Karabasanları aratmayan sıkışık trafikte çile dolduranlara bir müjde: Terrafugia adlı bir şirket, iki yıla kadar uçan otomobilleri satışa çıkaracaklarını duyurdu.
Terrafugia, Amerika’nın en prestijli teknoloji ve mühendislik okullarından biri olan MIT yani Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Uçak ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Sloan İşletme Fakültesi mezunları tarafından kurulan küçük bir şirket. 2006 yılında kurulan şirketin sermayesinin büyük bir bölümü, MIT’nin girişimcilik yarışmasında ikinci olan CEO Carl Deitrich’in kazandığı 30 bin dolarlık ödülle karşılanmış.
Şirket, Transition adını verdikleri uçan otomobilin  ve TF-X adlı bir diğer modelin üretimine kısa süre içinde başlayacaklarını bildiriyor. Katlanabilir kanatlara sahip olan Transition adlı aracın kullanılması için bir havaalanına ihtiyacınız var, zira araç bir uçak gibi havalanmak üzere tasarlanmış. TF-X adlı araç ise dikey olarak havalanabiliyor ve yere inebiliyor.
Terrafugia şirketinin CEO’su Carl Dietrich, uçan otomobillerin insanlık için büyük yarar sağlayacağı görüşünde. Dietrich’e göre tüm dünyada geniş çapta kullanıma sahip, pratik uçan otomobillerin yılda 800 milyar dolarlık bir kazanım elde etmesi mümkün. NASA ise bu kazanımın bir trilyon dolar civarında olacağını tahmin ediyor.
Transition aracının tasarım ve üretim süreci, konsept aşamasında olan TF-X’inkine göre çok daha ileride. Transition’un fiyatının 300 bin dolar civarında olması bekleniyor. Şirket, bu yılın başında yüz adet ön sipariş almış bile. Yol sürüşü ve uçuş için aynı motoru kullanan Transition, yüksek oktanlı benzinle çalışabilecek. Yani çok daha maliyetli olan uçak yakıtı kullanması gerekmiyor. Araç, dolu bir depoyla 800 kilometre yol katedebilecek.
Transition aracını kullanmak için sadece sürücü ehliyetiniz olması yeterli değil ne yazık ki. Sürücü ehliyetinin yanısıra bir de pilotluk sertifikası elde etmeniz gerekli.
Terrafugia şirketi, uçan otomobillerin otomotiv sertifikası almaları için Ulusal Trafik Güvenliği Dairesi’nin Federal Motorlu Araçlar Güvenlik Standartları’na uyumlu olması gerektiğini de bildiriyor.
Son deneme sürüşleri, Transition aracının saatte 120 kilometre hızla giderken durmak için fren yapıldığında sadece 34 metre sonra durabildiğini gösterdi.
Tesla’nın elektrikli otomobillerinin yollarda hızla çoğaldığı günümüzde artık Terrafugia’nın Transition’larını da yakında yollarda ve havada görürsek şaşırmamak lazım.
Transition’un test sürüşünü izlemek için tıklayın: