Giyilebilir-Takılabilir Teknoloji Sınır Tanımıyor

Posted April 1st, 2014 at 6:02 pm (UTC+0)
Leave a comment

Tıpkı yara bandı ya da sigara tiryakilerinin tütün alışkanlığından kurtulmak için kollarına yapıştırdıkları nikotin bantları gibi sensörler, çok yakında bazı hastalıkların takip ve tedavisinde de kullanılmaya başlanabilir.

Araştırmacıların ilk hedefi, öncelikle nano partiküller içeren bu sensörlü bantların kas hastalık ve bozukluklarını izlemesini sağlamak. Ancak giyilebilir-takılabilir elektronik cihazların başka sağlık sorunlarının  izlenmesi ve kontrol altında tutulması için de kullanılabileceği günler hiç de uzak değil.

Güney Koreli mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen cihaz, üzerinde parlak nano kablo bağlantıları bulunan yapışkan bantlardan oluşuyor. Çok küçük boyutlardaki kablo ağı, deriyle temas ediyor.

Monitörün prototipi, el bileğine yapıştırılıyor ve bir hafta boyunca kişinin fizyolojik faaliyetlerini an be an kaydediyor. Esnek elektronik monitörün üzerindeki kablo ağına yerleştirilen ilaçlarsa gerektiği zaman kişiye deri yoluyla verilebilir.

Aslında uzmanların bu cihazı geliştirmedeki ana amacı, cihazın Parkinson ve sara gibi hastalıklardan müzdarip kişilerin tedavisinde kullanılması.

Cihazın geliştirildiği Seul Ulusal Üniversitesi’nden biyoloji ve kimya mühendisliği profesörü Dae-Hyeong Kim, monitörün, hastanın kaslarındaki anormal hareketliliğin gözlemleyip kaydettiğini, bu bilgilerin daha sonra analiz edilebileceğini söylüyor. Hastanın durumunun ağırlığına göre verilecek ilacın dozu da ayarlanabiliyor.

Profesör Kim, şu anda piyasada bulunan giyilebilir-takılabilir sağlık monitörlerinin gereğinden fazla büyük ve ‘hantal’ olduğunu, ekibinin geliştirdiği sensörlü cihazınsa kişinin derisiyle kusursuz uyum sağladığını belirtiyor.

Kim ve ekibi, bu gibi cihazların gelecekte kalp ve beyin gibi iç organların faaliyetlerinin de izlenmesini sağlayabileceği kanısında. Kandaki glukoz seviyesinin ölçülmesi ve gerektiğinde kişiye otomatik olarak ensülin verilmesi de mümkün.

Deney aşamasındaki sensörlü monitör, domuzların derisinde başarılı şekilde denendi ve domuzların kas faaliyetleri izlendi. Hatta Profesör Kim, hastaların derilerinin üzerinde taşıdığı bu sensörlerin doktor ve hastanelere akıllı telefonlar aracılığıyla veri akışı da sağlayabileceğini söylüyor. Bu da hastanelerde hata yapılmasını engellemede ya da hastanelerin yükünü azaltmada etkili olabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MODERN TEKNOLOJİ HAKKINDA

Burası Amerika, teknolojinin beşiği. İnovasyon, bilim, teknoloji adeta Amerika'yla eşanlamlı. Tıp, çevre, bilişim, uzay, dijital dünya ve daha birçok dalda en çok teknolojik gelişmenin olduğu yer, işte burası. Bu yeni blogda sizlerle Amerika'daki son teknolojik gelişmeleri paylaşacak, bu gelişmelerin hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

YAZAR HAKKINDA

2003‘ten beri Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü’nde görev yapan Devrim Moral, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nden Amerikan Edebiyatı ve Kültürel Çalışmalar dallarında lisanüstü derecelerini aldı. Evli ve bir kız çocuk annesi olan Moral, 2000 yılından beri Washington DC’de yaşıyor.