PC’lerin Sonu Mu Geliyor?

Posted April 17th, 2013 at 9:37 pm (UTC+0)
Leave a comment

Yapılan son piyasa araştırmalarından sonra teknoloji uzmanları, tüketicilerin tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonlarına yönelmesiyle artık PC’lerin artık yavaş yavaş sonunun geldiğini düşünüyor.

International Data Corporation adlı piyasa araştırma firmasına göre 2012 yılının ilk çeyreğinde PC nakliyat sayılarının bir önceki yılın rakamlarıyla kıyaslanınca yüzde 14 oranında düştüğü görülüyor. Bu oran, tahmin edilenin neredeyse iki katı. 2012’nin ilk çeyreği, International Data Corporation’un küresel PC pazarını mercek altına almaya başladığı 1994 yılından bu yana PC satışlarının en hızlı düştüğü dönem oldu.

International Data Corporation, PC satışlarındaki düşüşün en önemli sorumlularından biri olarak Windows 8 işletim sistemini görüyor. Halbuki Microsoft, Windows 8 ile tablet bilgisayarlar ve PC’ler arasında köprü kurmayı, bazı fonksiyonları birleştirmeyi amaçlamıştı.

Şirketin başkan yardımcılarından Bob O’Donnell’a göre Windows 8’in piyasaya sürülmesi, PC pazarını canlandırmayı başaramadı, hatta pazarı yavaşlattı ve daralttı. O’Donnell, kullanıcı arayüzünde yapılan büyük değişiklikler, alışılagelmiş birçok Windows özelliğinin kaldırılması ve fiyat artışı nedeniyle PC’lerin tüketicilere artık eskisi kadar cazip gelmediğini söylüyor.

 

 

 

 

 

Teknoloji araştırmaları şirketi Gartner, Inc. de Ocak ayında PC satışlarında ciddi düşüş olduğunu bildirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

Gartner uzmanlarından Mikako Kitagawa, PC kullanıcılarının eski PC’lerinin yerine yenisini almayı değil, tablet bilgisayarlara yönelmeyi tercih ettiğini, pazarda bir kayma yaşandığını kaydediyor.

International Data Corporation, PC pazarındaki daralmada, HP ve Dell gibi iki büyük PC üreticisinin yeniden yapılanma çabalarının da etkili olduğu görüşünde. Şirket yetkililetinden David Daoud, nakliyat sayısında azalmanın şaşırtıcı olmamasıyla birlikte satışlardaki şiddetli düşüşün kaygı verici olduğunu söylüyor.

 

Kritik bir yol ayrımında olan PC sektörünün, tablet bilgisayarlar ve mobil teknolojisi gibi çekici alternatiflerle rekabet edebilmek için tüketicileri cezbetmenin yollarını araması gerektiği, bir gerçek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.