Lise Öğrencilerinin Uydusu, Uzayda

Posted November 21st, 2013 at 3:13 pm (UTC+0)
Leave a comment

Amerika’daki en prestijli liselerden biri, bilim ve teknoloji alanlarına odaklanan bir eğitim veren, Washington yakınlarındaki Thomas Jefferson Lisesi. Birçok öğrencinin girmek için çok çabaladığı, ancak son derece seçici olan Thomas Jefferson Lisesi, aslında en parlak genç beyinleri bünyesinde toplamaya çalışan bir devlet okulu. Bu liseden mezun olan öğrenciler, başta teknoloji eğitiminin en iyi verildiği üniversitelerden olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT olmak üzere Amerika’nın en saygın üniversitelerine kabul edilmeyi garantiliyor.

Başkan Obama, Thomas Jefferson Lisesi'ni ziyaret ederek öğrencilerin son çalışmalarını yerinde izledi

Başkan Obama, Thomas Jefferson Lisesi’ni ziyaret ederek öğrencilerin son çalışmalarını yerinde izledi

İşte bu lisede öğrenim gören öğrencilerin yaptığı bir uydu, dün uzaya gönderildi.

Thomas Jefferson Lisesi öğrencilerinden Asha Punnoose, geliştirdikleri küp uyduyla birlikte poz veriyor

Thomas Jefferson Lisesi öğrencilerinden Asha Punnoose, geliştirdikleri küp uyduyla birlikte poz veriyor

Minotaur adlı uydu, 29 adet küçük uydu taşıyor. Bunlara nanouydu ya da küp uydu deniyor.

Orbital Sciences Şirketi’nin roketi, Hava kuvvetleri’nin bir deneme programı kapsamında fırlatıldı. Rokette Thomas Jefferson Lisesi’nden öğrencilerin tasarlayıp yaptığı küp uydu da bulunuyordu. Bu şekilde NASA ilk kez uzaya, daha üniversiteye bile girmemiş öğrencilerin yaptığı bir küp uyduyu göndermiş oldu.

Önce küp uydunun ne anlama geldiğini açıklamaakta fayda var. Küp uydu, aslında minyatür bir uydu olarak düşünülebilir. Adından da anlaşılacağı gibi küp şeklinde. Hacmi 1 litre olan küpuyduların ağırlığının 1,33 kiloyu aşmaması gerekiyor. Küo uydular genellikle piyasada satılan elektronik parçalar kullanılarak tasarlanıyor. California Politeknik ve Stanford Üniversiteleri 1999 yılında küp uydu standartlarını belirleyerek bilim çevrelerinin bu standartlara göre bilimsel çalışmalar yapmasına önayak oldu. NASA’nın Küp Uydu Girişimi bölümünün faaliyetlerini denetleyen İleri Araştırma Sistemleri’nin yöneticisi Jason Crusan, küp uydu araştırmacılarının elde ettiği ilerlemelerin uzay ve havacılık çevrelerinde çok büyük yankılar uyandırdığını söylüyor.

Küp uyduyu hazırlayan Thomas Jefferson Lisesi öğrencileri, amatör radyo kullanıcılarının, TJ3Sat olarak bilinen uydudan veri alıp, uyduya veri gönderebileceğini söylüyor. Uydunun içinde bulunan bir sistem sayesinde text mesajları analog ses sinyaline dönüştürülüyor. Dünyanın dört bir yanından insanlar ,TJ3Sat uydusunun web sitesine yüklenmek üzere text gönderebilir. Onaylanan mesajlar uyduya gönderilecek ve mesajların seslendirilmiş hali de amatör radyo freakansları üzerinden Dünya’ya geri gönderilecek.

NASA’nın Küp Uydu Girişimi, 2010 yılından bu yana roketlerin içinde uzaya gönderilmek üzere  özel sektörden ve kamu sektöründen 90’ın üzerinde küp uydu seçti. Küp uyduların yakın gelecekte bilim ve teknolojik gelişmelerin önemli bir parçası olması kaçınılmaz.

Orbital Sciences Şirketi'ne ait bir roket, uzaya fırlatılıyor

Orbital Sciences Şirketi’ne ait bir roket, uzaya fırlatılıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.