Appleseverler en sonunda muradına erdi, iPhone 5 nihayet sevenleriyle buluştu. Amerika’yla birlikte Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere, Singapur, Hong Kong ve Japonya’da satışa sunulan iPhone 5, geçen hafta Cuma günü piyasaya sürüldükten sonraki ilk üç günde 5 milyon adet sattı. iPhone 5, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de de 28 Eylül’de satışa sunuluyor. Türkiye’deki iPhone düşkünlerininse birazcık daha beklemesi gerekiyor. Apple, Türkiye’de yeni iPhone’u yılbaşından hemen önce satışa sunacak. Yeni iPhone, 3.5 yerine 4 inç Retina ekranı, yeni nesil A6 işlemcisi, alüminyum ve cam yapısıyla artık daha net, daha hızlı, daha hafif.  Daha iPhone 4S satın almamın üzerinden bir sene geçmedi; bu nedenle benim için hala yeni olan bir telefonu değiştirmek şu anda lüks sayılacağından ben de yeni işletim sistemi iOS 6’yı telefonuma yükleyerek en azından Apple’ın yaptığı değişikliklerin bir nebze de olsa tadına varayım dedim.

iOS 6’nın ilk sürprizi yükledikten sonra YouTube’un kendi kendini imha etmiş olduğunu görmem oldu. Ama korkmayın, App Store’dan ücretsiz olarak YouTube’u yüklemeniz mümkün. En büyük değişikliklerden biri de GoogleMaps’in yerini alan Apple’ın geliştirdiği harita uygulaması. Kimileri Apple’ın harita uygulamasında hatalar olduğunu söylese de şu son birkaç günde farklı yerlerde kullanmama rağmen sağolsun kaybolmama izin vermedi 🙂

‘Rahatsız Etmeyin!’

Yeni işletim sisteminde telefona da bazı değişiklikler getirildi. Bunlardan biri ‘Do Not Disturb’ yani ‘Rahatsız Etmeyin.’ Rahatsız edilmek istemediğiniz zaman, yani herhangibir telefon konuşması yapmak, text mesajı ya da elektronik posta okumak istemediğinizde bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Ancak bu ‘do not disturb’ dikkatli kullanılmalı çünkü önemli bir telefon ya da mesaj beklediğinizde eğer ‘do not disturb’ açıksa, bu telefon ya da mesajın geldiğinden haberiniz olmayabilir. Tabii bunun da bir çaresi var: istediğiniz kişilerin, yani ‘favorilerinizin’ ‘rahatsız etmeyin’ özelliği etkin olsa bile size ulaşmasını sağlayabilirsiz. Yeter ki bu kişileri favorileriniz listesine eklemeyi ya da rahatsız edilmek istemediğiniz süre sona erdikten sonra ‘rahatsız etmeyin’ özelliğini kapatmayı unutmayın!

Telefonumdaki bir başka yenilik de fotoğraf paylaşımıyla ilgili. Artık başkalarıyla fotoğraf paylaşmak çok daha kolay. ‘Photo Stream’i kullanarak fotoğraflarınızı başkalarıyla paylaşabilir, ya da elektronik posta, Facebook, Twitter, mesaj yoluyla fotoğraflarınızı başkalarına gönderebilirsiniz. Fotoğrafları basmak, kopyalamak, duvarkağıdı olarak kullanmak da artık tek bir dokunuşla mümkün. Fotoğraf demişken kamera uygulamasında artık panorama seçeneğinin de olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Fotoğraf paylaşımı artık çok daha kolay

Dikkat çekici bir başka yeniliği de ‘Facebook’la daha içli dışlı olma durumu’ olarak niteleyebilirim. iOS 6 yükler yüklemez Facebook uygulamasını açınca ‘iPhone’unuzu Facebook’la bütünleştirin’ seçeneği çıkıyor. ‘Evet’ dediğiniz takdirde Facebook’ta durum güncellemesi yapmanız, fotoğraf paylaşmanız kolaylaşıyor. Arkadaşlarınızın doğumgünleri takviminizde çıkıyor, böylece kimsenin yaşgününü unutmuyorsunuz. Ayrıca telefonunuzun kişi listesinde Facebook hesabı olanlar, Facebook profil fotoğraflarıyla karşınıza çıkıyor.

iOS 6‘yla gelen bir başka yenilik de Apple’un Passbook’u. Passbook tüm mağaza kartlarınızı, uçuş kartlarınızı, konser, sinema ya da diğer etkinliklerin biletlerini, farklı mağazaların müşterilerine sunduğu kuponları tek bir yerde toplayan bir uygulama. Böylece kuponları ya da mağaza kartlarını başka çantaların içinde, evde ya da arabada unutan biri artık tek bir noktadan tüm kartlarına erişebilir…. Sanıyordum… çünkü bir sorun var, o da şu, henüz birçok mağaza ve benzeri işletme, kartlarını Passbook’u destekler ya da Passbook uyumlu hale getirmiş değil. Örneğin ben şimdiye kadar yalnızca kozmetik ürünleri satan Sephora mağazasına ait kartımı Passbook’uma ekleyebildim. Halbuki ilk kez Passbook uygulamasını duyduğumda tüm mağaza kartlarımı iPhone’umun barkod okuyucusunu kullanarak Passbook’a kaydedebileceğim gibi son derece naif bir düşünceye kapılmışım. Passsource.com adlı siteyi kullanarak ‘pass’lerinizi yaratabilirsiniz ama şu anda onunla uğraşmak açıkçası iPhone’un sağladığı başka birçok kolaylığa alışıp da şımaran bendeniz için epey külfetli geliyor.

Gelelim bir başka konuya, Apple’ın iPhone 5’le tüketicilere attığı ‘şarj kablosu’ kazığına..Yıllardır kullanılan 30 pinlik şarj kablosu tarihe karıştı, yerini ‘Şimşek’ adı verilen daha ince girişli kablo aldı. Bu da evinizdeki 30 pinlik bağlantısı olan tüm çalar saatlerinizi, docklarınızı kaldırıp çöpe atacağınız anlamına geliyor. Yani dönüştürücü adaptör almanızın, dock’unuzdan ses gelmeyeceğinden hiçbir anlam ve önemi yok. Bu da yeni iPhone’un en ‘gıcık’ tarafı olsa gerek. Ha bir de yeni telefonun boyutları değiştiğinden eski iPhone’unuzda kullandığınız kılıf ve case’leri yeni iPhone’unuzda kullanamayacak olmanız da yiyeceğiniz ayrı bir ‘kazık.’  Buna rağmen ‘ben ille de iPhone 5 alacağım’ diyen bir Türk tüketiciyseniz başta da belirttiğim gibi biraz daha dişinizi sıkacaksınız. Türkiye’deki iPhone tutkunları diğer Avrupa ülkelerindeki gibi yeni iPhone’un keyfini hemen süremeyecek, zira yılbaşına kadar beklemeleri gerekiyor.