iPhone’un Son Marifeti

Posted March 19th, 2013 at 6:40 pm (UTC+0)
Leave a comment

iPhone’un marifetleri saymakla bitmez! Ben de iPhone aldıktan sonra ‘Bunca zaman iPhone’suz nasıl yaşamışım’ dedim hep. Birçok akıllı telefon kullanıcısı gibi iPhone’uma yüklediğim birçok uygulama sayesinde hayatımın kolaylaştığını hissediyorum. İster el feneri olarak kullanın ister su terazisi, iPhone sadece bir telefon olmanın çok ötesinde.

Bu akıllı telefonu şimdi de mikroskop olarak kullanmak mümkün. Mikroskoplar, tıbbi tanı için olmazsa olmaz gereçler, ancak her ihtiyacı olanın elinin altında mikroskop olmadığı da bir gerçek, özellikle de gelişmemiş yoksul ülkelerde. Şimdiyse birkaç dolar harcayarak iPhone ya da başka bir akıllı telefonu mikroskoba dönüştürmek mümkün.

Kanada’nın Toronto kentindeki Toronto Hastanesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor Isaac Bogosh, bazı tıp dergilerinde, laboratuarlarda mikroskoba dönüştürülen akıllı telefonlarla çekilen oldukça net fotoğraflar görmüş. Ve iPhone mikroskobu üzerine yapılan araştırmanın liderliğini üstlenen Doktor Bogosh, bunu nasıl daha yaygın şekilde ve pratik bir biçimde kullanılabileceğinin yollarını aramaya başlamış. iPhone 4S sahibi olan Doktor Bogosh’a göre zum özelliği olan bir kameraya sahip herhangibir akıllı telefon mikroskoba dönüştürülebilir.

İnternet’ten 8 dolara küre şeklinde bir mercek satın alan Doktor Bogosh, iki tarafı da yapışkanlı bantlarla küre merceği iPhone’un kamerasının merceğine yapıştırmış.

Doktor Bogosh, Massachusetts Hastanesi’nden doktorlar ve İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden uzmanlar, iPhone mikroskobunu Tanzanya’nın Pemba Adası’nda kullanmaya karar vermiş. Amaç, adada yaşayan okul çağındaki çocuklarda, dünyada neredeyse bir milyar insanı etkileyen bağırsak parazitleri olup olmadığını tespit etmek.

Ve ekip işlemi aynen şöyle gerçekleştirmiş: Çocuklardan alınan ve cam plakalara koyulan dışkı örnekleri şeffaf bantla kapatışmış. Örneğe iPhone’a yerleştirilen küre mercekle zum yaparak bakıldığında da aranan parazitler kolaylıkla görülmüş. Doktor Bogosh, parazit enfeksiyonu şiddetli olan çocuklardan alınan dışkı örneklerindeki görüntülerin daha net olduğunu söylüyor. Mercek teknolojisi ilerledikçe hafif enfeksiyonların bile çok net şekilde tespit edilebileceği görüşünde olan uzman, özellikle ücra ve yoksul bölgelerde bazı hastalıkların teşhisinde akıllı telefonların çok daha fazla rol oynayabileceğini söylüyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.