İnternet’in 25‘inci yaşı kutlanırken bir grup uzman, teknolojinin hayatımızı önümüzdeki 10 yıl içinde nasıl etkileyeceğini öngörmeye çalışıyor.

Pew Araştırma Merkezi ve Elon Üniversitesi tarafından yayınlanan rapor, bin 500‘den fazla uzmanın internete dair öngörülerini içeriyor.

Raporun yazarlarından Elon Üniversitesi profesörü Janna Anderson, uzmanların gelecekte internet konusunda nelerin değişeceğine dair birçok alanda fikir birliği içinde olmasının son derece şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Uzmanların bu değişikliklerin insan hayatına olan olumlu ve olumsuz etkilerinin neler olacağı konusunda son derece farklı yanıtlar vermesiyse raporun bir başka şaşırtıcı özelliği.

Raporda görüşlerine yer verilen uzmanların çoğu, İnternet’in yakın gelecekte elektrik enerjisi gibi hayatımızda gözle görülmeyen ama her an her yerde olan bir güç haline geleceğini söylüyor. Yani İnternet, ekmek, su, elektrik kadar olağan bir hal alacak insanların gündelik hayatında.

Bu da dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin alacağı kararlardan tutun da insanların birbirleriyle kurdukları ilişkilere kadar pek çok alanda insanlar ve makinalar arasındaki bağlantıyı daha da güçlü ve kolay kolay kopamaz hale getirecek.

Pew Araştırma Merkezi ve Elon Üniversitesi aslında teknolojinin, özellikle de internetin etkileri konusunda 2004 yılından bu yana benzer çalışmalar yapıyor.

Profesör Janna Anderson, 204 yılında görüşlerine başvurdukları uzmanların çoğunun teknolojik gelişlemerin çok iyi etkileri olacağından bahsettiğini hatırlatıyor.

Ancak bu uzmanların çoğu aradan geçen 10 yıl içinde biraz fikir değiştirmişe benziyor. Uzmanlar teknolojiyi heyecanla karşılamaya devam ediyor ancak aynı zamanda kaygıları da dile getiriyor. Örneğin iletişimin gücü, hem ‘iyi’ hem de ‘kötü’ insanlar tarafından kullanılıyor. Ancak işin olumlu yanı, internetin küresel bağlantıları güçlendirerek toplumlar arasında daha olumlu ilişkiler kurulmasına ön ayak olabilmesi.

Raporda ayrıca kahve makinalarından diş fırçalarına kadar gündelik hayatta sık sık kullandığımız eşyalarımızın internete bağlanacak olmasına değiniliyor. Yapay us sayesinde insanların aslında kendi davranışlarının daha çok farkına varacakları öngörülüyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği ve Bilimi ve Yapay Us Laboratuarı’ndan araştırmacı David Clark, aygıtların kendi iletişim ağlarını, sosyal network’lerini kurmaya başlayacağını söylüyor. Bu şekilde aygıtlar arasındaki veri akışı, otomatik kontrol ve aktivasyon, kendi sosyal ağları içinde gerçekleşecek. Birçok kararlar, birbiriyle işbirliği içinde olan aktif aygıtlar tarafından alınacak. İnternet hayatın her alanına sızacak, ancak hayatımızın ‘arka plan’ına yayılacağı için göze daha az çarpacak.

Uzmanlar ayrıca bu yılın en büyük teknoloji trendlerinden biri olan takılabilir, giyilebilir ve taşınabilir teknolojilerin de hayatın ayrılmaz birer parçası haline geleceğini öngörüyor. Hele kişisel sağlık alanında bu cihazlar son derece yaygın hale gelecek. Pew Araştırma Merkezi ve Elon Üniversitesi, bu teknolojiler üzerine kısa süre içinde ayrı bir rapor yayınlayacak.

Önümüzdeki 10 yıl içinde neler olacağına dair teknoloji uzmanlarının pek de iç açıcı olmayan öngörülerine değinecek olursak… uzmanlar, zenginlerle yoksullar arasında giderek derinleşen uçurumun daha çok şiddet eylemine yol açacağı görüşünde. Ayrıca pornografinin daha da yaygınlaşması sözkonusu. Sanal alemde korkutma ve sindirme taktikleri ve suç çeteleri de önümüzdeki 10 yıl içinde evrim geçirerek çok daha acımacız hale gelebilir. Uzmanların dikkatini çektiği bir başka kaygıysa internet özgürlüklerinin kimi ülkelerde büyük tehdit altına girecek olması.

Elektronik Bilgi Merkezi Başkanı Marc Rothenberg, daha fazla açıklık ve şeffaflık, daha fazla demokratik katılım,  daha fazla özgürlük ancak daha az merkezi kontrol istediklerini söylüyor. Ancak iş istemekle bitmiyor tabii ki. Rothenberg, temel sorunun şu olduğuna dikkat çekiyor: 2025’in interneti, özgürlük ve fırsatlar ağı mı olacak, yoksa sosyal kontrolün altyapısını mı oluşturacak?

Raporun en can alıcı noktalarından biriyse özel hayatın mahremiyetinin korunmasıyla, daha doğrusu korunamamasıyla ilgili. Uzmanlar, özel hayatın mahremiyetinin giderek ortadan kalkacağını, bu ayrıcalığın yalnızca zenginlerin tekelinde olacağını dile getiriyor. Profesör Janna Anderson, zenginlerin kendi özel bilgilerini korumanın yollarını her zaman bulmayı başaracaklarını vurguluyor.

Janna Anderson, tahmin ve öngörülerde her zaman yanılma payı olduğunu kabul etse de 1990’lı yıllardan bu yana internere dair incelediği binlerce öngörünün çok büyük bir kısmının son derece yerinde ve doğru olduğunun da altını çizmeden edemiyor.