Maksat Muhabbet

Posted May 21st, 2012 at 12:12 pm (UTC-5)
7 comments

Foto: www.cardosystems.com- Scala Rider G4

Muhabbeti sevmeyen yoktur herhalde? Tamam, “çok konuşmayı sevenler” ve “konuşmayı pek sevmeyenler” vardır ama genelde gördüğümüz bir şeyi, dinlediğimiz bir hikayeyi, bazen eski anıları bazen de anlık heyecanları konuşarak paylaşmayı severiz.

“Muhabbetin tadı en çok nerede çıkar” diye sorsam çoğunu tahmin ettiğim birçok yanıt alacağıma eminim 🙂 Ama herhalde motor, akla son gelenlerden olacaktır. Birinci nedeni motorda konsantrasyonun çok önemli ve çoğu zaman da hayati olmasındandır tabii. Ama muhabbet derken mutlaka uzun uzun sohbetleri, askerlik anılarını ya da sevgilinizle aranızdaki “çıkmaz sokakları” paylaşmayı anlamamak lazım, değil mi? Onları anlatmanın bir yeri var. Ve o yer, motorun üstü değil 🙂

Buraya kadar hemfikiriz, tamam. Peki o zaman neden koca koca firmalar motorlar için intercom/interkom sistemleri üretiyor? Motorda muhabbet için tabii ki 🙂 Ama nasıl muhabbet? Örneğin, “5 kilometre sonra Eski Foça sapağı var. Sola döneceğiz” cümlesini el-kol-beden hareketleriyle arkanızdaki motorcu arkadaşınıza anlatmak yerine “hızla” kurabilmek gibi mesela 🙂 Ya da Amerika’da sık rastlanan bir örnek olduğu için yazıyorum “Sağda geyik var, gördün mü?”; “İleride polis var, hıza dikkat”; “Ooo yağmur yağdı ya kunduzlar hep yol kenarında” benzeri zaman zaman sevimli, zaman zaman yararlı olabilecek cümleler gibi…

Hele de bu muhabbet 2 değil 4, 4 değil 6 motorcu ve hatta daha fazlası arasında olabiliyorsa grup sürüşlerde değmeyin intercom sahiplerinin keyfine. Örnekleri beslemek, işin içine artçıyla muhabbeti de eklemek, binlerce değişik senaryo ile anlatmak mümkün. Ama motorda bazen bir “Dikkat çukur var” cümlesinin bile bir hayat kurtarabileceğini bilen motorcular için daha fazla açıklamaya gerek yok.

Motosikletli Kız’da bundan sonra piyasada çok bilinmeyen, ama gayet iyi performanslı bir intercomun detaylı videosunu da bulacaksınız. Ama önce Cardo Systems’ın bilinen modellerinden Scala Rider’ın Q2 PRO ve G4 arasındaki farklara dair Cardo’nun bir görevlisinden aldığım “temel farklar” listesi var.

Almayı düşünen, temel bilgilere ulaşmaya çalışanlara “intercom’a giriş” tadında bir video. Yorumlarınızı paylaşın, çekinmeyin. Hayat paylaştıkça güzel 😉7 responses to “Maksat Muhabbet”

 1. özer says:

  Bak bu da iyiymiş,hemen takibe alıyorum.Haziran sonu yaklaşık 4 shadow karadeniz yolculuğu planlıyoruz,size yapılan duaları duyar gibiyim 🙂

 2. aydın sarı says:

  facedeki gibi burada da BEĞEN tuşun olsaydı keşke…ama yazarak ben bu işi yapayım artık…BEĞEN = TIK TIK……..
  çok gerekli bir alet ve keyifli ama sakıncaları da yok değil…güvenli sürüş açısında dikkat dağıttığı da söylene gelmekte kullanıcılar arasında….

  • Motosikletli Kız says:

   Ben “beğen”inizi kaydettim 🙂 Doğru, dikkatsiz ya da aşırı gereksiz kullanımda aslında bu tipa aletlerin hepsinde risk var. Ama bir de şu senaryoyu düşünün. Siz önde giden motorsunuz. Bir kavşaktan geçtiniz ama o sırada bir arabanın hızla kavşağa yaklaştığını gördünüz. Arkanızdaki motorcuyu “aman sola dikkat” şeklinde uyarabilmenin değeri büyük olabilir 😉 Katkınız için teşekkürler 🙂

 3. ıcah liamsi namarhak says:

  selin hanım yazıyı okudum ve video yuda izledim. gerçekten geziye çıkacak motor tutkunları için harkulade bir şey. umarım mesajlar gerçekten ihtiyacı olan yerlere ulaşır. ve işe yarar. türkiyedede olduguna eminim mutlaka vardır ihtimalini düşünüyorum. hadi hayırlısı kimlere vesile olacaksınız. herzaman oldugu gibi yeni konuları ve degişik formatları bekliyor olacagız.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve selin ine çok teşekür ediyorum kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle.

  not:mesela önde gidenin istikametindeki her şeyi ses video aracılıgı ile arkadakiler yine ses video aracılıgı ile aktarma teknolojisi varmıdır yokmudur. yoksa taa slikon vadisinemi gidilmesi gerekiyor.

 4. Mithat KOMUT says:

  Yalnızlığı seven bir kişi olarak hiç ilgimi çekmeyen bir alet ,birde sizlere oluyormu bilmiyorum ama,
  yolda giderken az bir dikkatim dağılsa motor bana inat edercesine en düz yollarda bile tek bir çukur varsa mıknatıs gibi gidip o çukura veya tümseğe doğru gidiyor ,hal böyle oluncada yolda motor üzerinde konuşmak arabada konuşmak kadar güvenli gelmiyor ..
  vesselam..

 5. spawn1984 says:

  Selamlar Motosikletli Kız, bende geçen gün bu intercom nedir ne değildir diye araştırma yaptım, ama farklı motosikletlerde mi yoksa artçıyla mı kullanılıyor onu öğrenmek istiyordum, bu videoyla açıklanmış oldu 🙂 çok güzel bir olay bu intercom, teşekkürler ropörtaj içinde 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)