Motosiklet ve Motosikletçiler Belgeseli…

Posted October 8th, 2012 at 12:53 pm (UTC-5)
2 comments


Motosikletli Kız’daki yazılarımda bugüne dek Amerika maceralarımın yanı sıra Türkiye’deki motorcu dostlarla sohbetlere, duyurulara, röportajlara da hep yer vermeye çalıştım. Bloğa Türkiye’den yoğun olmak üzere Avrupa’nın ve hatta Amerika’nın değişik yerlerinden uğrayan motosiklet tutkunları var. Hepsi farklı platformlardan, zaman zaman forumlardan ve tabii Facebook’tan geliyor. E durum böyle olunca birinin duyduğu, bildiği bir şeyi, bir diğerinin henüz duymamış olması ihtimali de artıyor 🙂 İşte bu yüzden bana gelen duyuruları da sık sık paylaşmaya çalışıyorum ki “bilmeyen, duymayan” kalmasın 🙂

Umarım hedefine ulaşıyordur ve size yararı oluyordur.

İşte bugün böyle bir duyuruya yer vereceğim. Hayli dikkatimi çekti. Umut edildiği gibi tamamlanırsa ilgi çekici bir proje olacağa benziyor. Paylaşmak benden, değerlendirmek sizden 🙂

Duyuru Türkbikers Motosiklet Kulübü Başkanı Zafer Fatih Özsoy’dan ulaştı elime. Zafer’le tanışmamız da tıpkı birçok motosiklet forumu/grubunun yönetici ve üyeleriyle olduğu gibi Motosikletli Kız projesi sayesinde gerçekleşti. Hatta tam İstanbul’daki fuar öncesinde bir de sıcak sohbet yapmış ve blogda yayınlamıştım (Bkz. Buradaydı!)

Bugün bahsedeceğim duyuruyu sizin için özetleyeyim:

Kısa film yönetmeni Selçuk Ataman ile uzun zamandır süren görüşmeler bir sonuca varmış ve “Motorcular Belgeseli Projesi” için artık karar alınmış. Zafer, Selçuk Ataman’ı iki senedir bu belgesel için tatlı tatlı rahatsız ettiğini anlattı bana. Projenin asla bir kulübün himayesinde olmayacağını hatta Türkbikers’ın kulüp olarak sadece birkaç dakikalık görüntü vereceğini; yani her kulüp ile eşit oranda görüntü sağlayacaklarını söylüyor Zafer.

“Amaç tarafsız bir belgesel için katkıda bulunmak” diyen Zafer, bugüne kadar sosyal medya aracılığı ile bir çok kulüp ve bireysel kullanıcıya ulaştıklarını da anlatıyor. Projeyi anlatmaya devam edeceklerini de ekliyor (Motosikletli Kız’ın da çorbada tuzu olabilir ve daha fazla motorcuya ulaşılmasını sağlayabilirse ne mutlu bana 🙂 )

Projenin hayata geçmesi için çok çaba harcayan Zafer, “Motor kullanmayanlar motorcuyu ve motorcunun ruh halini anlasın istiyorum. Ben Selçuk Ataman’a danışmanlık yapmaya çalışıyorum çünkü kendisi motorcu değil ancak motorcularla tanıştıkça herkesten fikir alıyor, herkes yol göstermeye ve tecrübesini paylaşmaya çalışıyor” diyor.

Motosiklet tutkunları için güzel tarafı motosikletin, motosiklet kullanıcılarının ve motosiklet tutkusunun herkes tarafından anlaşılması için bu eserde herkesin, uygun şartlarda görüntü sağlayarak yer alabilecek olması.

Motosiklet grupları da gruplarındaki etkinliklere ait görselleri yollayarak belgeselde yer alabilirler.

Yollanacak görüntülerde aranan genel şartlar/manzaralar şöyle sıralanıyor:

– Çok yaşlı/genç motorcular ve motosikletler,
– Bayan motosikletçiler,
– Kendi illerinde isim yapmış motorcular,
– Çok değişik ve ilginç motorcu anıları olanlar,
– Elinde belgesele girebileceğini düşündüğü yazı, belge, haber, materyal olanlar.

Tabii kurallar da var 🙂

– Gönderilen video ve materyallerin orijinal olması,
– Şehrin belli olması (Şehre ait bilinen bir konumda çekilmesi. Örneğin Ankara’dan gönderilen bir görüntüde arka planda Anıtkabir’in görülmesi gibi),
– Videoların 2 dakikayı geçmemesi, temiz ve yüksek çözünürlükte olması,
– Sigara, içki ve uygunsuz konuşmalar içermemesi,
– Görüntüyü yollayan bir grupsa, grubun kısa bir tanımı ve başkan ismi veya temsilcisi.

Fotoğraf ve videoları vipcomp7@hotmail.com adresine bekliyorlarmış; DVD ve CD’ye sığacak (yüksek çözünürlüklü tabii) videoları ise şu posta adresine:

Selçuk Ataman
Fahrettin Kerim Gökay Cad.
Aydınlar Ap. 64/8
Feneryolu-Kadıköy /İstanbul

Hedefleri gerçekten takdire değer… Türkiye’deki motosikletçileri, motosiklet kültürünü, grup ve kişilerin hepsini kapsayacak bir belgesel çıkarma hedefiyle yola çıkmışlar. Umarım herşey hedefledikleri gibi gider ve bir gün belgeselin bitmiş halini yine Motosikletli Kız’dan duyurabiliriz…

Şimdilik benden bu kadar. Sizde başka haberler var mı? Varsa adresimi biliyorsunuz  🙂 motosikletlikiz@gmail.com

Beklerim 😉

2 responses to “Motosiklet ve Motosikletçiler Belgeseli…”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  güzel bir aktivite. iyi bir çalışmayı etkin bir şekilde ayarlamak çok güzel.emegi geçen herkese çok teşekür ediyorum ve ediyoruz.umarım amacına ulaşır.

  saygı ve sevgilerimle

  not= şöyle kendimi yokladımda. benden bir katkı çıkacagını sanmıyorum. aslında güzel anılarım var. fakat bana ait ve özel oldugu için paylaşmayı düşünemiyorum.

  • Motosikletli Kız says:

   İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. Özel anılarınızı paylaşamasanız da eminim bu projede emeği geçenler ilginizi takdir edeceklerdir…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)