “sıradışı”lıklarıdır. Bir kere görüntüsü, trafikteki manevra sahası, kıvraklığı, pratikliği, saydıkça akıllara yenisi gelen “farklılığı”dır işte bizi bu kadar bu merete bağlayan. Bu sıradışılık zaman zaman trafikte tüm gözlerin size çevrilmesine neden olabilir. Özellikle piyasaya yeni girmiş motosiklet modellerine binenler için bu durum daha bir geçerlidir 🙂 Ama alışılagelmiş motosikletlerin bile, iki tekere binmeye cesaret edemeyen ya da içinde iki tekerle buluşma arzusunu özenle besleyenler için ilgi çekici olduğu anlar vardır. Çoğumuz da o anları yaşamışızdır 😉

Yolda kırmızı ışık yanar mesela. Yandaki arabadan bir kafa uzanır. “Kaça bu motor?” diye direk girilir muhabbete hani 🙂 O gün “sosyal” halinizdeyseniz -ki bana sorarsanız biz motosikletçiler neredeyse her an o haldeyiz- ışık yeşile dönene kadarki süre içinde ballandıra ballandıra anlatırsınız. İşte ne bileyim “Şu kadara aldım”, “Aslında bakma verdiği keyfe göre para değil valla”, “Benzini de çok az yakıyor”, “Ben buradan taaa bilmem nereye kadar gittim” gibi cümleler sıralanır ardı ardına.

Saklamayın! Bilirim. Hepimiz severiz o anı. O “sıradışılığımızın” yüzümüze tatlıca çarpıldığı “ilgi odağı olma” anını 🙂

Peki ya beğendiğiniz bir motor varsa ve siz trafikte birini kırmızı ışıkta yakalayıp da “Otobanda kaç yapar bu?”, “Kaç litre benzin alıyor” gibi soruları sorma fırsatı yakalayamamışsanız? E o zaman motosikletle ilgili inceleme yazıları yazan internet sitelerine, online ya da basılı dergilere, motosiklet forumlarına, olmadı Facebook’a falan dönebilirsiniz? Peki ya daha yakından, dokunarak, görerek tecrübe etmek istiyorsanız?

Peki diyelim, sizin durumunuz bu değil. Siz bir motora biniyorsunuz ve o motora duyduğunuz hayranlığı, zaman zaman teknik sorunlarına duyduğunuz kızgınlığı, fikirlerinizi, gözlemlerinizi aynı motora binenlerle paylaşmak istiyorsunuz. Ya da onları dinlemek. Motorunuzu onların gözünden görmek istiyorsunuz. E o zaman da dönersiniz motosikletle ilgili inceleme yazıları yazan internet sitelerine, online ya da basılı dergilere, motosiklet forumlarına, olmadı Facebook’a… Peki ya yüzyüze konuşmak, paylaşmak istiyorsanız?

Hah! İşte o zaman en iyi alternatiflerden biri aynı marka motoru kullananlarla yapılan buluşmalardır. Böylece dertler paylaştıkça azalır, mutluluklar da bu buluşmalar sayesinde çoğalır 😛

Bahar geldi ya. Çiçek açan ağaçlar gibi motosikletçiler de bahara değişik, irili ufaklı toplantılarla merhaba demeye başladı. Bu kadar buluşmaya özendirmişken geçenlerde beni de davet ettikleri bir buluşmaya getireceğim lafı.


Ben Amerika’da olmam hasebiyle katılamayacağım tabii ama bloğun KYMCO motosiklet sahibi okuyucuları için -hala duymadıysanız tabii- buradan da bildirmeyi borç bilirim 🙂

Efendim, olay şu. Kymco Xciting Club Turkey, 2’nci buluşmasını bu sene 8 Nisan Pazar günü gerçekleştiriyormuş (Tabii yağmurun azizliğine uğramazsa!)

SİLKAR‘ın sponsorluğundaki etkinlik için buluşma yeri Maslak’taki Opet Benzin İstasyonu. Tekerlerin dönme saati ise 10:00.

Hedef, tahmini bir saatlik sürüşün ardından Karaburun. Sahilde, profesyonel yemek firması tarafından hazırlanacak mangal partisi de cabası (Benim için de yutun köfteleri, kebapları 🙂 ) Duyduğum kadarıyla gün içinde diğer KYMCO sahipleriyle deneyimlerinizi paylaşabilmeniz için çeşitli etkinlikler de düzenlenecek. Test sürüşleri, sürüş eğitimi, teknik bilgi paylaşımı program dahilinde 😉

Akşam 17:00 gibi de tekerler eve doğru dönmeye başlayacak-mış. Benden söylemesi, sizden duyması 🙂 Anladığım kadarıyla KYMCO’cuların buluşması hedeflendiği için diğer marka motosikletleri kullananların katılım için etkinlik yöneticileriyle irtibata geçmesi gerekiyor. Katılıp KYMCO’cuların çoşkusunu görmek ve birkaç da arkadaş edinmek istiyorsanız neden olmasın? 😉

Toplu sürüş kuralları, güzergah, vs. gibi bilgiler için KYMCO’nun internet sitesine başvurabilirsiniz (Buyrun burayı tıklayın.)

Amerika’da bulunduğum eyalette bu bu tip buluşmalara çok rastladığımı söyleyemeyeceğim. Ama önümüzdeki haftalardan birinden Washington’daki scooter sahiplerinin bir buluşmasına sevgili scooter irisi motorum Burgman 650’mle katılmayı planlıyorum. O buluşmayı da buradan takip edebilirsiniz.


Hadi bakalım. Buluşun, eğlenin, öğrenin, şikayetlerinizi müdüriyetle eğlenceli fotoğraflarınızı da Motosikletli Kız’la paylaşın 🙂 Amerika-Türkiye hattında buluşma çöpçatanlığı şimdilik bu kadar 😉


 

4 responses to “Otobanda Kaç Yapar Bu?”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  selin hanım yazınızı ve çöpçatanlıgınız okudum. fakat istanbulda olmadıgım için ve kymco motosikletim olmadıgı için bu etkinlige katılamayacagım. katılanlarada iyi eglenceler diliyorum.

  havala yavaş yavaş ısınıyor antalyada tam bir bahar havası hakim. motorun keyfini çıkarıyoruz.
  okular kapandıgında iki tekerim emektarımla kralların ve kraliçelerin kenti olimpos a gidecegim.
  herkesin bütçesine göre konaklayabilecegi güzel yerler var.yeni arkadaşlıklara yelken açabilirimmmi diye kendimi soruguluyorum. denizin keyfini sonuna kadar çıkartacagım. ve o sıcakta kafamı yastıga koymadan buz gibi bir bira içmedende uyumayacagım.

  bir programa bir programın tayziki ile karşılık varmeyi neden uygun buldugumuda inanın hiç bilmiyorum. belki bunun adı kıskançlık olabilir. evet evet kıskançlık olabilir büyük ihtimalle.

  ban bu imkanı veren amerikanın sesi ve selin ine çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not: evet motosiklet etkileşimi güzel fakat bazende kar motosikleti veya deniz motosikletinede yer verilsede paslanmaya yüz tutmuş heycanlarımıza taze kan gelse olmazmı. tabi yazı resim ve videolarla. bizde yorumlarımızla eşlik etsek falan diyorum. ya sizce???!!!

 2. Tolga SÜREN says:

  “O gün “sosyal” halinizdeyseniz -ki bana sorarsanız biz motosikletçiler neredeyse her an o haldeyiz-”

  🙂 Bizde kaporta yok ya; ondan dolayı sürekli iletişime açığız galiba 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)