‘Sin City’ yani ‘Günah Kenti’ Las Vegas’ın adı dört gün boyunca kumar, fuhuş, eğlence ve alışverişle değil son teknoloji ürünü elektronik eşyalarla anıldı.

İlk kez 1967 yılında düzenlenen ve kısaca CES olarak bilinen Consumer Electronics Show yani Tüketici Elektroniği Fuarı, Kuzey Amerika’nın en büyük, en çok ses getiren, en şaşaalı; dünyanınsa sayılı elektronik fuarılarından. Her şeyin en büyüğünün, en süslüsünün, en şaşırtıcısının olduğu Las Vegas’ta her yıl düzenlenen bu elektronik fuarının başka türlü olması elbette ki düşünülemez!

Fuar dört gün sürdü ancak dört gün boyunca sabahtan akşama kadar gezseniz bile 26 mil uzunluğundaki sergi alanını, 20 bin yeni elektronik ürünü bu kadar kısa süre içinde hakkıyla görmeniz pek de mümkün değil aslında. Ancak herkesin dikkatini ve ilgisini çeken, ‘ah keşke benim de olsa’ dedirten bazı ürünler vardı ki işte bunlar teknolojinin nereye gittiğini de en iyi gösteren örneklerdi.

 

Bunların başında televizyonlar geliyor. Televizyonlar artık çok daha büyük, çok daha net. Las Vegas’ta görücüye çıkan bazı televizyonlarda OLED teknolojisi kullanılmış. OLED’in açılımı nedir diye merak edenlere: Organic Light Emitting Diodes. OLED televizyonlar, geleneksel LED teknolojisine göre çok daha ince, hafif ve daha canlı renkler sunuyor.

Fuarda Ultra High Definition, yani yüksek çözünürlüklü ama çözünürlüğü yüksek çözünürlükten çok daha yüksek olan televizyonlar da tanıtıldı. Bu televizyonlar 4K teknolojisini kullanıyor, yani çözünürlükleri, geleneksel 1080p yüksek çözünürlüklü televizyonlardan dört kat daha fazla. Yani uzun lafın kısası, bu televizyonlar zaten günümüzde son derece net olan televizyonlardan daha da net. Fuarda Sharp firması 8K UHD televizyonunu tanıtırken standart yüksek çözünürlüklü televizyonlardan 16 kat daha yüksek çözünülüğe sahip ilk televizyonu teknoloji tutkunlarının beğenisine sundu.

Fuarda ilgi çeken bir başka televizyon ise elektronik şirketi TCL’in akıllı televizyonuydu. Bu akıllı televizyon ses tanımlama sensörlerini kullanarak televizyonu kimin izlediğini anlıyor ve izleyen kişiye göre kanal ya da program sunuyor.

Televizyonların boyutlarının büyüdüğü de elbette ki gözlerden kaçmadı. Samsung ve HiSense firmaları, 110 inçlik televizyonlarıyla fuarda göz doldurdu. Tablet bilgisayarların da giderek daha da büyüdüğünü gözlemlemek mümkün.

Fuarda sergilenen ürünler arasında  audio ve video sistemleri, otomobiller, PCler, akıllı telefonlar ve sağlıklı yaşam aygıtları da vardı. Örneğin Hapi Labs firmasının ürettiği akıllı çatal Hapi Fork, fazla yediğinizde size artık kendinize hakim olmanız gerektiğini hatırlatıyor 🙂

Teknoloji tutkunları Las Vegas’ta bu yıl sunulan ‘oyuncaklarla’ bir yıl boyunca oyalanadursun, bakalım teknoloji dünyasının devleri gelecek yıl Ocak ayında ne gibi ilginçlikler sunacak…