Çevreye Yönelik Tehditler Büyüyor

Posted December 13th, 2013 at 6:29 pm (UTC+0)
Leave a comment

Kansas eyaletinde kömürle işleyen bir elektrik santralı

Kansas eyaletinde kömürle işleyen bir elektrik santralı

Bilim insanları, insan yapımı olan, karbondiyoksitten 7 bin 100 kat daha güçlü bir sera gazı olduğunu keşfetti. Bunun yanında bir kötü haber daha var: Bu gazın yaşam süresi, yüzlerce yıl.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’den kimya uzmanları, kısaca PFTBA olarak bilinen, uzun adı ‘perflurotributylamine’ olan bu kimyasalın şimdiye kadar keşfedilen, ışınımsal olarak en güçlü kimyasal madde olduğunu belirtiyor. Bu da PFTBA’nın iklim değişikliğini tetiklemede daha önceki kimyasal maddelerin elinde olan tüm rekorları kırması anlamına geliyor.

Çin'de kömürle işleyen bir elektrik santralı

Çin’de kömürle işleyen bir elektrik santralı

Toronto Üniversitesi’ndeki proje üzerinde çalışan Angela Hong, radyatif, yani ışınımsal etkiyi, bir molekülün Dünya yüzeyinden uzaya yayılan ısıyı ne kadar sıkı tutabilecek olduğu kapasite olarak tanımlıyor. Bu ölçü, kimyasal maddenin iklim değişikliği üzerindeki etkisini belirliyor. Hong, PFTBA’nın atmosferdeki tüm moleküller içinde ışınımsal etkiye en çok sahip olan molekül olduğunu kaydediyor.

PFTBA nedir peki? Bu kimyasal madde, aslında 20’inci yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlanmış. Özellikle elektrikli cihazlarda kullanılmaya başlanan madde, günümüzde elektronik alanında kullanım için pazarlanan termal ve kimyasal sıvılarda kullanılıyor. PFTBA’nın ayrıca ısı iletim malzemesi olarak da kullanımı yaygın.

Georgia eyaletinde kömürle işleyen bir elektrik santralı

Georgia eyaletinde kömürle işleyen bir elektrik santralı

Araştırmacılar, atmosferin alt tabakalarındaki PFTBA’yı yok etme ya da tahrip etmede işe yarayacak bir işlemin henüz bulunmadığını söylüyor. Bu da PFTBA’nın yüzyıllar boyunca atmosferde kalabileceği anlamına geliyor.

Çin'de bir elektrik santralı

Çin’de bir elektrik santralı

Karbondiyoksit, insan eliyle yaratılan iklim değişikliğinde en büyük sorumluluğa sahip olan sera gazı olduğu için kimyasal maddelerin karşılaştırılmasında baz alınıyor. Angela Hong, 100 yıllık zaman zarfı üzerinden hesaplandığında, tek bir PFTBA molekülünün, 7 bin 100 karbondiyoksit molekülüne eşit olduğunun altını çiziyor.

Öyle görünüyor ki PFTBA, yakın zamanda çevreci örgütlerin savaş açacağı bir numaralı madde haline gelecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.