Uzun bir yaz döneminden sonra tekrar merhaba! Tatil sonrası ilk yazıyı Google’ın izinden giderek yoksul ülkelere İnternet erişimi sağlamak için harekete geçen Facebook’a ayırdım. Tatil sırasında Türkiye’de İnternet erişiminin Amerika’ya kıyasla aslında epey kısıtlı olduğunun farkına vardım. Belki kulağınıza biraz ‘şımarıkça’ gelecek ama Amerika’da birçok restoran, kafe, kitapçı, mağaza, AVM, havaalanı ve kamuya açık başka birçok yerde wifi erişimine alıştıktan sonra Türkiye’de nasıl da yaygın wifi’ın özlemini çektim, anlatamam! Tamam evimizde wifi vardı ama yine de insan sokağa çıktığında ‘acil’ İnternet ihtiyaçlarını gidermek için şifrelerle falan uğraşmadan wifi’a erişmeye hasret kalıyor. Her gittiğimiz restoranda masaya oturur oturmaz garsona sorduğum ilk şey menü değil, wifi şifresiydi. Bu yüzden yoksul ve ücra bölgeleri düşünemiyorum bile!  O nedenle Facebook ve Google’ın bu gibi bölgelere İnternet götürme projeleri kulağa oldukça hoş gelen girişimler.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, İnternet erişimini küresel çapta yaymak için Internet.org adlı bir proje başlattı. Projeye destek veren diğer şirketlerse Samsung, Ericksson, Nokia, Mediatek, Opera Software ASA ve Qualcomm gibi teknoloji devleri. Facebook da Google gibi fiberoptik ve kablosuz ağların yoksul ülkelerde ve ücra bölgelerde yaşayan insanların İnternet’e bağlanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Internet.org

Geçtiğimiz Çarşamba günü başlatılan Internet.org projesi, İnternet erişimine sahip olmayan 5 milyar insana, yani dünya nüfusunun üçte ikisine İnternet hizmeti götürmenin yollarını aramayı amaçlıyor. Dünya çapında İnternet erişimi olan insan sayısı, 2 milyar 700 milyon.

Internet.org ortaklığına katkıda bulunacak şirketler düşük maliyetli akıllı telefonlar üretmeyi, İnternet ağını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Ancak Facebook’un bu planları hayata geçirmek için atacağı somut adımlar henüz belirlenmiş değil. Mark Zuckerberg, kısa süre önce CNN’e yaptığı açıklamada oluşturdukları ortaklığın amaçlarına ulaşabilmesi için bir taslak oluşturduklarını, projenin sadece Facebook’a para kazandırma amacı taşımadığını söyledi.

Zuckerberg, Facebook’un bir milyar üyesinin, Facebook’u genellikle arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullandığını, ancak geleceğin İnternet kullanıcılarının çok daha büyük emellere sahip olacaklarını belirtiyor. Zuckerberg, bu kullanıcıların nasıl hükümetler tarafından yönetilmek istediklerine karar vereceklerini, belki de ilk kez sağlık hizmetlerine erişim sağlayabileceklerini, onyıllardır görmedikleri akrabalarına kavuşabileceklerini söylüyor. Bu emellerine ne kadarına ulaşılacağını zaman gösterecek elbette.

Google ise geçtiğimiz Haziran ayında Güney Yarımküre’de küçük bir balon ağı oluşturarak dünyanın en ücra köşelerine İnternet erişimi sağlamak için deneysel bir girişim başlatmıştı. Loon Projesi kapsamında Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndan gökyüzüne bırakılan balonlar, güneş enerjisi kullanıyor. Balonlar yeryüzünden 20 kilometre yüksekte uçacak.