Yazıyor, Yazıyoooorrr!

Posted March 31st, 2014 at 1:15 pm (UTC-5)
Leave a comment

motosiklet haber_gazetekapak

Türk motosikletçiler belki de dünyanın en aktif motosikletçileri. İçinizde inanmakta zorluk çekenleriniz olabilir mi? Olmasın! Dünyanın her köşesine dair örnekler veremem şüphesiz, ama en azından Amerika’daki bazı süreli yayınlardan örnek verebilirim size. Ben, Amerika’daki birçok motosiklet dergisine aboneyim, motosiklet forumlarını aktif olarak takip ediyorum. E, Türkiye’dekileri de yakından izlediğimin en yakın tanığı da sizlersiniz. İnanın birçok motosiklet dergisi, Türkiye’de çok daha küçük bütçelerle çıkarılan, ya da hatta bazen sırf gönüllü çalışmalarla hayata geçen dergi, forum ve blogların kalitesinde gibi gözükmüyor bana. Belki Türkiye’deki motosiklet piyasasının dünyanın birçok yerindeki motorlarla (Asya ağırlıklı olmak üzere!) beslenmesinin de etkisi var bunda. O çeşitliliği burada görmek mümkün değil. Özellikle internet forumlarında detaylı dosyalar, modifikasyon önerileri ve zengin bir malzeme, yedek parça, aksesuar havuzu olsa da özellikle dergilerde bu canlılık görülmüyor. Bu, dünyanın her sakin kentini İstanbul’la kıyaslayıp “Nerde o canlılık” diyen Türk gurbetçisinin sesi gibi çıktı biraz, farkındayım 🙂 Anlatmaya çalıştığım bu değil tabii. Peki nereye varacağız buradan? Yepyeni bir girişime… Pek de örneği olmayan bir girişime varacağız üstelik: Motosiklet Haber gazetesine. Türkiye Motosiklet Platformu’nun çabalarıyla ortaya çıkan bir gazete bu. Bu konuda Türkiye Motosiklet Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Fatih Özsoy, sorularımı yanıtladı. E duymayan kalmasın o zaman bu gazeteyi, değil mi? 🙂

“Amacımız Farklılık Yaratmak”

Motosikletli Kız: Motosiklet Haber Gazetesi fikri nasıl doğdu?

Zafer Fatih Özsoy: Türkiye Motosiklet Platformu olarak motosikletçileri bilinçlendirmek ve güncel haberlerden bahsetmek için bir dergi çıkarma fikrimiz vardı. Bu derginin görüşmesi yapılırken bir farklılık yaratmamız gerektiğini düşündük, motosiklet dergisi yerine motosiklet gazetesi fikrini ortaya attık. Ajans sahibi de fikre çok sıcak baktı ve hazırlıklarımıza başladık.

Motosikletli Kız: Gazeteyi kimler hazırlıyor? Kimlerin emeğinden bahsetmek lazım?

Zafer Fatih Özsoy: Gazetede herkesin emeği geçiyor aslında ama en çok basın temsilcimiz Kerem Ulusoy ve ajanstaki grafiker ve dizgi işlerini yapan arkadaşlarımızın emeğinin geçtiğini söyleyebiliriz. Onlar arasında ciddi bir iletişim trafiği var. Haberleri derliyoruz, sonra sıralıyoruz, kulüplerden haberler, festivaller ve güncel haberlerin yanı sıra ilginç haberleri, firmaları, sporcuları, kulüplerin faaliyetlerini yani kısacası motosiklet camiasının nabzını tutan haberleri yayınlıyoruz. İkinci başkanımız Nizamettin Kelo’nun da bir köşesi var gazetede. Hepimizin eli taşın altında diyebilirim.

 Eşi Benzeri “Az” Gazete!

Motosikletli Kız: “Bu gazeteyi farklı kılan nedir” sorusuna yanıtınız ne oluyor, sorulduğunda?

Zafer Fatih Özsoy: Bu, Türkiye’nin ilk motosiklet gazetesi ve dünyada sadece 2 ülkede daha var desem sanırım biraz ifade etmiş olurum farklılığımızı. Gazete, boyutu, dizgisi, içeriği ile de çok samimi olmayı amaçlıyor ve bu sayede motosikletçilerin tümünün ilgisini çekmeyi de başardı zaten.

Motosikletli Kız: Gazete nasıl dağıtılıyor ya da dağıtılacak?

Zafer Fatih Özsoy: İlk sayımız Mart ayındaki motosiklet fuarında ücretsiz olarak dağıtıldı. Bundan sonra abonelik sistemi ile devam edilecek. Abonelik için motosiklethaber.com internet sitesinde yayınlanacak olan abone formu ya da gazetedeki formu doldurmak yeterli olacak.

Motosikletli Kız: Fuarda görücüye çıktığında nasıl tepkiler aldınız?

Zafer Fatih Özsoy: Fuarda 4000 adet ücretsiz gazete dağıtıldı.  Motosiklet Haber Gazetesi’ni okuyanlar bize beğenilerini dile getirdi. Abone olmak istediler. Ücretsiz dağıtılan yayınlar genelde fuar sonrası yerlerde, çöplerde görülür, bir tek gazeteyi bile yerde ya da çöpte görmedim. İnsanların yüz ifadelerinden, bize aktardıklarından ve yoğun abonelik isteklerinden, yaptığımız işin beğenildiğini anladık.

Zafer Fatih Özsoy, eklemeyi de ihmal etmiyor: “Türkiye Motosiklet Platformu motosiklet camiasının hak ettiği hizmetleri yapmak için gönüllü kurulmuş bir oluşumdur. Yaklaşık bir ay içerisinde federasyon başvurumuzu yapacağız”

Kısacası bu işe gönlünü koyan ekip, motosiklet camiasından destek bekliyor. Ne dersiniz sevgili motosiklet tutkunları? Benden duyurması, gerisi Türkiye’dekilere, yani sizlere kalıyor.

Amerika’dan sevgiler…

Motosikletli Kız Selin

​​

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MOTOSİKLETLİ KIZIN ÖZÜ


Merhaba,

Motosikletli Kız ben. Ya da ismimi bilmek isteyenler için, kısaca Selin… Yıllardır hem haber editörü olarak medyanın tozunu yutuyorum hem de iki teker üstünde yolların. Şimdilerde Amerika'da, televizyon habercisi olarak devam ediyorum macerama...

Her İstanbul mağduru gibi trafikten kurtulmak için bir helikopter almanın (!) en iyi alternatifinin ne olacağını düşündüğüm o günlerde aldım ilk motorumu.

11 yılda 4 motor, binlerce kilometre yol ve her aklıma düştüğünde yüzümde hınzır bir gülümsemeye yol açan milyon anıdan sonra hayalini kurduğum yollarda, Amerika’dayım. Rüzgarın bile farklı estiği dev kıtadaki uzun, upuzun yollarda…

Ağrı kesicim, heyecanım, kafam bozuk olduğunda derin bir nefesle düşüncesini içime çekmeye çalıştığım motorumla. Bir o kadar bildiğiniz ve bir o kadar bilmek isteyeceğiniz şeyi biriktirdim eteğimde. Paylaşmaya hazırım. Tüm rüzgar tutkunlarına, iki teker aşıklarına, motosiklet delilerine açık davet:

Gelin birlikte kaybolalım rüzgarın içinde…

motosikletlikiz@gmail.com

Sağlıklı Sürüş İçin Bilmeniz Gerekenler (1)

VİDEOLU YAZILAR :)

Amerika Yollarında (2)

Motorda Kolları Dinlendirmek

Amerika Yollarında (1)

Amerika Yollarında (3)

Motosikletli Kız Amerika'daki Fuarda

Reflektörleri Taktım, Sizin İçin Test Ettim ;)

İnterkom Almadan Bunu İzlemelisiniz

2014 The Washıngton Auto Show

Kask Hayat Kurtarabilir!

Motorda Dertler Nasıl Unutulur?

Motorla Amerika'da (2011'den Kalanlar)

Binlerce Motor Yollara Dökülürse!

Burada Sizin Yazı ve Fotoğraflarınız da Var!

Sizin Köşeniz

Bu Blogda Neler VAR Neler YOK?

*Bu blogun yazarının gözünde hiçbir motor (marka, cins, tür, yıl, renk, güç açısından) bir diğerinden üstün değil (Kabul edin her motor sahibine güzel gelir)

*Bu blogda Amerika VAR, Türkiye VAR. Bu ikisinden herhangi birinin yerden yere vurulmasına yer YOK.

*Bu blogda izlenimlere, araştırmaya ve zaman zaman şahsi fikirlere ve öykülere yer VAR. Dolayısıyla hiçbir fikre, yoruma katılmamak YOK.

*Bu blogda her türlü olumlu katkıya yer VAR. Motor tutkunlarının birbirini kırıp dökmesine izin YOK.

*Bu bloga her türlü eleştiriyi yöneltmeye hakkınız VAR. Ama ara sıra da olsa yapıcı olmayı unutmak YOK.

Not: Blog kuralları her an değişebilir. İtiraza yer YOK:)