Motosiklet Platformlarına Yeni Bir Soluk

Posted May 7th, 2012 at 12:12 pm (UTC-5)
5 comments

Şimdilerde Amerika maceralarını sizlerle paylaşmaya çalışan Motosikletli Kız, Amerika ve İngiltere’deki motosiklet forumlarının sıkı takipçisi olduğu kadar, hatta ondan çok daha fazlasıyla Türkiye’deki motosiklet forumları ve bloglarının da sıkı takipçisi, katkıda bulunanı, okuyucusu, paylaşanı, vs… Daha önce de demiştim hepimiz birbirimizden ilham alıyoruz iki teker üstünde. Birbirimizi anlattığımız gezilerle heyecanlandırıyoruz, teşvik ediyoruz, ya da basit görünen bir teknik sorunun çözümü için yine forumlara, yani birbirimize dönüyoruz.

Bu yüzden internetteki motosiklet forumları ve platformlarının varlığına çok sıkı inananlardanım ben. Facebook ve Twitter’da da paylaşım keyifli olsa da, forumlarda daha fazla detaya daha kolay erişim olduğu yadsınamaz.

Tam İstanbul’daki motosiklet fuarı öncesi Motosiklet.net, Turkbikers ve Scooter Bilgi Forumu ile çok ayrıntılı röportajlar yapmıştım. Bu röportajlara şimdi, yani fuar heyecanı artık dinmişken bir kez daha göz atmak isterseniz sırasıyla buradan, şuradan ve yine buradan okuyabilirsiniz 🙂

Türkiye’de ve dünyada motora dair tüm ilginç deneyimleri, fikir ve projeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Zaman zaman yazılı, zaman zaman sesli, çoğu zaman da görüntülü olarak 😉 O yüzden bloğa ziyaretlerinizi ihmal etmeyin 😉

Bu haftaki konuk ise www.motorcuyuz.com adresinde yayın hayatına başlayan bir platform. Sevgili Erman Yağız Alibeyoğlu’yla bu platformu farklı kılan noktaları konuştuk. İlginizi çekecek atılımları var. Ben sözü kendilerine bırakıyorum 🙂

Motosikletli Kız (MK): Motorcuyuz.com Türkiye’de sayıları hayli fazla olan motosiklet paylaşım platformlarına son katılanlardan. Kalabalık bir paylaşım pazarında yeni bir nefes de diyebiliriz pekala. Ancak motorcuyuz.com’un kuruluş amacını, piyasada zaten var olan forumlardan farklı olarak neler yapmayı planladığınızı sizden dinlemek isteriz…

Erman Yağız Alibeyoğlu (EYA): Motorcuyuz.com projesi 2012 yılında yayın hayatına başladı. Türk motosiklet paylaşım platformlarında sizin de dile getirdiğiniz gibi yeni bir soluk olarak adlandırabiliriz.  Bilindiği üzere Türkiye’de birçok başarılı motosiklet paylaşım platformu var. Platformumuz kurulurken neredeyse tüm motosiklet paylaşım platformlarını inceledik ve incelemelerimiz sonucunda kullanışlı ve görsel yönden çok güçlü bir motosiklet paylaşım platformunu motosiklet sürücü ve tutkunlarına sunmaya çalıştık.

Diğer motosiklet paylaşım platformlarından farklı olarak anasayfamızı blog şeklinde düzenleyerek çeşitli ekstra platformlarla sitemizi bir motosiklet portalına çevirdik. Şu an yayında olan platformlarımız MTRCYZ blog ,MTRCYZ Forum ve MTRCYZ Sözlük platformlarıdır ve yakın zamanda MTRCYZ Tv platformumuzda yayına girecektir.

“Ana Sayfamızı Bir Blog Gibi Düzenledik”

İlk olarak MTRCYZ Blog platformumuz olan ana sayfamızdan bahsetmek istiyorum. Bir internet blogu olan anasayfamızda  motosiklet dünyasında tanınan yazarları ,katkıda bulunan insanları sitemize  yazar olarak veya içerik tedarikcisi olarak kazandırıp, motosiklet dünyasına en iyi ve en faydalı haber ve içerikleri sağlamaya çalışıyoruz. Her geçen gün artan değerli yazarlarımız bunun bir göstergesidir diyebiliriz. İkinci olarak forum platformumuzda  kategorileri ve kullanım özelliklerini en ince ayrıntısına kadar düşünüp, en iyi şekilde motosiklet sürücü ve tutkunlarına sunmaya çalıştık.  Ayrıca öneri ve şikayetlerle  forum platformumuzda gün ve gün iyileştirmeler yapmaktayız.

Daha yayına başlamamış olan  Moto TV projemizde  ise motosiklet üzerine paylaşım videolarını ve video haberleri en uygun  şekilde kategorileştirip motosiklet sürücü ve tutkunlarının en kolay şekilde bu içeriklere ulaşmasını hedefleyen bir projemizdir.

Motorcuyuz.com olarak motosiklet sürücü ve tutkunlarına en iyi şekilde hizmet ve destek verebilmek için ilerleyen tarihlerde hayata geçirmeyi planladığımız birçok projemiz var.  Birkaç örnek vermek gerekirse tüm motosiklet firmalarının ulaşım, iletişim ve faaliyet alanlarını belirten bir rehber ve motosiklet parça ve ekipmanlarının hangi firmalarda bulunduğu ve fiyatlarınıda içeren bir web platformu bu projelere örnek olarak verilebilir. Ayrıca sosyal sorumluluk ,motosiklet kültürünün tanıtımı ve motosiklet ile yeni tanışan arkadaşlarımız için özel projeler de hazırlamayı düşünüyoruz.

MK: Sitenizde motosiklet türü, markası ya da CC ayrımı yapılmayacak herhalde?

Motorcuyuz.com olarak herhangi bir marka/tür/CC ayrımı platformumuzda kesinlikle yapılmayacaktır.  Amacımız tüm motosiklet sürücü ve tutkunlarına faydalı bir rehber ve bilgi kaynağı  olmak, onları platformumuzda buluşturmak ve  etkinliklerimizle kaynaştırmakdır.

“Bir Motosiklet Ansiklopedisi Tadında Sözlük Hedefimiz Var”

MK: Bir de sözlük projeniz var. Nedir bu proje?

EYA: Moto sözlük projemiz Türk motosiklet sürücü ve tutkunlarına motosiklet ansiklopedisi tadında bir web platformu sunmayı hedeflemektedir. Sözlük platformumuz sayesinde motosiklet sürücü ve tutkunları motosiklet terimlerinin anlamlarını öğrenebilir, motosiklet marka ve model kullanıcı yorumlarını bir başlık altında okuyabilir ve bu yorumlara katkıda bulunabilirler. Konsept olarak sözlüğümüzde yazarlarımız açılan ilk başlıkta önemli bilgileri verip diğer yazarlarımızında kattığı ek bilgilerle  en iyi içeriği motosiklet sürücü ve tutkunlarına sunmayı hedeflemektedir. Yazarlarımız ve takipcilerimizin destekleri ile  motosiklet sözlüğü projemiz motosiklet sürücü ve tutkunları için web platformlarında en iyi bilgi kaynaklarından biri olma yolunda hızlı bir şekilde  ilerlemektedir. Sözlük projemizde bizlere destek veren motosiklet kulüpleri, web platformları, firmalar ve kişilere desteklerinden ötürü çok teşekkür ederiz.

MK: Motorcuyuz.com’da hangisi ağırlıklı olacak? Forum paylaşımları mı? Motosiklet haberleri mi? Ya da hiçbirini öne çıkarmayan, aksine dengelemeye çalışan bir yaklaşımınız mı olacak?

EYA: Motorcuyuz.com’u kurarken hedefimiz motosiklet sürücü ve tutkunlarına motosiklet konusundaki tüm paylaşımları tek bir platformdan sunmaktı. Yayında olan ve hazırlanan platformlarımızla bir motosiklet sürücüsünün motosikletlere dair merak ettiği, arıyabileceği tüm bilgi ve medyaları motorcuyuz.com üzerinden en iyi şekilde sunmaya çalışacağız.

MK: Türkiye’de motorcular geleneksel medyada ve sosyal medyada giderek daha görünür hale geliyor. Peki ama motosiklet kültürü trafiğe ne kadar yerleşti. Yani, bir motor tutkunu olarak size “bir hayal kurun” desem, trafikte neyi nasıl görmek isterdiniz?

EYA: Günümüzde artan motosiklet kullanımı, motosiklet web platformları sosyal medya ve geleneksel medyadaki motosiklet üzerine farkındalık paylaşımları ve destekleri biz motosiklet tutkunlarının sesini duyurmakta önemli bir rol oynuyor. Ben bu destek ve paylaşımların etkisinin o kadar çok fazla artmasını istiyorum ki bir motosiklet sürücüsünün yarım milyon lira civarinda olan bir arazi aracı sürücüsü kadar trafikte çekince yaratmasını istiyorum. Ayrıca motosiklet kullananlar için özel alanlar, yollar, park yerleri gibi kullanım alanlarının Türkiye’de yaygınlaşmasını her motosiklet tutkunu gibi görmeyi diliyorum.

MK: Motosikletli Kız da, Türk motosiklet kültürüne olumlu katkılar yapma hedefiyle yola koyulan Motorcuyuz.com’a başarılar diliyor 😉


5 responses to “Motosiklet Platformlarına Yeni Bir Soluk”

 1. Kaan İltumur says:

  Moto sözlük projesini gerçekten beğendim ama fazla içerik yok

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  Temel motorsiklet kursunu gidiyormus ve çok basarili bir ogrenciymis. Ogretmenleri tam olarak hazir oldugunu belirtmeden once Temel ve arkadaslarina son bir uyarida bulunmak istemiş:

  – “Bakin, eğer gece motorsiklet ile gezerken karsida bir ışık görürseniz bilin ki bu baska bir motorsiklettir, dikkat edin.”

  Temel ehliyetini almis ama 2 ay sonra hocalari Temeli hastanede tüm kemikleri kirik bir halde görmüsler. Sormuslar:

  – “Temel ne oldu?”

  – “Karsida 2 isik gördüm, aralarindan geceyim dedim.”

  =========================================================================
  Bir tane trafik polisi varmış ceza kesme manyağıymış, karşısındakinin suçu olsa da olmasa da cezayı yapıştırıveriyormuş. Bir gün bunu şikayet etmişler ve polisi sürgüne göndermişler, ama öyle bi yere göndermişler ki kuş uçmaz kervan geçmez bi otoyolmuş.
  Bir hafta geçmiş kimse gelmiyormuş yoldan, polisin krizleri tutmaya başlamış, çıldıracakmış artık kendine ceza kesmeye başlamış ki bir ses pır pır pır motosikletli bir genç geliyormuş. Bunu gören polis sağa çek demiş. Çocuk çekmiş. Polis başlamış aramaya ama motorun her şeyi tammış. Hiçbir eksik yokmuş ama polis krizlerde olduğu için cırt kesmiş cezayı vermiş çocuğa. Bunu gören çocuk;
  – Memur bey benim her şeyim tam, önümde allah arkamda peygamber imanımla gidiyorum ve tüm kurallara uyuyorum demiş. Polis şöyle bir düşündükten sonra demiş ki:
  – Şimdi mahvettim seni motosiklete üç kişi binilmez demiş.

  =========================================================================
  Bir kız ve bir delikanlı, bir motosikletin üzerinde 180 Km hızla gidiyorlar ve aralarında şöyle bir konuşma geçiyor
  Kız : Lütfen yavaşla, ben korkuyorum.
  Delikanlı : Hayır, bak ne kadar eğlenceli.
  Kız : Lütfen, lütfen, çok korkuyorum.
  Delikanlı : Peki, beni sevdiğini söyle.
  Kız : Seni çok seviyorum, lütfen yavaşla.
  Delikanlı : Şimdi de bana sıkıca sarıl.
  Kız delikanlıya sıkıca sarılır.
  Delikanlı : Şapkamı alıp, kendine takar mısın? Başımı çok sıktı..
  Ertesi gün gazetelerde şöyle bir haber çıktı:
  MOTOSİKLET KAZASI
  Motosiklet, fren arızası nedeniyle, bir binaya çarptı. Üzerindeki 2 kişiden sadece biri kurtuldu.
  Gerçek ise şöyleydi Yolun yarısında, delikanlı frenlerin bozulduğunu anlamış ama bunu kıza belli etmek istememişti. Bunun yerine, kızdan kendisini sevdiğini söylemesini istemiş ve kendisine son defa sarılmasını istemişti.Sonra da kendi ölümü pahasına, kızın başlığı takmasını ve hayatta kalmasını sağlamıştı.
  İŞTE GERÇEK AŞKIN ANLAMI DA BUDUR GALİBA . . .

  =========================================================================
  ne yazacagımı bilemedim ve bulamadım. bir şekilde bloga eşlik etmek adına buldugum ve begendigim fıkrarlarla eşlik edeyim bari dedim.

  *Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve selin ine çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not: belki sizin ve amerikanın envanteride daha güzel fıkra ve hikayeler olabilir. şöyle bir göz atarsanız belki bizlerle payalaşabilirsiniz. önerme!!!!

 3. Serhat Süngü says:

  Gün geçtikçe sözlük içeriği gelişecektir. 2012 yılı içinde popüler tüm marka ve modellerin teknik bilgileri girilmiş olacak. Zamanla da kullanıcılar ve yazarlar tarafından motosikletlerin teknik özellik dışındaki artı ve eksilerini başlıkların altına girerek büyük bir Türkçe motosiklet sözlüğü haline gelecek.
  Türkiye de ilk kez yapılan bu sözlük projesi için tüm motosiklet severlerin desteği bekliyoruz.

  • Motosikletli Kız says:

   Sözlüğün her geçen gün katlanarak büyüyeceğine eminim. Motosikletli Kız da takipte olacak 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)