Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon yani Büyük Kanyon dünyanın yedi doğa harikasından biri. 446 kilometre uzunluğunda, kimi noktalarında 29 kilometre genişliğindeki kanyonun derinliği de bin 800 metreyi buluyor. Dünyanın en büyüleyici, en nefes kesici güzellikteki doğal harikalarından biri olan Büyük Kanyon, yılda 5 milyon turist çekiyor. Hatta ben de biri Mart, diğeri Aralık aylarında, o bölge için oldukça çetin hava şartlarına sahip olan zamanlarda olmak üzere iki kere gitmeyi başardım.

Ancak en büyük sorun, Büyük Kanyon’a ulaşım. Çünkü uzak. En yakın kent olan Las Vegas’tan bile en az iki saat sürüyor, ki kanyona ulaşmak için teptiğiniz yollar engebeli köy yolları. Kanyonun Las Vegas’tan ulaşılan batı kenarı dışında kuzey ve güney  kenarlarına ulaşım daha da çetrefilli. Yollar zaten kışın ve ilkbaharın başında kar nedeniyle kapalı. Yazınsa çöl bölgesi olmasından ötürü hava aşırı derecede sıcak.

İşte bu zorlu şartları düşünen ve ‘bu karda kışta ya da çöl sıcağında onca yolu tepmenize gerek kalmasın’ diyen Google, Büyük Kanyon’u artık evinize getiriyor. İnternet bağlantısı olan herkes artık Büyük Kanyon’u sanal olarak turlayabilir.

Nasıl mı? Google’ın sırt çantası gibi taşınan, 360 derecelik panoramik fotoğraflar çekebilen Trekker adlı kamera sistemi sayesinde. 18 kilogram ağırlığında, 15 lenslik kameraların bulunduğu Trekker sistemini kullanan Google elemanlarının çektiği 9 bin 500 fotoğraf, Büyük Kanyon’un tüm ihtişamını gözler önüne seriyor.

Fotoğraflanan yürüyüş yollarının uzunluğu 120 kilometre. Google’ın görüntülediği, kanyonun en çok bilinen, en popüler nokta ve yürüyüş yolları arasında Bright Angel Trail, South Kaibab Trail, Phantom Ranch, South Rim Trail ve Meteor Krateri var.

 

Hani bir gün onca yolu yapıp Arizona’ya gelip de ‘dünya gözüyle bir de Büyük Kanyon’u göreyim’ derseniz bunlar, ziyaretçilerin en çok sevdiği, en nefes kesen görüntülerin olduğu patikalar.

Google’ın Büyük Kanyon gezintisine çıkmak için tek yapmanız gereken, Google Maps’te Street View’a girmek. Şimdiden iyi yolculuklar 🙂

 

(Dünyanın diğer altı doğal harikası nedir diye merak edenlere: Nepal’deki Everest Tepesi, Zambiya-Zimbabwe sınırındaki Victoria Şelaleleri, Avustralya’daki Büyük Mercan Resifi, Meksika’daki Paricutin Yanardağı, Kuzey Işıkları ve Brezilya’daki Rio de Janeiro Limanı)